FAQ

Jak wyjechać w ramach programu Erasmus+?

Przed Tobą 9 kroków

NOWA rekrutacja

1. zgłoszenie do programu

  1. Wybierz uczelnię partnerską zwracając szczególną uwagę na: kierunek studiów, język wykładowy, ofertę dydaktyczną i organizacyjną.
  2. Wypełnij wniosek o włączenie do programu na: wyjazd na studia / wyjazd na praktyki, uzyskaj w dziekanacie zaświadczenie o średniej ocen z przebiegu studiów, zaświadczenie o poziomie znajomości języka obcego lub certyfikat lub wynik testu OLS oraz oświadczenie RODO.
  3. Następnie wszystkie te dokumenty wyślij do Zespołu ds. Współpracy z Zagranicą na adres:  janina.przybyszewska@awf.edu.pl lub złóż osobiście w biurze ZWZ GG II p., pokój 319.
  4. Poczekaj na decyzję komisji rekrutacyjnej.

2. rejestracja w systemie Mobility Online AWF

Po otrzymaniu i zaakceptowaniu pozytywnej decyzji komisji kwalifikacyjnej dostaniesz od koordynatora ds. studentów wyjeżdżających informacje na konto mailowe z instrukcją do logowania się do systemu Mobility Online AWF Warszawa.

3. nominacja studenta do uczelni partnerskiej

Nominacji dokonuje Zespół Współpracy z Zagranicą. Jest to oficjalne powiadomienie uczelni partnerskiej o przyjeździe studenta. Zakwalifikowanie przez AWF Warszawa nie jest jednoznaczne z wyjazdem na stypendium. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje uczelnia zagraniczna, która powinna skontaktować się z Tobą przesyłając opis procedury aplikacyjnej.

Można też już po nominacji samodzielnie skontaktować się tamtejszym biurem Erasmus (International Relations Office, Mobility Office itp.) i/lub koordynatorem wydziałowym (Departmental Coordinator).

4. rejestracja w uczelni zagranicznej

  • Na stronie internetowej uczelni, do której się wybierasz sprawdź - termin rejestracji on-line lub formularza zgłoszeniowego oraz program studiów
  • Przy rejestracji on-line lub w formularzu zgłoszeniowym często należy podać kod Erasmus+ uczelni wysyłającej czyli PL WARSZAW12

i kody kierunku studiów:

  • 0915 Fizjoterapia, Pielęgniarstwo
  • 1014 WF
  • 1015 TiR

5. OLA porozumienie o programie zajęć

  • W porozumieniu z koordynatorami wydziałowymi obu uczelni ustal program zajęć.
  • Wypełnij Online Learning Agreement (OLA) czyli porozumienie o programie studiów pomiędzy AWF Warszawa a uczelnią partnerską w systemie Mobility Online.
  • Uzyskaj zgodę koordynatora wydziałowego naszej Uczelni i partnerskiej.

6. Transcript of Records (opcjonalnie)

Uczelnia zagraniczna może zażądać przedstawienia wykazu zaliczeń( wyciąg ocen z przebiegu studiów czyli Transcript of Records.

Aby go przygotować należy w dziekanacie poprosić o wystawienie wykazu zaliczeń a następnie po przetłumaczeniu na język angielski dać koordynatorowi wydziałowemu do podpisu .

7. podpisane obustronnie dokumenty

Uzyskaj podpisany Online Learning Agreement oraz Letter of Acceptance z datą rozpoczęcia i zakończenia semestru od uczelni, do której wyjeżdżasz.

8. podpisanie umowy i ubezpieczenia

Podpisz Umowę studenta z uczelnią (2 egzemplarze) i wraz z wnioskiem o wypłatę grantu złóż w Zespole ds. Współpracy z Zagranicą (p.319).

Pamiętaj, że do podpisania umowy wymagany jest skan karty EKUZ i dodatkowego dowolnego ubezpieczenia np. Euro 26 lub ISIC.

9. Test OLS

Wypełnij test OLS - test biegłości językowej

W TRAKCIE WYJAZDU, ZA GRANICĄ

Krok 1

Zgłoś się do International Office i potwierdź datę rozpoczęcia pobytu (Confirmation of Arrival).

