Dzień z historią AWF Warszawa

Mała rozgrzewka przed Nocą Muzeów. Z archiwów Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie wyszukaliśmy prawdziwe perełki. 13 maja w Sali Senatu z panoramą na stadion lekkoatletyczny zobaczycie najciekawsze archiwalia uczelni.

AWF Warszawa we współpracy z Bielańską Fototeką zaprezentują najciekawsze zbiory z uczelnianego archiwum. Tego dnia zapraszamy do rektoratu Uczelni w Budynku Głównym (wejście na końcu dziedzińca uczelni). Od godziny 10:00 do 13:00 w Sali Senatu będzie można obejrzeć wybrane zbiory Uczelni. Wśród nich dokumenty, m.in.: protokoły z posiedzeń Komitetu Budowy Uczelni z lat 1928-1929, dokumenty i zdjęcia związane z obozem przygotowawczym przed Olimpiadą w Berlinie w sierpniu 1936 r., historyczne dyplomy pracowników Uczelni i olimpijczyków związanych z nią, zdjęcia studentów pierwszych roczników CIWF, zabytkowe sztandary i proporczyki akademii, portrety osób najbardziej zasłużonych dla akademii (od Marszałka Piłsudskiego do Rektorów w XXI wieku) i wiele innych niespodzianek.

Wykład i spacer fotograficzny

O godzinie 11:00 rozpocznie się wykład „Polski uniwersytet kultury fizycznej. Zarys dziejów Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego/Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego na warszawskich Bielanach”. Wykład poprowadzi dr Kamil Potrzuski, historyk z Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych AWF Warszawa. Przed i po wykładzie będzie można usłyszeć prezentację dotyczącą zbiorów Uczelni.

Na godzinę 13:00 zaplanowano start historycznego spaceru fotograficznego po przepięknym kampusie projektu Edgara Norwetha. Założenia architektoniczne przedstawi historyk dr Kamil Potrzuski, a fotograf Wojciech Artyniew podzieli się z uczestnikami swoimi umiejętnościami i wiedzą o technicznych aspektach fotografowania. Uczestnicy spaceru poznają kilka wskazówek przydatnych przy uwiecznianiu architektury i przyrody. Kampus AWF pełen jest ciekawych miejsc do utrwalenia na zdjęciach. Liczba miejsc ograniczona. Na spacer obowiązują zapisy. Zgłoszenie należy wysłać na bielany.fototeka@um.warszawa.pl

data publikacji: 2023.05.09