Centralne Laboratorium Badawcze - Aparatura badawcza

System Vicon T-Series

vicon System do trójwymiarowej analizy ruchu VICON T-Series jest standardem systemu motion capture.
System automatycznie śledzi markery umieszczone na ciele, co pozwala przeanalizować każdy ruch człowieka. Stosowany jest w laboratoriach klinicznych i badawczych, doskonale nadaje się do rejestracji szybkich ruchów sportowych, analiz chodu, badaniach biomechanicznych i rehabilitacji, postawy, równowagi ciała człowieka.

W naszym laboratorium system składa się z 9-ciu kamer, synchronizowany  z platformami piezoelektrycznymi firmy KISTLER oraz bezprzewodowym 8ch EMG firmy NORAXON.

W budowie

Stanowisko do pomiarów czynności elektrycznej mięśni

noraxon TeleMyo 2400R, G2 8-kanałowy system telemetryczny EMG to rozwiązanie w zakresie bezprzewodowej transmisji sygnału EMG i sygnału z czujników biomechanicznych (goniometrów, akcelerometrów, dynamometrów). System pozwala na rejestrację sygnału EMG z elektrod powierzchniowych.
W naszym laboratorium system 8ch EMG firmy NORAXON,synchronizowany jest z platformami piezoelektrycznymi firmy KISTLER oraz systemem VICON.

Ergometr Cyclus 2

Cyclus 2 jest wysokiej klasy wydajnym urządzeniem wykorzystywanym w sporcie rowerowym.
- Umożliwia korzystanie z własnego roweru tj. ramy wraz jego systemem przekładni
- Elastyczne zawieszenie ramy umożliwia łatwy, zrównoważonego side-to-side ruchu podczas pedałowania
- Częstotliwość RPM wraz z pomiarami
- Dzięki szybkiemu wpięciu osi mocowanie ramy do trenażera jest tak łatwe, jak zmiana koła na rowerze.
- Cyclus 2 rozpoznaje różne obszary siły, wytrzymałości i szybkości
- Parametry obciążenia można w łatwy sposób ustawić ręcznie lub zdalnie
- Wiele zaprogramowanych w testów konsoli jak Conconi, OBLA, Wingate …
- Cyclus 2 może zostać zaprogramowany indywidualnie, dzięki czemu trening może trwać kilka
sekund lub kilka godzin
- Poszczególne badania mogą zostać zapisane w pamięci, PC lub też pamięci zew. USB.
- Obok częstości pracy serca, wszystkie ważne fizyczne pomiary są łatwo widoczne na kolorowym
ekranie LCD
- Przyjazny i łatwy w obsłudze panel sterowania

Biodex system 3

Stanowisko do pomiarów momentów sił mięśniowych w warunkach statycznych i dynamicznych firmy BIODEX - System 3. Jest najbardziej zaawansowanym oraz wszechstronnym systemem do testowania i rehabilitacji narząd ruchu: kolana, kostki i biodra plus barku, łokcia, przedramienia i nadgarstka.

BTE Primus RS

Stanowisko badawcze BTE PRIMUS RS to nowoczesny system do oceny i treningu funkcjonalnego. Szeroki wachlarz zastosowań umożliwia wybór pracy dynamometru systemu:
1. bierny,
2. izotoniczny,
3. izometryczny,
4. izokinetyczny.

Ergometr Excalibur Sport

excalibur Ergometr Excalibur Sport to ergometr do testów oceny wytrzymałościowych. Spełnia on najnowsze wymogi współczesnej medycyny sportowej i badań przy ekstremalnych obciążeniach do 2500 wat.Zewnętrzny panel sterujący umożliwia pracę ergometru w kilku trybach obciążenia: izokinetycznym, hiperbolicznym, liniowym, ze stałym momentem obrotowym i sterowanym rytmem serca (opcja dodatkowa). Moduł oprogramowania PC Wingate umożliwia wykonanie testu Wingate sprint w trybie stałego momentu obrotowego. Wingate test jest 30 sekundowym badaniem, podczas którego utrzymywany jest stały moment obrotowy o wartości zależnej od wagi ćwiczącego. Dzięki tej opcji uzyskać można informację o wydolności anaerobowej i osiągniętym pułapie mocy beztlenowej zawodnika.

