O programie

Program Erasmus+ wszedł w życie 1 stycznia 2014  i zastąpił dotychczasowe programy:  „Uczenie się przez całe życie" (oraz jego programy sektorowe – Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig), akcję Jean Monnet, program „Młodzież w działaniu" oraz pięć innych programów (m.in. Erasmus Mundus i Tempus). Po raz pierwszy w historii programów edukacyjnych Unii Europejskiej, wspierane były również inicjatywy związane ze sportem. Realizacja programu została zaplanowana na siedem lat, do roku 2027.

W programie Erasmus+ (KA1- KA 131) mogą uczestniczyć następujące państwa:

  • państwa członkowskie Unii Europejskiej;
  • państwa EFTA/EOG: Islandia, Liechtenstein, Norwegia;
  • państwa kandydujące do UE: Turcja, Serbia, Republika Macedonii Północnej

Zasadnicze idee Programu ERASMUS to niezmiennie: unowocześnianie szkolnictwa wyższego w Europie, integrowanie środowisk akademickich poprzez finansowe i organizacyjne wspieranie wyjazdów studentów i kadry nauczającej, wprowadzanie harmonijnych systemów edukacji (co ułatwia wymianę), podnoszenie jakości i atrakcyjności ofert kształcenia. Powyższe – połączone z wzajemną obserwacją dobrych praktyk w dwóch głównych grupach beneficjentów, studentów i pracowników – pozostaje wartością pozwalającą na racjonalne, systematyczne umiędzynarodowienie szkół wyższych.
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie od ponad 20 lat uczestniczy przede wszystkim w akcji KA1- KA 103 (obecnie KA 131), która wspiera rozwój współpracy, wymiany doświadczeń oraz badań i analiz dotyczących praktyk oraz innowacji w zakresie kształcenia i szkolenia na poziomie krajowym i europejskim. Działania te mają na celu wspieranie rozwoju polityki edukacyjnej, monitorowanie postępów na drodze do osiągania celów uczenia się przez całe życie, a także określanie obszarów wymagających szczególnej uwagi poprzez dostarczanie porównywalnych danych, statystyk i wniosków.
Działanie to ma charakter przekrojowy - obejmuje szeroki zakres tematów i działań na różnych poziomach edukacji i szkoleń.
Od roku 2018 Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie uczestniczy bierze udział również w akcji KA-107 (obecnie KA 171), podejmując kontakty i wymianę z Iranem, Chinami, Meksykiem, Indiami, Indonezją, Algierią, Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Armenią i Rosją.
Nowy okres wdrażania Programu Erasmus+, lata 2021-2027, w czym Uczelnia również aktywnie bierze udział, zakłada wzbogacenie założeń Programu o stopniowe przenoszenie  procedur administracyjnych do sieci, wzmacnianie w programach nauczania problematyki ochrony środowiska oraz motywowanie studentów do szerszego udziału w aktywnościach społeczeństwa obywatelskiego.