Krok 2

Sprawdź czy wszystkie wybrane przedmioty w OLA się odbędą. Jeśli nie to wprowadź zmiany i wypełnij During Mobility w OLA i uzyskaj wymagane podpisy koordynatorów wydziałowych obu uczelni.

Pamiętaj, że masz tylko 4 tygodnie od rozpoczęcia pobytu na wprowadzanie  zmian w OLA.

Krok 3

Na zakończenie pobytu uzyskaj Certyficate of stay (poświadczenie okresu pobytu) oraz Transcript of Records (wykaz uzyskanych zaliczeń).

PO POWROCIE

Rozlicz się jak najszybciej z ZWZ ze stypendium. Prześlij do naszego biura:

  • Certyficate of Stay
  • OLA i During Mobility
  • Transcript of Records
  • Wypełnij raport uczestnika projektu on-line

Masz wątpliwości...

.

Czy za studia za granicą trzeba płacić?

Nie. Zgodnie z zasadami Programu ERASMUS, od studenta przyjeżdżającego na studia w ramach Erasmusa uczelnia przyjmująca nie pobiera opłaty za studia (czesnego). Od studenta Erasmusa uczelnia może pobierać tylko pewne opłaty standardowo pobierane od wszystkich studiujących, np. za wydanie legitymacji, za obowiązkowe ubezpieczenie studenckie itp.

Czy studenci studiów niestacjonarnych mogą ubiegać się o wyjazd na stypendium w ramach Erasmusa?

Tak, studenci niestacjonarni są uprawnieni do ubiegania się o wyjazdy Erasmusa.

Czy można wyjechać w ramach Erasmusa na studiach podyplomowych?

Nie. Program Erasmus nie umożliwia wyjazdów słuchaczom studiów podyplomowych (nie-doktoranckich).

Czy okres spędzony za granicą zostanie zaliczony przez macierzystą uczelnię?

Tak być powinno. Jest to podstawowy wymóg programu Erasmus. Okres studiów odbytych za granicą w ramach Erasmusa uznawany jest za integralną część studiów w uczelni macierzystej. Gwarancją uznania okresu studiów za granicą powinno być podpisanie "Porozumienia o programie zajęć" (Learning Agreement). Wszystkie przedmioty uzgodnione w „Porozumieniu o programie zajęć" powinny być zaliczone, a oceny uzyskane na egzaminach w uczelni zagranicznej powinny być przepisane w skali ocen obowiązującej w uczelni macierzystej. Jeżeli nie wiesz, jakie będą zasady przepisania ocen, skontaktuj się koordynatorem wydziałowym lub uczelnianym. O zaliczeniu decyduje ostatecznie wydział macierzysty po przeanalizowaniu wykazu zaliczeń wystawionego studentowi przez uczelnię zagraniczną.

Zdecydowanie zaleca się poczynienie wszelkich, generalnych i szczegółowych uzgodnień w tym względzie przed wyjazdem na stypendium.

Jak zaliczać okres studiów zrealizowany poza uczelnią macierzystą?

AWF Warszawa, na etapie zawierania umów z uczelniami partnerskimi, sprawdza - poprzez zespół koordynatorów Programu Erasmus –oferty dydaktyczne tych uczelni, a następnie weryfikuje te oferty przed każdą kolejną rekrutacją.

AWF Warszawa (Uczelnia) sprawdza w szczególności, czy dana oferta dydaktyczna oraz powiązane z nią efekty kształcenia umożliwią studentom mobilnym Uczelni zaliczenie okresu studiów za granicą.

Przed wyjazdem studenta, AWF Warszawa, uczelnia partnerska oraz student podpisują „Learning Agreement” (Porozumienie o programie zajęć). Uczelnia podchodzi do tego etapu z najwyższą starannością, dbając tu o zminimalizowanie różnic pomiędzy efektami kształcenia możliwymi do uzyskania podczas studiów w uczelni partnerskiej a efektami kształcenia, które powinny być uzyskane w tym czasie w AWF Warszawa. Zadanie to jest powierzane Wydziałowym koordynatorom Programu Erasmus.