Ergometr Monark 874E

Ergometr Monark 874E obciążnikowy o stabilniej i wzmocnionej ramie, o łagodniejszych kształtach obudowy porównując ze starszymi modelami.
Pozwala na pomiar tętna za pomocą pasa piersiowego, prędkości, szybkości obrotów pedałów, odległości, czasu, zużycia kalorii i mocy w Watach. Dzięki oprogramowaniu ergometr możemy podłączyć do komputera i obserwować wszystkie wyniki on-line.

Dane techniczne:
- duże, dobrze wyważone koło zamachowe o wadze 22 kg
- skala wahadłowa, łatwa do kalibracji
- łatwo regulowana wysokość siodełka
- łatwo regulowana kierownica
- kółka ułatwiające przemieszczanie

Licznik elektroniczny
- wyświetla liczbę obrotów pedałów na minutę (rpm)
- tętno w uderzeniach na minutę (HR)
- czas jazdy w minutach i sekundach (TIME)
- prędkość w km / milach na godzinę (SPEED)
- przejechana odległość w km / milach (DISTANCE)
- regulowana siła hamowania, odczyt zużycia kalorii (CAL) i mocy w watach (WATT)

W budowie

Ergometr Monark 831E

monark831e Ergometr Monark 831E przeznaczony jest do treningu ramion, nadaje się do testów fitness i pracy z górną częścią ciała. Jest to model niezależny od prędkości obrotowej pedałów i łatwy w kontroli przy pomocy platform zewnętrznych jak komputer czy EKG (poprzez RS232), co sprawia, że jest wyjątkowo przyjazny dla użytkownika. Sterowany komputerowo system wahadłowy gwarantuje dokładność wykonywanej pracy, którą można zadać np. w watach. Model posiada regulowaną podstawę, ułatwia to wykonywanie ćwiczeń osobom poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Ergomert Lode Angio V2

Lode Angio V2 to ergometr ręczny do prób wysiłkowych. Zewnętrzny panel sterujący umożliwia pracę ergometru w kilku trybach obciążenia. Moduł oprogramowania PC Wingate umożliwia wykonanie testu Wingate sprint w trybie stałego momentu obrotowego. Wingate test jest 30 sekundowym badaniem, podczas którego utrzymywany jest stały moment obrotowy o wartości zależnej od wagi ćwiczącego. Dzięki tej opcji uzyskać można informację o wydolności anaerobowej i osiągniętym pułapie mocy beztlenowej zawodnika.

Platforma dynamometryczna

Platforma dynamometryczna współpracuje z programami KKD oraz MVJ.

Program KKD przeznaczony jest do pomiaru dokładności sterowania położeniem wypadkowej siły reakcji przez człowieka stojącego lub poruszającego się po czteroprzetwornikowej platformie dynamometrycznej. W programie mierzone są i analizowane tylko składowe pionowe siły reakcji każdej z podpór platformy. Oprogramowanie udostępnia funkcje umożliwiające wykonanie pomiarów dokładności odwzorowania zadanych trajektorii położenia wypadkowej siły reakcji względem płaszczyzny platformy. W programie udostępniono sparametryzowane standardowe krzywe przebiegów oraz udostępniono użytkownikowi możliwość definiowania własnych przebiegów. Zadane i realizowane przebiegi położenia prezentowane są na ekranie monitora w postaci graficznej. Oprogramowanie generuje standardowy arkusz wyników pomiarów dokładności sterowania, udostępnia wydruk wyników oraz eksport wyników w kodzie ASCII w celu obróbki zaawansowanymi narzędziami statystycznymi.

Program MVJ przeznaczony jest wspomagania treningu i kontroli mocy kończyn dolnych człowieka w pojedynczym lub w serii wyskoków pionowych na platformie pomiarowej składowej pionowej siły reakcji podłoża. Oprogramowanie współpracuje z jedną lub dwoma platformami wyposażonymi w jednoskładowe przetworniki siły oraz z jedną platformą wyposażoną w cztery przetworniki siły.

