Dr hab. prof. AWF Jakub Adamczyk w składzie zespołu eksperckiego programu ‘Lekkoatletyka dla każdego’

Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka wspiera badania programu „Lekkoatletyka dla każdego”.

W projekcie SGGW / Warsaw University of Life Sciences, Nestlé u Polski Związek Lekkiej Atletyki brał udział m.in. dr hab. Jakub Adamczyk, prof. AWF, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego.

Przedstawiamy raport z badań #zacznijodlekkiej2023

Ocena wiedzy żywieniowej, sposobu żywienia i sprawności fizycznej dzieci i młodzieży biorących aktywny udział w programie sportowo-edukacyjnym Lekkoatletyka dla każdego!

Badania wykazały, że dzieci uczestniczące w programie „Lekkoatletyka dla każdego!” mają lepsze nawyki żywieniowe niż ich rówieśnicy:

• Częściej sięgają po warzywa i owoce
  • Ograniczają tłuszcze i słodycze
  • Spożywają i odpowiednio bilansują drugie śniadanie i przekąski

Tym, co niepokoi, jest nadmierne spożycie białka, występuje aż u 43% dzieci uczestniczących w badaniach.

Kompleksowa ocena, przeprowadzona w ramach badania #zacznijodlekkiej, wykazała, że dzieci regularnie trenujące są sprawniejsze od nietrenujących rówieśników i zyskują wyniki lepsze od średniej populacyjnej w obszarach takich jak siła, szybkość, wytrzymałość, gibkość, skoczność, koordynacja ruchowa.

data publikacji: 2023.10.04