Wraz z „Learning Agreement " studenta opracowywane jest „Recognition Sheet” zawierające listę przedmiotów z programu kształcenia w AWF Warszawa oraz przypisane im odpowiedniki z programu dydaktycznego uczelni przyjmującej.
Uczelnia ma świadomość konieczności zachowania niezbędnej elastyczności odniesieniu do wyboru przedmiotów do zrealizowania przez studenta w uczelni partnerskiej, a także w odniesieniu do harmonogramu zaliczania przez studenta zajęć obowiązkowych (przed względnie po wyjeździe za granicę).

AWF Warszawa zobowiązuje studenta w razie w razie niemożności zrealizowania na miejscu, z przyczyn obiektywnych, przedmiotów zapisanych w „Learning Agreement" lub woli zrealizowania dodatkowych zajęć, do powiadomienia Uczelni
i wprowadzenie w porozumieniu z właściwym koordynatorem Wydziałowym zmian do „Learning Agreement". Termin, w którym student może dokonać zmian w „Porozumieniu o programie zajęć" zostaje określony na 30 dni od przyjazdu
do uczelni partnerskiej.

„Learning Agreement", „Recognition Sheet" oraz ewentualne zmiany dokonane w tych dokumentach winny być formalnie zatwierdzane przez właściwych koordynatorów Wydziałowych.

Student, po powrocie, jest zobowiązany dostarczyć „Transcript of Records”, wystawiony przez uczelnię partnerską, do właściwego koordynatora Wydziałowego w AWF Warszawa, w terminie 30 dni od daty powrotu z uczelni przyjmującej.

Właściwy koordynator Wydziałowy Programu Erasmus w AWF Warszawa podejmuje decyzję o zaliczeniu studentowi okresu studiów, przedmiotów i punktów ECTS zrealizowanych w uczelni partnerskiej
w terminie 14 dni od dostarczenia przez studenta „Transcript of Records” wystawionego przez uczelnię partnerską.
Koordynator Wydziałowy Programu Erasmus podejmuje decyzję o przeliczeniu ocen uzyskanych w uczelni przyjmującej na skalę ocen stosowaną w AWF Warszawa.

Student w trakcie realizacji programu powinien zrealizować 30 punktów ECTS (+/- 10%). W uzasadnionych przypadkach koordynator Wydziałowy może wyrazić zgodę na zmianę liczby punktów realizowanych w trakcie pobytu w uczelni partnerskiej.

Zaliczenie okresu studiów realizowanego za granicą odbywa się w zgodzie z Regulaminem Studiów AWF Warszawa, w szczególności zapisów paragrafu nr 14.

Co to jest "Porozumienie o programie zajęć? ("Online Learning Agreement")?

„Porozumienie o programie zajęć" (Online Learning Agreement) to umowa między studentem, jego uczelnią macierzystą i uczelnią przyjmującą (partnerską), określająca program zajęć, w jakich uczestniczyć ma student w uczelni partnerskiej oraz liczbę punktów ECTS, jaka będzie przyznana za ich zaliczenie. Porozumienie jest podstawą uznania okresu studiów odbytego w zagranicznej uczelni. Dokument ten musi zostać podpisany przez wszystkie trzy strony przed wyjazdem studenta. Do "Porozumienia" można wprowadzić zmiany pod warunkiem, że zostaną one zaakceptowane przez obie uczelnie i studenta (zmiany te powinny mieć formę pisemną).

Pełne zrealizowanie uzgodnionego programu studiów powinno gwarantować automatyczne zaliczenie studiów/ zajęć przez uczelnię macierzystą.

Co to jest „Wykaz zaliczeń" („Transcript of Records")?

Świadectwo z uczelni zagranicznej wraz z uzyskaną liczbą punktów ECTS oraz ocenami przyznanymi zgodnie ze skalą stosowaną w danej uczelni, a także zgodnie ze skalą ECTS.

