Za nami XI Sympozjum Biomechaniki Sportu i Rehabilitacji

W dniach 8-9 grudnia br. w naszej Uczelni odbyło się XI Sympozjum Biomechaniki Sportu i Rehabilitacji, którego organizatorem była Katedra Nauk Biomedycznych oraz współorganizatorem Fundacja Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Sympozjum jest cyklicznym wydarzeniem o wieloletniej tradycji upowszechniania i wskazywania roli Biomechaniki w nauce, w praktyce sportowej i rehabilitacyjnej. Stanowi źródło nowych rozwiązań dla analiz i optymalizacji techniki ruchu, obciążeń biernego i czynnego narządu ruchu oraz metod diagnozy i oceny mechaniki ciała ludzkiego.

Powitania gości i otwarcia konferencji dokonali JM prof. Bartosz Molik Rektor AWF oraz prof. Czesław Urbanik – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. Zaprezentowane wystąpienia poświęcone były szeroko rozumianym zagadnieniom biomechaniki, w ujęciu genetycznym, matematycznych modeli ruchu oraz środowiska wirtualnego w badaniach naukowych. Przewodniczącymi sesji byli specjaliści z danego zakresu wiedzy: prof. prof. Paweł Cięszczyk, prof. Małgorzata Sobera, prof. Michalina Błażkiewicz, prof. Wiesław Chwała, prof. Jacek Jurkojć, prof. Wanda Forczek-Karkosz. Ponadto zorganizowane zostały warsztaty naukowe dotyczące dekompozycji sygnału EMG z wykorzystaniem systemu NeuroMap, prowadzone przed dr. Łukasza Oleksego.

Drugiego dnia Sympozjum odbyła się sesja poświęcona biomechanice jazdy na rowerze, od obserwacji poprzez badania do produktu. Zaprezentowane wystąpienia umożliwiły wymianę doświadczeń i poglądów ekspertów, badaczy, bikefitterów z całego świata. Wiodący wykłady wygłosił prof. Kohei Watanabe z Laboratorium Biomechaniki Nerwowo-Mięśniowej na Uniwersytecie Chukyo w Japonii. Pozostałe referaty wygłosili specjaliście z Polski, Francji oraz Australii. Nieoceniony wkład w organizację tego panelu miał Adam Kubiak, któremu należą się ogromne podziękowania.

Wszystkim wykładowcom należą się słowa uznania i wdzięczności za przyjęcie zaproszenia.

Wykorzystanie najnowszych technik badawczych i analiz matematycznych w obszarze biomechaniki sportu i rehabilitacji pokazuje najwyższy poziom ich rozwoju.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem przez Akademię Wychowani Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Biomechaniki, Polski Komitet Olimpijski.

Nieoceniony udział w organizacji konferencji ze strony naszej Uczelni mieli Pani Elżbieta Gromulska, dr Anna Mazurkiewicz, dr Dagmara Iwańska, dr Piotr Tabor. Podziękowania należą się również pracownikom i doktorantom Katedry Nauk Biomedycznej oraz wolontariuszom pomagającym w dniu konferencji.

Wszystkim patronom, prelegentom, uczestnikom, wolontariuszom

składamy ogromne podziękowania.

I już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję w 2024 r.

Fotorelacja:  Anna Mróz, Anna Mazurkiewicz

data publikacji: 2022.12.16