W dniach 19-20.11.2020 odbędzie się konferencja organizowana przez Sekcję Socjologii Sportu Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Katedrę Nauk Humanistycznych i Społecznych Wydziału Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, pod tytułem „Społeczni aktorzy rzeczywistości sportowej: problemy, perspektywy badawcze, pytania”. Jest to kolejne spotkanie naukowe powstałej w roku 2016 Sekcji Socjologii Sportu PTS i pierwsze organizowane – tym razem w wersji on-line – w AWF Warszawa. W konferencji weźmie udział około 35 uczestników z 13 polskich uczelni (w tym niemal wszystkich największych uniwersytetów) i dwóch uczelni zagranicznych (Buckinghamshire New University z Wielkiej Brytanii  i University of Alcala z Hiszpanii).

Gościem specjalnym konferencji jest Prof. Fabien Ohl z Wydziału Nauk Społecznych i Politycznych Uniwersytetu w Lozannie, który wygłosi wykład online na temat kryzysu antydopingowego w rosyjskim sporcie. Przedmiotem jego badań są między innymi relacje władzy oraz zaufanie i zasady współpracy w zakresie zwalczania dopingu w sporcie. Prof. Ohl przedstawi w drugim dniu obrad wykład pod tytułem „The 2015-2016 Russian anti-doping crisis: the failed social performance of the IOC and WADA”.

W ramach konferencji przedstawione zostaną także m.in. prezentacje dotyczące, mody na triatlon, popularności kolarstwa i jazdy na rowerze, boksu i kultury bokserskiego gymu, e-sportu, hazardu sportowego, niedozwolonego dopingu w sporcie, karier sportowych zawodników MMA i innych sportów walki, wychowawczych funkcji sędziego sportowego oraz różnych aspektów kibicowania sportowego. Wręczone zostaną także nagrody Sekcji Socjologii Sportu PTS dla najlepszych prac dyplomowych dotyczących społecznych badań sportu i kultury fizycznej.

Strona konferencji

data publikacji: 2020.11.17