Wykaz zaliczeń jest dokumentem, na podstawie którego uczelnia macierzysta decyduje po powrocie studenta o zaliczeniu poszczególnych przedmiotów Jest to wykaz wszystkich przedmiotów/zajęć, w których student uczestniczył i przepisaniu ocen uzyskanych z egzaminów, a w konsekwencji - o zaliczeniu okresu studiów.

Podobny wykaz - zawierający dotychczas zaliczone przedmioty w uczelni macierzystej - może być również wymagany przez uczelnię partnerską przed przyjęciem studenta w celu uzgodnienia programu zajęć, na które będzie on uczęszczał.

Czy trzeba zdawać egzaminy w uczelni przyjmującej (partnerskiej)?

Tak. Zdanie egzaminu lub zaliczenie przedmiotu w formie obowiązującej w uczelni zagranicznej jest niezbędne do zaliczenia przedmiotów i uzyskania punktów ECTS.

Co to jest ECTS?

Europejski System Transferu i Akumulacji Punktów (European Credit Transfer System) jest systemem, który ułatwia uznawanie okresów studiów odbytych w uczelni innej niż macierzysta. System ten pozwala na "mierzenie" w skali punktowej nakładu pracy studenta, jaki musi on włożyć w zaliczenie określonego przedmiotu/ zajęć (za pełny rok akademicki studiów z reguły przyznawanych jest 60 punktów).

Więcej informacji można znaleźć w informatorze "Europejski System Transferu Punktów" zamieszczonym na naszej stronie oraz na stronie Komisji Europejskiej.

Czy muszę zdobyć 30 punktów ECTS za semestr?

30 punktów (kredytów) za semestr należy traktować jako wartość rekomendowaną, nie zaś bezwzględnie obowiązującą. Wiążące decyzje w tym względzie podejmują w każdym, indywidualnym przypadku Koordynatorzy Wydziałowi.

Ile wynosi minimalny czas pobytu za granicą w przypadku praktyk studenckich?

Minimalny okres – to 2 miesiące. Na taki też okres Uczelnia wypłaca stypendium (grant).

Czy można wyjechać na praktyki w ramach Programu ERASMUS, jeżeli wcześniej było się już na studiach ERASMUS'owych? Czy można połączyć studia z praktykami?

Tak, można wyjechać na studia, a np. w kolejnym roku akademickim – na praktykę. Możliwe jest też zrealizowanie studiów i praktyki podczas jednego wyjazdu, pod warunkiem jednak, że praktyka odbywa się pod merytorycznym nadzorem uczelni przyjmującej. Praktyka musi zostać również formalnie wpisana do „Learning Agrement".

Czy w przypadku wyjazdu łączącego studia i praktyki, student może liczyć na dwa odrębne granty?

Nie. Studentowi przysługuje w takiej sytuacji tylko jeden grant (stypendium) przeznaczony na studia.

Jak dobrze trzeba znać język kraju, do którego się wyjeżdża?

Znajomość danego języka obcego jest jednym z podstawowych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze kandydatów na wyjazdy Erasmusa. Język, w którym zamierzasz studiować powinieneś znać w stopniu gwarantującym aktywny udział w zajęciach. Pamiętaj, że będziesz zdawać egzaminy także w języku obcym.

Czy można wcześniej wrócić ze stypendium?

Jeżeli zaliczyliście zajęcia, które były ustalone w Porozumieniu o programie zajęć (Learning Agreement), możecie skrócić pobyt za granicą. Musicie jednak być pewni, że macie wymagane zaliczenia i egzaminy, a tym samym spełniliście warunki umowy z uczelnią dotyczącą programu dydaktycznego (jest to bardzo ważne ze względu na zaliczenie okresu studiów przez uczelnię macierzystą). Skrócenie pobytu może wiązać się z koniecznością zwrotu części stypendium, gdyż stypendium można otrzymać tylko za taki okres, jaki rzeczywiście spędziło się w uczelni partnerskiej.

Co zrobić, aby przedłużyć pobyt na stypendium?

