Sukces naszych studentów - judoków na Europejskich Igrzyskach Akademickich

Studenci Wydziału Wychowania Fizycznego AWF Warszawa triumfowali podczas 𝗘𝘂𝗿𝗼𝗽𝗲𝗷𝘀𝗸𝗶𝗰𝗵 𝗜𝗴𝗿𝘇𝘆𝘀𝗸 𝗔𝗸𝗮𝗱𝗲𝗺𝗶𝗰𝗸𝗶𝗰𝗵 w judo, w Łodzi.

𝗢𝗹𝗲𝗸𝘀𝗶𝗶 𝗟𝘆𝘀𝗲𝗻𝗸𝗼, student na kierunku Sport, zdobył złoty medal w kategorii -100 kg. Ten urodzony w Zaporożu, w Ukrainie, zawodnik,  to utytułowany sportowiec, dominator Akademickich Mistrzostw Polski. Półfinał rozstrzygnął w kilkanaście sekund, choć - jak przyznał - nieco stresował się przed pierwszą walką. - Do kolejnych podchodziłem już z czystą głową, słuchałem podpowiedzi trenera i zrealizowałem wszystko to, co zaplanowaliśmy. Błąd popełniłem tylko na początku finału, tracąc jedyne punkty, ale szybko odzyskałem inicjatywę i wykonałem akcję na ippon - opowiadał Lysenko, dwukrotny mistrz Polski seniorów.

Z kolei srebrny medal w kategorii +100 kg zdobył 𝗠𝗮𝗿𝗶𝘂𝘀𝘇 𝗞𝗿𝘂𝗲𝗴𝗲𝗿, nasz student na kierunku Wychowanie Fizyczne. Jego rywalem w walce o złoto był Węgier Richard Sipocz, mistrz Europy i wielokrotny uczestnik Pucharów Świata, który spodziewał się, że także w finale bez problemów odniesie pewne zwycięstwo, a tymczasem Krueger postawił mu się i nie pozwolił na wykonanie żadnej punktowanej akcji. Mariusz przegrał, ale dopiero po trzech ostrzeżeniach.

Wyczuwałem go przez pół walki, ale poraziła mnie jego piekielna siła. Próbowałem różnych rzeczy, lecz ciężko było ruszyć go z miejsca - opowiadał nasz student, który dzień wcześniej oglądał zmagania faworyta w Internecie. - Wiedziałem, że bardzo dobrze się bije na uchwycie. Chciałem dobrać się do jego rękawa lub kołnierza i wtedy robić swoje, ale było ciężko - dodał.

- Węgier to uznana marka. Mariusz świetnie mu się przeciwstawił i zaskakująco długo stawiał opór. Cieszę się także z sukcesu Lysenki. Ten ważny start i ważne zwycięstwo umocnią go psychicznie - komentował Wojciech Borowiak, trener legenda, który doprowadził do olimpijskiego złota Pawła Nastulę (naszego utytułowanego absolwenta)  i cały czas pracuje z młodzieżą akademicką w Klubie Sportowym AZS-AWF Warszawa. – Europejskie Igrzyska Akademickie to sportowe święto judo. Były to zaskakująco licznie, silnie obsadzone i bardzo dobrze zorganizowane zawody. Przy tak pięknej oprawie można było czuć się jak na najważniejszych światowych imprezach, zwłaszcza że poziom sportowy niewiele od nich odbiegał - ocenił trener Borowiak.

Gratulacje i wielkie brawa!

Fot. Dariusz Sokołowski

data publikacji: 2022.07.27