Kongres WF z AWF „Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości”

Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie ma przyjemność zaprosić na Kongres WF z AWF „Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości”, który odbędzie się 14 września 2023 r. na terenie Akademii. Celem Kongresu jest zaprezentowanie idei kompleksowego i innowacyjnego podejścia do aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w naszym kraju - „od alfabetu ruchowego do identyfikacji talentu”. Badania kondycji fizycznej i fundamentalnych umiejętności ruchowych, które przeprowadziliśmy na przestrzeni ostatnich dwóch lat jasno potwierdziły bardzo niski poziom sprawności fizycznej i umiejętności ruchowych dzieci w Polsce. Niepokojąca diagnoza wskazuje na pilną potrzebę wdrożenia kompleksowych rozwiązań ukierunkowanych na kształtowanie fundamentalnych umiejętności ruchowych, a także idei alfabetu ruchowego. Działania, które proponujemy mają na celu upowszechnienie i podkreślenie znaczenia aktywności fizycznej w życiu człowieka.

W trakcie Kongresu zaplanowano konferencję prasową z udziałem ekspertów, podczas której zaprezentowane zostaną wyniki badań kondycji fizycznej, fundamentalnych umiejętności ruchowych, rezultaty działań realizowanych w ramach programu WF z AWF, a także rekomendacje i rozwiązania praktyczne. W dalszej części Kongresu przewidziane są debaty z udziałem ekspertów – nauczycieli, naukowców oraz praktyków.

Kongres pozwoli na wymianę poglądów, a także zaprezentowanie nowych rozwiązań, które pozwolą na wprowadzenie kompleksowych międzyresortowych działań wpływających korzystnie na zdrowie naszego społeczeństwa. Równolegle z debatą ekspertów, zorganizowany zostanie piknik sportowy z udziałem kilkuset dzieci, podczas którego zaprezentowane zostaną nowe rozwiązania pozwalające na skuteczną aktywizację dzieci i młodzieży. Przedstawione zostaną w praktyce sposoby kształtowania fundamentalnych umiejętności ruchowych oraz działania związane z wdrażaniem alfabetu ruchowego.

Zgłoszenia do udziału w Kongresie przyjmowane są do 5 września. Rejestracja dla nauczycieli, uczestników forum dyskusyjnego oraz obserwatorów odbywa się za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronie internetowej https://www.kongres.wfzawf.pl/. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, którym bliski jest temat zdrowia i aktywności fizycznej wśród nie tylko dzieci, ale również dorosłych, bowiem zdrowe nawyki w dzieciństwie pozytywnie wpływają na całe nasze dalsze życie.

Wydarzenie organizowane jest przez Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w ramach realizacji projektu „WF z AWF - Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerem wydarzenia jest firma Decathlon.

data publikacji: 2023.08.18