Profesor Aleksander Ronikier 1942 - 2023

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 4 października 2023 r. zmarł

ŚP.

PROF. DR HAB. ALEKSANDER RONIKIER

Wybitny naukowiec, pedagog i działacz sportowy

Odznaczony Srebrną Odznaką im. J. Kusocińskiego,

Złotą Odznaką im. J. Kusocińskiego,

Złotą Odznaką AZS,

Srebrną Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej,

Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej,

Srebrnym Krzyżem Zasługi,

Złotym Krzyżem Zasługi

oraz

Medalem Komisji Edukacji Narodowej

Profesor Aleksander Ronikier, wybitny naukowiec, pedagog, działacz sportowy, odszedł od nas, pozostawiając niezatarte ślady w dziedzinie nauki, sportu  i aktywności społecznej. Jego życie i działalność były niezwykle bogate  i inspirujące.

Profesor Aleksander Ronikier urodził się w roku 1942. W 1963 roku ukończył studia w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, co stanowiło fundament jego wiedzy w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej. Nie zadowalając się jednym stopniem naukowym, w 1971 roku ukończył także studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, co dowodziło jego wielostronnej wiedzy i zainteresowań. W czasie studiów dołączył do drużyny AZS-AWF Warszawa, gdzie odnosił liczne sukcesy. W 1960 roku zdobył mistrzostwo Polski juniorów, a rok później wicemistrzostwo. Jego talent i ciężka praca zaowocowały mistrzostwem Polski seniorów w 1967 roku. Karierę sportową zakończył w 1970 roku, ale jego wpływ na polski sport pozostał trwały.

Po ukończeniu studiów, Profesor Aleksander Ronikier pozostał na Uczelni, gdzie z wielkim zaangażowaniem podjął pracę naukową. W 1970 roku obronił pracę doktorską, która była poświęcona układowi nerwowemu człowieka i jego wpływowi na zdolność do pracy fizycznej. W 1983 roku habilitował się na podstawie pracy dotyczącej wydolności fizycznej dzieci.

Jego wkład w rozwijanie badań naukowych był ogromny. Jest cenionym autorem i współautorem licznych prac naukowych z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego w sporcie, fizjoterapii i rekreacji, diagnostyki czynnościowej w fizjoterapii (w tym osób niepełnosprawnych), obciążeń fizycznych pacjentów w różnych jednostkach chorobowych oraz klinimetrii rehabilitacyjnej. W uznaniu Jego osiągnięć w dziedzinie nauki, w 1993 roku otrzymał tytuł profesora nauk
o kulturze fizycznej.

Przez lata pełnił różne funkcje na Uczelni, w tym był prodziekanem ds. nauki na Wydziale Rehabilitacji oraz dziekanem tego Wydziału. Kierował również Zakładem Biologicznych Podstaw Rehabilitacji i Zakładem Fizjologii i Diagnostyki Czynnościowej.

Profesor Ronikier aktywnie działał na rzecz rozwoju sportu i rehabilitacji. Był członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Komitetu Rehabilitacji Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN, Polskiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej, Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, od 2002 r. ekspertem  w Ministerstwie Zdrowia do spraw programów i planów nauczania na kierunkach fizjoterapii. Był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, członkiem zarządu tego stowarzyszenia oraz redaktorem naczelnym kwartalnika "Postępy Rehabilitacji". Za swoje zasługi został uhonorowany godnością członka honorowego PTReh.

W latach 1977–1980 i 1991–1999 pełnił funkcje wiceprezesa i prezesa Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego. W latach 1999–2001 był członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego z ramienia AZS i w 2001 roku został wybrany wiceprezesem PKOL ds. współpracy międzynarodowej. Był również zaangażowany w Międzynarodową Federację Sportu Uniwersyteckiego (FISU) oraz w radę FIBA ds. koszykówki osób niepełnosprawnych.

W uznaniu zasług, Profesor Aleksander Ronikier został odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz w 2004 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 roku uhonorowano Pana Profesora medalem Kalos Kagathos (w dosłownym tłumaczeniu oznacza „dobry i piękny”) przyznanym przez kapitułę jako wyraz uznania dla osiągnięć nie tylko na arenie sportowej, ale także poza nią.

Profesor Aleksander Ronikier nie tylko pozostawił nieśmiertelny ślad  w dziedzinie nauki i sportu, ale również był osobą o wielkim sercu i empatii. Zawsze służył radą i wsparciem swoim studentom, kolegom i wszystkim, którzy potrzebowali pomocy.

Śmierć Pana Profesora Aleksandra Ronikiera to ogromna strata dla polskiej nauki, sportu i rehabilitacji. Jego pasja, zaangażowanie i wkład w te dziedziny pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

Żegnamy Pana Profesora z ogromnym smutkiem, ale również z ogromną wdzięcznością za wszystko, co dla nas zrobił.

Żyć będzie w naszych sercach i pamięci.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego

składamy wyrazy współczucia i żalu

Rektor, Senat

oraz cała społeczność

Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie


Ceremonia pożegnalna odbędzie się 10 października 2023 r. o godz. 10:45 w Kaplicy Cmentarnej pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Korkowej 152 w Warszawie, po którym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz miejscowy.

data publikacji: 2023.10.05