Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości. WF z AWF

W piątek 5 maja, o godz. 10.00 w Hali Gier Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano dwie edycji programu „WF z AWF. Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii” oraz przedstawiono założenia kolejnej odsłony projektu. W wydarzeniu uczestniczyli: minister Przemysław Czarnek, Rektor prof. dr hab. Bartosz Molik oraz eksperci kierujący zespołami badawczymi: dr hab. prof. AWF Paweł Tomaszewski (koordynator zespołu ds. sprawności fizycznej) oraz dr hab. prof. AWF Hubert Makaruk (koordynator zespołu ds. fundamentalnych umiejętności ruchowej). W ramach programu działa również zespół badawczy ds. alfabetu ruchowego koordynowany przez prof. dr. hab. Andrzeja Kosmola.

Badania ekspertów, które koncentrowały się na fundamentalnych umiejętnościach ruchowych, potwierdziły ogromny spadek poziomu sprawności fizycznej, szczególnie w ostatniej dekadzie. Aż 94% dzieci posiada niewystarczający poziom kompetencji ruchowych, a 57% nie umie skakać przez skakankę.

Jednocześnie badacze zaobserwowali, że dzieci, które regularnie uczestniczyły w Sport Klubach, poprawiły swoją kondycję i wydolność. Dlatego też, jak wskazywał Rektor Bartosz Molik, konieczne jest zachęcenie młodych ludzi do większej aktywności fizycznej. Wpływa ona pozytywnie nie tylko na stan zdrowia, ale także na samopoczucie i kondycję psychiczną.

Dr hab. Paweł Tomaszewski zapowiedział kolejne badania (I tura na przełomie maja i czerwca, II tura w listopadzie), przygotowanie materiałów instruktażowych dla nauczycieli oraz kontrolę prowadzonych pomiarów. Podkreślił, że dziecko aktywne to dziecko zdrowe, które potrafi budować relacje społeczne i uzyskuje lepsze wyniki nauce.

Raport WFzAWF 2021

Raport WFzAWF 2022