Program MVJ realizuje siedem podstawowych funkcji:
1.Pomiar siły reakcji podłoża dla pięciu podstawowych trybów pomiaru:
*CMJ lub SJ- pojedynczy wyskok dosiężny z miejsca, z zamachem lub bez zamachu,
*MVJ - dowolna seria wyskoków, prezentacja w trybie "on line": czasu testu liczonego rewersyjnie od wartości  zadanej, liczby wykonanych wyskoków, oraz wysokość wyskoku liczoną z czasu lotu,
*DROP (DJ)- pojedynczy wyskok z naskokiem spoza platformy.
*S_CMJ- seria pojedynczych wyskoków typu CMJ lub SJ z zadanym dowolnie długim czasem przerw między wyskokami.
*S_DROP- seria pojedynczych wyskoków typu DROP z zadanym dowolnie długim czasem przerw między wyskokami.
2. Opracowuje standardowy arkusz wyników pomiarów prezentowany na ekranie monitora i wyprowadzany na drukarkę.
3. Generuje zbiór w kodzie ASCII z wartościami podstawowych parametrów charakterystyki mechanicznej wyskoków zapisanych w zbiorach archiwalnych aktualnego katalogu roboczego.
4.Udostępnia możliwość ustawienia żądanej konfiguracji parametrów metod obliczeniowych i funkcji pracy programu.
5. Wspomaga skalowanie i podgląd w trybie "on line" aktualnego stanu kanałów pomiarowych.
6. Posiada funkcję stosowania platformy jako wagi.
7. Zapewnia archiwizacje, na dysku komputerowym lub dyskietkach, wyników pomiarów wraz z danymi personalnymi ćwiczącego oraz parametrów konfiguracyjnych pracy oprogramowania.

Platformy piezoelektryczne - KISTLER

KISTLER Wieloskładnikowa płyta z wbudowanymi czujnikami piezoelektrycznymi zapewnia doskonałą rejestrację sił reakcji podczas różnego rodzaju wyskoków, chodu lub biegu, za pomocą pomiaru 3 składowych ortogonalnych z siłą (Fx, Fy, Fz) działając z dowolnego kierunku na płytę.

Przy pomocy oprogramowania System BioWare, możemy uzyskać następujące informacje:
- momenty Mx, My, Mz
- siły działające na powierzchni płyty COP
- moment przemieszczenia środka masy i przyspieszenia
- rejestracja wysokości wyskoku i mocy.

W naszym laboratorium posiadamy 3 platformy piezoelektryczne firmy KISTLER, synchronizowane są z  8ch EMG firmy NORAXON oraz systemem VICON.

Biodex Balance System

biodexbs Biodex Balance System to urządzenie do oceny i treningu równowagi oraz propriocepcji w warunkach klinicznych. Platforma może być wykorzystana do obiektywnej oceny stanu pacjenta, określenia różnicy pomiędzy np. prawą i lewą kończyną.

Bieżnia Amti

Amti AMTI Force-Sensing Tandem Treadmill nowoczesna bieżnia z możliwością pomiaru sił reakcji podłoża.

Unikalna konstrukcja bieżni (TANDEM) to rozwiązanie dwóch niezależnie napędzanych pasów, pod każdym z nich umieszczona została sześcioosiowa platforma tensometryczna, rozwiązanie to pozwala na bardzo dokładny pomiar sił reakcji podłoża(Fx, Fy, Fz) i momentów (Mx, My, MZ) generowanych w trakcie biegu/chodu. Wydajne cyfrowe kontrolery silników oraz dołączone oprogramowanie zapewniają użytkownikowi pełną kontrolę nachylenia bieżni, kierunku przesuwu pasów (w przód lub w tył), prędkości 0-20 km/h regulowanej co 0,06 km/h. Pomiary można wykonywać także w nachyleniu do 25%.

Bieżnia HP Cosmos Saturn

Bieżnia stanowi platformę dla sportowców i trenerów w celu osiągnięcia wysokiej wydajności szkolenia w ramach laboratorium. Dzięki zewnętrznej jednostce sterującej, możemy ustawić własne programy, progi szybkości przesuwu pasa dla osoby badanej. Maksymalna prędkości wynosi 40 km/h. Jest to bieżnia bezpieczna dla badanych i sprzętu, ponieważ oprócz poręczy po obu stronach ścieżki posiada system składający się z wysięgnika, liny, zaczepu. Nawet w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń (potknięcie, zachwianie itp.) niemożliwy jest upadek badanego. Tak wyposażony zawodnik skupia się na zadaniu testowym i osiąga rzeczywiste granice swoich możliwości w teście maksymalnym, bez podejmowania dodatkowego ryzyka. Stosowana w testach sportu wysokiej wydajności, bieżnia posiada wzmocniony pas, dzięki któremu możemy przeprowadzać badania jazdy na rowerze, osób poruszających się na wózku.

