Dr Andrzej Mazur (16.05.1926 - 27.12.2014 r.)

dr Andrzej Mazur

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 27 grudnia 2014 roku zmarł wieloletni pracownik Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie Dr Andrzej Mazur. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 7 stycznia 2015 r. o godz. 12.00 w Sali A na Cmentarzu Północnym  w Warszawie.

Dr Andrzej Mazur był wieloletnim nauczycielem akademickim w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Z akademią związał swoje całe dorosłe życie. Studia w warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego ukończył w 1951 roku. W tym samym roku został zatrudniony na stanowisku asystenta w Zakładzie Gimnastyki, w którym pracował do 1992 roku. W 1975 roku uzyskał stopień doktora nauk wychowania fizycznego. Zawodowe życie poświecił dydaktyce gimnastyki i metodyce w gimnastyce sportowej. Jako zawodnik AZS-AWF Warszawa, a następnie trener w gimnastyce sportowej opracował liczne programy kształcenia i doskonalenia nauczycieli i trenerów. Jako pracownik naukowo-dydaktyczny był odpowiedzialny za proces dydaktyczny w Zakładzie Gimnastyki oraz w Instytucie Sportu. Był wicedyrektorem Instytutu Sportu w latach 1977-1980. Był twórcą programów dla Podyplomowych Studiów Trenerskich, oraz autorem skryptów do nauczania gimnastyki. Przez wiele lat przewodniczył Uczelnianej Komisji  do Spraw Rekrutacji na Studia w AWF.

W latach 1975-1983 był Kierownikiem Naukowo-Dydaktycznym Punktu Konsultacyjnego Studium Zaocznego AWF w Mielcu. Był prodziekanem ds. studiów zaocznych i kształcenia podyplomowego w dwóch kadencjach 1981-1984 i 1984-1987 na Wydziale Wychowania Fizycznego.

Wniósł znaczny wkład w rozwój nauk o kulturze fizycznej i dydaktyki szkoły wyższej. Był zasłużonym działaczem i propagatorem kultury fizycznej. Bliskie były mu wszelkie problemy studentów i pracowników środowiska akademickiego. Dr Andrzej Mazur wspierał swoimi działaniami wszystkich ludzi, którym potrzebna była pomoc. Był członkiem Rady Wydziału Wychowania Fizycznego oraz Kolegium Rektorskiego. Dr Andrzej Mazur był nie tylko oddanym nauczycielem akademickim, ale również społecznikiem działającym na rzecz poprawy życia pracowników AWF a nade wszystko studentów, którzy byli najważniejsi w Jego pracy dydaktyczno-wychowawczej. W latach 1960-1966 był wiceprzewodniczącym Rady Zakładowej Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przewodniczył Radzie od 1966 do 1972 roku.

Za szczególne zasługi zawodowe i społeczne był wielokrotnie nagrodzony i odznaczony. Miedzy innymi: Zasłużonym Działaczem Kultury Fizycznej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Odszedł Człowiek Prawy i Godny, Szlachetnego Serca. Zasłużony Wychowawca wielu pokoleń studentów warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.Cześć Jego Pamięci.

data publikacji: 2014.12.31