6. Komunikat Rektora AWF Warszawa w sprawie epidemii koronawirusa

Szanowni Państwo,

Dziękując za państwa dotychczasowe zaangażowanie w pracę w trudnych warunkach zagrożenia epidemiologicznego, w celu zapewnienia koniecznych warunków bezpieczeństwa uwzględniających aktualny stan zagrożenia dla zdrowia przypominam o obowiązujących w Uczelni zasadach i podejmowanych działaniach.

1. Na podstawie art. 50 ust. 1 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.) oraz § 33 ust. 3 Statutu Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w związku z zapisami rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r., poz. 741) oraz mając na uwadze bezpieczeństwo studentów, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych i pracowników Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19, przedłużam odwołanie wszelkich zajęć dydaktycznych realizowanych na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie do dnia 24 maja 2020 r. włącznie.

2. Wszyscy pracownicy dydaktyczni od 30 marca 2020 r. mają obowiązek realizacji zajęć dydaktycznych zdalnie w trybie online w zalecanym (część warszawska Uczelni) programie Microsoft Teams. Pracownicy, którzy nie posiadają takich możliwości (problemy techniczne związane z dostępem do Internetu w domu lub problemy z organizacją pracy w domu) mogą skorzystać z przygotowanych do tego celu sal dydaktycznych na terenie uczelni zgłaszając taką potrzebę do właściwych dziekanów wydziału.

3. 10 kwietnia 2020 r. została podjęta decyzja o założeniu kont Office 365 wszystkim studentom Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i sprzężeniu nowych adresów mailowych studentów z systemem Wirtualnej Uczelni. Wykonanie tego zadania umożliwi sprawne korzystanie przez studentów z dostępnego „w chmurze” oprogramowania, lepszą komunikację pomiędzy uczelnią i studentami z przypisanych kont, większe bezpieczeństwo tej komunikacji, lepszą identyfikację studentów z uczelnią i wreszcie lepszą pracę zdalną z wykorzystaniem programu Microsoft Teams. Zadanie zostało planowane do zakończenia w pierwszej połowie maja 2020.

4. Od 16 kwietnia 2020 r. Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia wprowadził kontrolę stanu realizacji zdalnego nauczania w wydziałach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie z wykorzystaniem programu Microsoft Teams (część warszawska uczelni) i innych programów do zdalnego nauczania (część bialska uczelni). Informacja uzyskana od dziekanów wskazuje na sprawną realizację zdalnych zajęć dydaktycznych w sposób przyjęty i zalecany przez władze uczelni i dziekanów wydziałów.

5. W Uczelni trwają konsultacje i przygotowania do działań na wypadek konieczności realizacji zaliczeń, egzaminów przedmiotowych i egzaminów dyplomowych w trybie zdalnym. W najbliższym czasie ukażą się w tej sprawie rekomendacje ogólnouczelniane.

6. Do 24 maja 2020 r. badania naukowe mogą być realizowane tylko w trybie zdalnym. Prorektor ds. Badań Naukowych i Wdrożeń z kierownikami jednostek organizacyjnych przygotowuje założenia i rekomendacje powrotu do działalności naukowej w przypadku konieczności zapewnienia ciągłości prowadzenia badań naukowych przez pracowników i doktorantów, a także studentów w zakresie w jakim wykonują pracę badawczą pod kierownictwem opiekunów naukowych, zapewniając warunki bezpieczeństwa uwzględniające aktualny stan zagrożenia dla zdrowia.

7. Do czasu opracowania zasad bezpieczeństwa i uzyskania możliwości zapewnienia warunków bezpieczeństwa uwzględniających aktualny stan zagrożenia dla zdrowia, Biblioteka Główna AWF Warszawa pozostaje zamknięta. Planowane jest jednak  uruchomienie wypożyczalni.

8. Biblioteka Główna AWF Warszawa wskazała 28 kwietnia 2020 r. zasoby elektroniczne do wykorzystania w zdalnym nauczaniu i zdalnej realizacji prac dyplomowych oraz działalności naukowej pracowników wraz ze szczegółowymi instrukcjami uzyskiwania dostępu do baz danych i baz danych publikacji w czasopismach oraz książek (m.in. w ramach platformy PWN Ibuk).

9. Organizację i system pracy w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie w okresie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 określa zarządzenie Nr 31/2019/2020 Rektora Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie z dnia 17 marca 2020 r (z późn. zm.).

10. Wszelkie działania mające na celu przywracanie Uczelni do normalnej pracy będą realizowane zgodnie z wytycznymi organów państwowych.

11. Kierownicy jednostek organizacyjnych Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie zostali zobowiązani do przygotowania zmian w organizacji i systemie pracy w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie w okresie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Rektor AWF Warszawa

Dr hab. prof. AWF Andrzej Mastalerz