VI Forum Praktyków Skoliozy

Już po raz VI 11 marca 2016r. odbyła się  kolejna, cyklicznej Konferencji „FORUM PRAKTYKÓW – SKOLIOZY" organizowanej przez Wydział Rehabilitacji AWF w Warszawie. Tegoroczne spotkanie zgromadziło ponad 240 uczestników z całej Polski, wśród których najliczniejszą grupę stanowili  fizjoterapeuci, następnie  lekarze, nauczyciele wychowania fizycznego  oraz studenci chcący pogłębiać swoją wiedzę oraz umiejętności.  W dotychczasowych edycjach FORUM PRAKTYKÓW – Skoliozy" brało udział blisko 1000 osób o różnych specjalnościach medycznych.

W poprzednich edycjach konferencji tematyka poświęcona była: klasyfikacji i diagnostyce skolioz oraz leczeniu zachowawczym skolioz w oparciu o wybrane specyficzne metody fizjoterapeutyczne oparte na zasadach EBM. Do tej pory zapoznaliśmy się z  takimi metodami fizjoterapii skolioz jak: FITS, DoboMed, PNF, terapii manualnej wg Kaltenborn-Evjenth, metoda barcelońska (BSPTS) dr Manuel Rigo.  W dotychczasowych konferencjach   honorowymi gośćmi Forum Praktyków–Skoliozy byli: prof. Tomasz Kotwicki, prof. Dariusz Czaprowski, prof. Theodoros B. Grivas, prof. Jacek Durmała, dr Marianna Białek, mgr Andrzej M'hango D.O., dr  Marcin Tyrakowski, dr Manuel Rigo, mgr Grzegorz Balik, dr  Joanna Suchocka, prof. Malgorzata Matyja, dr Marek Kluczyński, mgr Joanna Surowińska.

Po raz kolejny FORUM PRAKTYKÓW – SKOLIOZY" otworzył Magnificencja Rektor prof.  Andrzej Mastalerz, a gości serdecznie powitał  Dziekan Wydziału Rehabilitacji prof. Andrzej Kosmol. Gościem honorowym Forum był prof. dr hab. n. med. Waldemar Kostewicz Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Konferencja odbyła się pod patronatem PTL.

W pierwszej części uczestnicy wysłuchali wykładu wprowadzającego dr Agnieszki Stępień, dr Krzysztofa Graff i mgr Katarzyny Guzek na temat: „Skolioza a zaburzenia rozwojowe – poszukiwanie związków przyczynowo – skutkowych". Autorzy w swoim wystąpieniu zapoznali nas jak rożnego rodzaju zaburzenia rozwoju, czy napięcia mięśniowego mogą prowadzić do powstania skoliozy. Następnie nasz gość zaproszony prof. Małgorzata Matyja z AWF w Katowicach  przedstawiła wykład na temat: Asymetrii posturalnej u niemowląt - przyczyny, bieżące i odległe skutki asymetrii oraz efekty usprawniania. Konkluzją wykładu było stwierdzenie, że problem asymetrii u niemowląt można rozpatrywać z punktu widzenia zaburzeń rozwoju stabilizacji ciała. Następnie dr Marek Kuczyński  w swoim wystąpieniu „Występowanie asymetrii grzbietu u dzieci w wieku szkolnym z dysplazją stawu biodrowego w okresie noworodkowo-niemowlęcym" udowodnił częstsze występowania asymetrii grzbietu i asymetrii miednicy u dzieci z dysplazją jednego stawu biodrowego. W kolejnym wystąpieniu mgr Joanna Surowińska i dr Grażyna Banaszek  przedstawiły temat „Kręgosłup w ontogenezie  motorycznej - analiza wybranych wzorców postawy w odniesieniu do funkcji kręgosłupa w 1 roku życia". Wynikiem wykładu może być stwierdzenie, że diagnostyka neurokinezjologiczna stworzona przez prof. Vojtę wskazuje odchylenia od stanu prawidłowego w pierwszym roku życia i pozwala odnieść tę wiedzę do zaburzeń ortopedycznych u dziecka starszego. Dr Joanna Suchockaj i dr Agnieszka Stępień zaprezentowały temat dotyczący „Asymetrii u niemowląt a wzorce postawy i ruchu u dzieci ze skoliozą". Według autorek zaburzenia w funkcjonowaniu prawidłowego napięcia mięśniowego, zaburzenia integracji sensomotorycznej utrudniają  prawidłowy  rozwój postawy antygrawitacyjnej małego dziecka. Sesję podsumowali prof. Tomasz Kotwicki i prof. Dariusz Czaprowski, którzy w swoim wystąpieniu pt „Między asymetrią a skoliozą – pytania diagnostyczne i terapeutyczne" starali się wykazać, że nie ma dowodów, że asymetrie ciała muszą wywołać skoliozę idiopatyczną w miarę rośnięcia dziecka, a wg autorów potwierdzają to obserwacja dzieci po przebytych chorobach skutkujących powstaniem asymetrii.

W drugiej części odbyły się dwa warsztaty. Pierwszy z warsztatów praktycznych poprowadziła prof. Matyja, a dotyczył on „Oceny współczynnika wielkości napięcia posturalnego u uczestników warsztatów". Pod okiem specjalisty uczestnicy mogli na sobie ocenić wielkość napięcia w zakresie dwóch podstawowych typów napięcia posturalnego: spastoidalnego i atetoidalnego. Drugi warsztat poprowadziła mgr Surowińska, dotyczący „Diagnostyki neurofizjologicznej wg metody Vojty". Uczestnicy mogli przeanalizować na filmach wzorce globalne i ocenić motorykę spontaniczną wśród dzieci oraz praktycznie na sobie przećwiczyć I fazę do obrotu wg Vojty.

Wobec ciągle niesłabnącego zainteresowanie Forum Praktyków – Skoliozy kolejna edycja  poświęcone będzie metodzie leczenia zachowawczego skolioz przy pomocy gorsetów. Liczna obecność zgromadzonych gości wydaje się być potwierdzeniem trafności idei organizacji tej nietypowej w swojej formule konferencji. Jednocześnie już teraz chcemy zaprosić Państwa do udziału w VII FORUM PRAKTYKÓW-Skoliozy, które odbędzie się 18 listopada 2016r.

KOMITET  ORGANIZACYJNY

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia.

data publikacji: 2016.02.25