Podsumowanie XI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej

W dniach 19-20.XI.2015 r. w Centrum Edukacji Olimpijskiej i w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyła się XI Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Społeczno-edukacyjne oblicza współczesnego sportu i olimpizmu nt. ,,Praktyczny i teoretyczny wymiar aktywności fizycznej i sportu dla wszystkich". Organizatorami Konferencji byli: Katedra Teorii Wychowania Fizycznego i Pedagogiki Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Polski Komitet Olimpijski, Polska Akademia Olimpijska, Fundacja ,,Centrum Edukacji Olimpijskiej" i Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

Konferencja była dedykowana Profesorowi Tadeuszowi Maszczakowi w 55-lecie pracy zawodowej i 25-lecie tytułu profesora.

Konferencja cieszy się od lat zainteresowaniem środowiska naukowego i sportowego. Sport ukazano jako dobro społeczne i prawo człowieka wyrażające się zapewnieniem dostępu do niego wszystkim; dzieciom, młodzieży, osobom niepełnosprawnym i starym. Podkreślał w swym wystąpieniu profesor Józef Lipiec, kiedy mówił o idei sportu dla wszystkich. Podkreślano też wartości uniwersalne w ruchu olimpijskim, który jest otwarty dla wszystkich ludzi. Jest on nie tylko źródłem wartości edukacyjnych, ale również drogą do dialogu społecznego i zrozumienia samego siebie w przestrzeni nowoczesnej kultury.

Myślą przewodnią Konferencji było ukazanie nauk o kulturze fizycznej jako płaszczyzny harmonijnego funkcjonowania nauk przyrodniczych i humanistycznych. Zauważył to także recenzent monografii zawierającej pełny zestaw tekstów autorów z różnych uczelni i środowisk naukowych. Profesor Wiesław Osiński pisze: ,,Staranne przestudiowanie tej monografii uzasadnia tezę, że nauki o kulturze fizycznej to nie tylko dość luźny i przypadkowy zlepek tego, co z jednej strony wynika z możliwości wielostronnych i szczegółowych badań biologicznych i medycznych oraz z drugiej strony z pogłębionych analiz opartych na metodach typowych dla nauk humanistycznych. To w tej pracy Czytelnik ma szansę dostrzec, że wiele problemów nauk o kulturze fizycznej można rozpoznawać jedynie wówczas, jeśli posiada się względnie gruntowną wiedzę o zjawiskach »natury« oraz o świecie wyznaczonym przez »kulturę«".

Monografia służy wymianie myśli i doświadczeń praktycznych zgromadzonych w przekazie pokoleniowym. Zawiera też wskazania dla teorii i praktyki w społeczeństwie zmiany i społeczeństwie wiedzy oraz kierunki rozwoju edukacji i kultury w społeczeństwie ponowoczesnym.

W gronie autorów znaleźli się profesorowie reprezentujący różne dziedziny wiedzy, zajmujący się problematyką sportu dla wszystkich i aktywnością fizyczną jako ważnym elementem stylu życia, a także młodzi pracownicy naukowi, asystenci, doktoranci i stażyści, studenci z kół naukowych, którzy prezentowali swoje prace przyczynkowe na forum publicznym.

Organizatorzy konferencji wyrażają nadzieję, że obrady korzystnie wpłyną na zmiany w oświacie na wszystkich etapach edukacyjnych, w tym także na kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów sportowych, instruktorów rekreacji i fizjoterapeutów. Łącząc aktywność fizyczną i sport dla wszystkich z uwrażliwieniem na wartości etyczne i obywatelskie w kulturze ciała, zdrowia czasu wolnego i w kulturze globalnej przyczyniamy się do upowszechniania praktyki edukacyjnej w tej dziedzinie w różnych środowiskach społecznych i sportowych.   

                                               Przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji

                                                              Prof. dr hab. Jerzy Nowocień

Zapraszamy do fotogalerii

data publikacji: 2015.12.02