Jerzy Edward Kiwerski 1937 - 2024

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 6 lutego 2024 r. zmarł

ŚP.

PROF. DR HAB. N. MED. JERZY EDWARD KIWERSKI

Wybitny naukowiec, lekarz i działacz

Profesor Jerzy Edward Kiwerski (24.06.1937 – 6.02.2024) ukończył Gimnazjum im. W. Górskiego w Warszawie, a następnie w 1963 r. zakończył studia na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Rozpoczął pracę w Stołecznym Centrum Rehabilitacji w Konstancinie w 1965 r. W okresie od 1967 do 1974 r. uzyskał II stopień specjalizacji w zakresie rehabilitacji, chirurgii urazowej i ortopedii. W 1971 r., po obronie pracy doktorskiej pt. „Postrzałowe uszkodzenia nerwów obwodowych”, otrzymał stopień doktora nauk medycznych. W roku 1975, po przedstawieniu dysertacji pt. „Próba zwiększenia przydatności ręki tetraplegika poprzez stosowanie przeszczepów nerwów i implantacji stymulatorów”, zdobył stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w dziedzinie rehabilitacji schorzeń narządów ruchu i został docentem w Katedrze i Klinice Rehabilitacji A.M. w Warszawie. W tym okresie został też ordynatorem oddziału urazów kręgosłupa Stołecznego Centrum Rehabilitacji w Konstancinie (1973 – 1999). W 1982 r. otrzymał nominację na kierownika Katedry i Kliniki Rehabilitacji, a funkcję tę sprawował do 2008 r. W latach 1982 - 2002 był mazowieckim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Uchwałą Rady Państwa z dnia 5 lipca 1984 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego. Pełnił funkcję dyrektora naczelnego Centrum Rehabilitacji w Konstancinie w latach 1992 – 1998. 16 lutego 1999 r. został mianowany profesorem zwyczajnym przez Ministra Zdrowia. W latach 2002 - 2008 był konsultantem krajowym w dziedzinie rehabilitacji. Po zakończeniu pracy w Klinice Rehabilitacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, objął stanowisko Rektora Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 570 doniesień publikowanych w kraju i za granicą oraz ponad 70 podręczników. Wygłosił 360 referatów na krajowych i międzynarodowych kongresów naukowych. Był kierownikiem specjalizacji ponad 90 lekarzy specjalizujących się w rehabilitacji medycznej, chirurgii urazowej i ortopedii oraz promotorem 24 ukończonych doktoratów i opiekunem 3 przewodów habilitacyjnych.

Profesor Kiwerski był wieloletnim członkiem Komitetu Rehabilitacji i Adaptacji Społecznej PAN (obecnie Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej), w którym przez wiele lat pełnił funkcję wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Prezydium, a także otrzymał dożywotni tytuł Honorowego Przewodniczącego. Był także członkiem Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Inżynierii Medycznej. Od 1995 r. był aktywnym członkiem New York Academy of Sciences. Został także honorowym członkiem Światowej Federacji Chirurgów Kręgosłupa i Spondyliatrów oraz Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, którego był prezesem w latach 1992 – 1999. Do 2022 r. był także członkiem Zarządu Głównego PTReh. Profesor Kiwerski był również wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, gdzie przez dwie kadencje był przewodniczącym Sekcji Spondyloortopedii. Był założycielem Polskiego Towarzystwa Biomechaniki oraz pełnił funkcję wiceprzewodniczącego przez dwie kadencje. Założył również Polskie Towarzystwo Rehabilitacji Neurologicznej. Za zasługi na rzecz Polskiej Szkoły Rehabilitacji i Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji został uhonorowany tytułem Honorowego Członka.

Profesor Jerzy Kiwerski był pierwszym przedstawicielem z Polski w European Board of Physical Medicine and Rehabilitation, a także członkiem Research Board of Advisors of the American Biographical Institute, International Medical Society of Paraplegia, European Spine Society i International Rehabilitation Medical Association (1990). Był członkiem komitetów redakcyjnych wielu znanych czasopism naukowych, takich jak „Chirurgia Narządów Ruchu i Ortopedia Polska”, „Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja”. „Postępy Rehabilitacji”, „Balneologia Polska” oraz „Fizjoterapia Polska”.

Profesor Kiwerski otrzymał wiele odznaczeń państwowych, naukowych i resortowych, w tym Krzyże Komandorskie i Kawalerskie Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Adama Grucy, odznakę Zasłużony Pracownik Służby Zdrowia, Złotą Odznaką TWK, odznakę Za Zasługi dla Warszawy, Medal 50-lecia Akademii Medycznej w Warszawie oraz Medalem 50-lecia PAN.

Ponadto, został wyróżniony przez International Biographical Centre oraz American Biographical Centre licznymi tytułami i dyplomami, takimi jak “2000 Outstanding Intellectuals of 20th Century”, “2000 Outstanding Scientists of the 21st Century” oraz “Man of the Year 2001”. Profesor był również cytowany w licznych międzynarodowych wydawnictwach biograficznych i został zaliczony do grona “The 100 Most Intriguing People of 2003” (Am.Biogr.Inst.) oraz “The Genius Elite”- July 2004 (ABI) i „Man of the Year 2004” (FAB).

Był wybitną postacią polskiej ortopedii i rehabilitacji.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego

składamy wyrazy współczucia i żalu

Rektor, Senat

oraz cała społeczność

Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Uroczystość pogrzebowa obędzie się 14.02.2024 r. o 13:30 w Kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach ul. Dworska 5, po którym nastąpi wyprowadzenie na Cmentarz w Skolimowie ul. Chylicka 97.

data publikacji: 2024.02.09