Przedłużenie pobytu w uczelni partnerskiej w ramach Programu Erasmus jest możliwe tylko w obrębie jednego roku akademickiego. Nie można przedłużyć pobytu na kolejny rok akademicki, nawet bez otrzymania grantu. Aby przedłużyć pobyt o kolejne miesiące w ramach jednego roku akademickiego należy uzyskać zgodę uczelni partnerskiej i macierzystej, uzgodnić „Porozumienie o programie zajęć" na kolejny okres i podpisać stosowny aneks do umowy.

Gdzie można uzyskać informacje o możliwościach zakwaterowania za granicą?

Znalezienie niedrogiego mieszkania jest jedną z najważniejszych spraw dla studenta wyjeżdżającego za granicę. Najdogodniejszą formą zakwaterowania jest pokój w domu studenckim, ale nie wszystkie uczelnie dysponują własnymi akademikami. Za pośrednictwem koordynatora uczelnianego lub biura współpracy z zagranicą powinniście jak najszybciej skontaktować się z podobną jednostką uczelni przyjmującej, która udzieli informacji nt. możliwości i warunków zakwaterowania. Jednostka ta zazwyczaj posiada także informacje o innych możliwościach zakwaterowania (np. wynajem pokoi, mieszkań). Pomocy w nawiązaniu kontaktu powinien udzielić Wam uczelniany koordynator Erasmusa lub/ i dział współpracy z zagranicą Waszej uczelni.

Podkreślamy, że Uczelnia awizując zgłoszenia studentów na studia w danym roku akademickim, prosi każdorazowo szkołę partnerską o zapewnienie dogodnego zakwaterowania dla studentów.

Udział w programie a SUPLEMENT do dyplomu

Przypominamy stypendystom, by zadbali o wpisanie do rubryki nr 4, w SUPLEMENCIE do dyplomu, nazwy uczelni zagranicznej, w której odbywali studia w ramach Programu, a do rubryki nr 5 - języka obcego, w którym słuchali wykładów i zdawali za granicą egzaminy.

Informujemy ponadto, iż student może wystąpić - w terminie do 30 od złożenia egzaminu dyplomowego - o wydanie anglojęzycznej wersji SUPLEMENTU.

SUPLEMENTY wydawane są przez właściwe dziekanaty i tam też należy szukać innych, niezbędnych informacji.

Dokument EUROPASS – MOBILNOŚĆ

Dla zainteresowanych oferujemy możliwość uzyskania dokumentu EUROPASS – MOBILNOŚĆ, który prezentuje w sposób jednolity dla wszystkich krajów europejskich zakres wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas nauki w uczelniach zagranicznych potwierdzając okres studiów lub praktyk zrealizowanych za granicą.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://europass.org.pl

Ubezpieczenie podczas wyjazdu

Program ERASMUS zaleca dwa obowiązkowe ubezpieczenia: a) uzyskanie dokumentu uprawniającego do korzystania z opieki zdrowotnej na terytorium UE (tzw. EKUZ); b) uzyskanie dokumentu ubezpieczenia – od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków oraz od odpowiedzialności cywilnej (to w szczególności dla studentów fizjoterapii) – na czas podróży i pobytu na studiach i/lub praktykach.

Dodatkowe wsparcie dla studentów niepełnosprawnych i pobierających stypendium socjalne

O dodatkowe środki w ramach programu mogą ubiegać się osoby:
- z orzeczonym stopniem niepełnosprawności – na wyjazdy na studia i na praktyki,
- z przyznanym stypendium socjalnym - na wyjazdy na studia i na praktyki.

Stawki stypendiów znajdują się w zakładce Erasmus+  Finansowanie

Dodatkowe wsparcie na wyjazd  na studia lub praktyki przeznaczone jest dla studenta uprawnionego do stypendium socjalnego w AWF Warszawa na dzień 30 czerwca danego roku (studenci wyjeżdżający w najbliższym semestrze zimowym) oraz na dzień 10 grudnia danego roku (studenci wyjeżdżający w najbliższym semestrze letnim).

W celu uzyskania dodatkowego wsparcia do podpisania umowy finansowej należy dostarczyć do Zespołu Współpracy z Zagranicą  decyzję o przyznanym stypendium socjalnym lub dla osób niepełnosprawnych.