Kongres Studenckich Kół Naukowych IKONA

W dniach 13–19 listopada odbyła się siódma edycja Kongresu Kół Naukowych IKONA. W tym roku Studenckie Koło Naukowe Amatorów Turystyki reprezentowali Wiktoria Weisman, Martyna Szydłowska oraz Izabela Średnicka, studentki drugiego roku kierunku Turystyka i Rekreacja, pod opieką dr Agnieszki Muszyńskiej. Warsztaty online wprowadziły uczestników w obszary związane m.in. z technikami komunikacji oraz narzędziami wspomagającymi redagowanie artykułów popularnonaukowych. Ponadto, cykl webinarów skupiał się również na umiejętnościach (auto)prezentacji oraz zdolnościach przyciągania uwagi słuchaczy.

Sobotnie spotkania, prowadzone przez prof. Jacka Wasilewskiego, prof. Piotra Siudę oraz dr. Łukasza Lamżę, wprowadziły studentki w aspekty związane z procesem badawczym, konstruowaniem narracji w tekstach naukowych, a także możliwościami wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy studenta i naukowca. Prelekcje niedzielne poruszały tematy takie jak rozwój sztucznej inteligencji (prof. Andrzej Dragan i dr Maciej Kawecki). Prelegenci przedstawili stanowiska naukowca i humanisty, podpierając swoje tezy faktami oraz ciekawymi przykładami zastosowania myślenia maszynowego w nauce.

O pracy korespondenta wojennego oraz roli technologii w strategiach obronnych opowiadał reporter Onetu, Marcin Wyrwał. Z kolei prof. Leszek Bałaszkiewicz w obrazowy i przystępny dla słuchaczy sposób przedstawił rolę teleskopów w odkrywaniu dalekich zakątków kosmosu. Dzień zakończyli znani popularyzatorzy nauki Aleksandra i Piotr Stanisławscy z portalu Crazy Nauka, którzy pokazali, jak koncerny paliwowe i tytoniowe wykorzystują metodę dezinformacji.

Wydarzenie miało miejsce na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jak co roku, organizatorzy zapewnili wysoki poziom prelekcji, a także czas na networking, który wspomógł wymianę poglądów i opinii z kolegami i koleżankami z innych polskich uczelni.

Tekst: Wiktoria Weisman

Zdjęcia: Martyna Szydłowska

data publikacji: 2023.11.26