Bieżnia HP Cosmos Pulsar

Bieżnia stanowi platformę dla sportowców i trenerów w celu osiągnięcia wysokiej wydajności szkolenia w ramach laboratorium. Dzięki temu sportowiec i trener możliwość symulacji i prowadzenia badań fizjologicznych, które nie mogą być osiągnięte podczas sesji plenerowych. Dzięki zewnętrznej jednostce sterującej, możemy ustawić własne programy, progi szybkości przesuwu pasa dla osoby badanej.

Stanowisko LR2-P

Stanowisko LR2-P przeznaczone jest do pomiarów, w warunkach statyki, momentów sił mięśniowych zginaczy i prostowników rozwijanych w stawie łokciowym i stawie ramiennym. Konstrukcja stanowiska i metodyka pomiarów zapewnia optymalną stabilizację kończyn i możliwość wykonania pomiarów w pozycjach pomiarowych powszechnie stosowanych laboratoriach biomechaniki.

Stanowisko TBK3

Stanowisko TBK3 przeznaczone jest do pomiarów, w warunkach statyki, momentów sił grup mięśniowych zginaczy i prostowników rozwijanych w stawie kolanowym, stawie biodrowym i tułowiu. Konstrukcja stanowiska i metodyka pomiarów zapewnia optymalną stabilizację kończyn i możliwość wykonania pomiarów w pozycjach pomiarowych powszechnie stosowanych laboratoriach biomechaniki.

Stanowisko SPB4-FM

Stanowisko SPB4-FM przeznaczone jest do pomiarów warunkach izometrycznych momentów sił zewnętrznych rozwijanych w stawie biodrowym człowieka. Zapewniono możliwość pomiaru momentu siły lewej i prawej strony ciała zginaczy i prostowników, przywodzicieli i odwodzicieli, oraz rotatorów zewnętrznych i wewnętrznych. W stanowisku pomiarowym zastosowano przetworniki pomiarowe zapewniające bezpośredni pomiaru momentu siły. Elementy torów pomiarowych sprzężone są za pośrednictwem zintegrowanego wzmacniacza z komputerem. Pomiar, rejestrację prezentację i wydruk wyników pomiarów wspomaga specjalistyczne oprogramowanie o nazwie HIP2v0.

Trenażer „równia pochyła"

Trenażer oraz program TRP5v2 tworzą stanowisko przeznaczone do wspomagania treningu i kontroli mocy kończyn dolnych człowieka na równi pochyłej wyposażonej w platformę pomiarową siły odbicia. Oprogramowanie współpracuje z jenoskładową lub dwuskładową platformą dynamometryczną. Pakiet oprogramowania o nazwie TRP5v2 przeznaczony jest do wyznaczania charakterystyki mechanicznej odbicia lub serii odbić na równi. W programie analizowany jest przebieg siły reakcji platformy pomiarowej oraz zmiany położenia wózka. Pomiar w trakcie dowolnej serii odbić z prezentacją w trybie "on line": mocy maksymalnej odbicia, czasu testu liczonego rewersyjnie od wartości zadanej, liczby wykonanych wyskoków.

POLAR V800

Polar V800 to zaawansowany, multisportowy zegarek z GPS. Najważniejsze cechy:

Prędkość, dystans i trasa dzięki wbudowanemu sensorowi GPS, Trening kilku dyscyplin za pomocą w pełni konfigurowalnych profili sportowych, Test ortostatyczny pomagający ocenić aktualny stan organizmu, Stan regeneracji na podstawie całodobowej aktywności, Obciążenie treningowe i czas regeneracji, Planowanie i analiza treningu dzięki aplikacji mobilnej i serwisowi internetowemu Polar Flow, Pomiar tętna także podczas pływania dzięki wygodnemu nadajnikowi na klatkę piersiową, Kompatybilny z sensorami biegowymi i rowerowymi Polar obsługującymi technologię Bluetooth Smart, Alarmy dźwiękowe i wibracyjne, Wodoszczelność 30 m

Equivital - System monitoringu oraz analizy parametrów życiowych

Equivital przeznaczony jest do pobierania i analizy danych o parametrach życiowych oraz ruchu. Znajduje zastosowanie między innymi w badaniach klinicznych, nauce, sporcie oraz wszędzie tam, gdzie system monitoringu może być narażony na ekstremalne warunki i musi gromadzić dane mimo każdych okoliczności. To elastyczny system oferujący szeroki zakres możliwości.