Aktywność Młodego Warszawiaka – wyniki konkursu mikołajkowego

Dzięki projektowi “Aktywność Młodego Warszawiaka” położona na warszawskiej Ochocie Szkoła Podstawowa nr 97 wzbogaciła się o unikalne narzędzie treningowe, jakim jest stół TEQ, umożliwiający grę w Teqball. Uroczyste przekazanie nagrody odbyło się 23 stycznia br.

Aktywność Młodego Warszawiaka to projekt zainicjowany w listopadzie 2021 roku przez Polskie Towarzystwo Naukowe Adaptowanej Aktywności Fizycznej oraz Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie - współfinansowany z budżetu m.st. Warszawy.

Projekt zakłada realizację zadań w zakresie kontroli i oceny rozwoju fizycznego w tym oceny sprawności fizycznej oraz warsztaty studyjne realizowane bezpośrednio i z wykorzystaniem webinariów. Tematyka wykładów obejmuje zagadnienia dotyczące profilaktyki wad postawy, zasad zdrowego żywienia i zwalczania skutków nadwagi i otyłości wśród dzieci, oraz warsztaty psychologiczno-pedagogiczne dla rodziców i nauczycieli w zakresie zdrowia psychicznego dzieci, radzenia sobie ze stresem oraz budowania relacji w grupie rówieśniczej.

Ponadto, w ramach projektu dzieci zapoznają się z nowoczesnymi i atrakcyjnymi formami aktywności fizycznej oraz możliwościami ich realizacji w swojej okolicy. Udział w programie jest nieodpłatny. Głównym celem projektu jest zachęcanie dzieci do uprawiania sportu i aktywności fizycznej - pokazanie im, że to nic trudnego. Jedną z tego typu inicjatyw podejmowanych w ramach projektu były Mikołajki dla Aktywnego Młodego Warszawiaka, zorganizowane 14 grudnia 2022 r. na obiektach sportowych AWF Warszawa.

Chcąc zachęcić jak największe grono dzieci do udziału w projekcie, Organizator przygotował konkurs - najaktywniejsze szkoły wzięły udział w losowaniu, w którym do wygrania były komplety sprzętu sportowego oraz nagroda główna w postaci stołu Teqball.

Uroczyste przekazanie stołu

Przekazanie nagrody zdobytej przez Szkołę Podstawową nr 97 im. Polskich Noblistek miało uroczysty charakter. W wydarzeniu udział wzięli zaproszeni goście, m.in.: Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Warszawy Janusz Samel oraz Jego zastępca Dorota Ognicha, burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy Dorota Stegienka, Wiceprezes Polskiego Związku Teqballa Krzysztof Ochędalski oraz reprezentujący naszą Uczelnię Prorektor ds. Nauki prof. Paweł Tomaszewski.

Podczas spotkania obecne były Władze Szkoły: dyrektor Iwona Sękalska-Marciniak oraz wice dyrektor Dorota Moroz. Za organizację wydarzenia odpowiadała firma Main Events na czele z Prezesem Tomaszem Zabielskim. W wydarzeniu uczestniczyli także reprezentanci Polski Teqball, którzy zaprezentowali pokazowe treningi i pokaz umiejętności gry w Teqball.

Stół TEQ

Nagroda główna, jaką jest stół TEQ to innowacyjny komponent sportowy, który został opracowany kilka lat temu na Węgrzech. Jego wyjątkowa konstrukcja polega na charakterystycznym wygięciu blatu ku dołowi, co sprawia, że piłka odbija się w sposób niekonwencjonalny. Wyjątkowy kształt pozwala na grę w aż sześciu sportów - sporty TEQ może uprawiać w zasadzie każda osoba, niezależnie od wieku, płci czy kondycji i dyspozycji fizycznej bądź upodobań co do wyboru danej dyscypliny sportu.

Najpopularniejszą dyscypliną TEQ jest Teqball, sport bazujący na piłce nożnej, polegający na odbijaniu piłki pomiędzy przeciwnikami przez stół. Ta odmiana aktywności ma w Polsce wielu sympatyków, a powołany Polski Związek Teqball rozwija się niezwykle dynamicznie, regularnie organizując imprezy rangi Mistrzostw Polski czy różnego rodzaju turnieje na terenie Mazowsza.

Oprócz gry w Teqball na stole można uprawiać Teqvoly (odmiana siatkówki), Teqpong (odmiana tenisa stołowego), Teqis (odmiana tenisa ziemnego), Qatch (odmiana piłki ręcznej) czy też Parateqs (odmiana sportu dla osób niepełnosprawnych).

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 97 otrzymały profesjonalny model stołu ONE. Jest to stół, którego wyjątkową cechą jest to, że może on być na stałe przytwierdzony do podłoża, a także łatwo zdemontowany. Dzięki temu rozwiązaniu, ONE może służyć w miejscach ogólnodostępnych przez cały rok.

Fotorelacja w obiektywie firmy Main Events.

data publikacji: 2023.01.26