Komunikaty

Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z 17.07.2023 r. i 3.11.2023 r.

Na podstawie art. 267 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, 619, 1630, 2141 i 2232) ogłasza się, co następuje:

Komunikat MEiN z 03.11.2023

Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 03 listopada 2023 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Treść komunikatu

Scalony wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Komunikat MEiN z 17.07.2023

Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Treść komunikatu

Scalony wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z 01.12.2021 oraz 21.12.2021

Na podstawie art. 267 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, 619, 1630, 2141 i 2232) ogłasza się, co następuje:

Komunikat MEiN z 21.12.2021

Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 grudnia 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Treść komunikatu

Scalony wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Scalony wykaz dyscyplin przypisanych do czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Komunikat MEiN z 01.12.2021

Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Treść komunikatu

Załącznik do komunikatu - wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Wykaz dyscyplin przypisanych do czasopism naukowych i materiałów konferencyjnych

Komunikat Ministra Edukacji i Nauki z 18.02.2021 i 09.02.2021

Minister Edukacji i Nauki, na podstawie art. art. 267 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.), postanowił zmodyfikować i sprostować wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych ogłoszony komunikatem z 9 lutego 2021 r.

Wprowadzone zmiany dotyczą:

- zwiększenia liczby punktów przypisanych 96 czasopismom naukowym, w tym podniesienia do 40 pkt punktacji 79 polskim czasopismom z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i teologicznych ujętym w bazie Web of Science lub Scopus
- ujęcia w wykazie 5 nowych czasopism naukowych
- korekty tytułów 8 czasopism naukowych.

KOMUNIKAT MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z 18 lutego 2021 r. o zmianie i sprostowaniu komunikatu w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Scalony Wykaz czasopism

Scalony wykaz czasopism i materiałów konferencyjnych

Minister Edukacji i Nauki, na podstawie art. 267 ust. 3 ustawy z 20 lipca 2018 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.), sporządził wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, uwzględniając projekt wykazu opracowany przez Komisję Ewaluacji Nauki zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 listopada 2018 r. w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 349).

Wykaz dyscyplin przypisanych do czasopism i materiałów konferencyjnych

Komunikat Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu czasopism naukowych i materiałów z konferencji międzynarodowych

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 31.07.2020

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 31 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej – Dz. U. 2020, poz. 1352

W rozporządzeniu doprecyzowano m.in. przepisy dotyczące:
- dopuszczalnej liczby monografii naukowych uwzględnianych w ewaluacji,
- zmniejszenia liczby osiągnięć naukowych uwzględnianych w ewaluacji w przypadku niezłożenia oświadczeń przez pracowników prowadzących działalność naukową,
- daty przyznania patentu na wynalazek i prawa ochronnego na wzór użytkowy,
- ustalania całkowitej i przeliczeniowej wartości punktowych artykułów naukowych opublikowanych w latach 2017 i 2018,
- ustalania na potrzeby ewaluacji liczby osób uczestniczących w realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych w 2017 r.,
- sposobu ustalania punktacji w ramach poszczególnych kryteriów dla podmiotów prowadzących badania naukowe lub prace rozwojowe na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, objęte ochroną informacji niejawnych.
Zwiększono także punktację artykułów recenzyjnych, a także monografii naukowych będących edycjami naukowymi tekstów źródłowych i opatrzonymi aparatem naukowym przekładami. Zmiany tej dokonano w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez środowisko naukowe. Punktacja zostaje zwiększona z dotychczasowych 25% do 50% wartości punktowej ustalonej zgodnie z przepisami § 12 i § 13 rozporządzenia.
Do 100% wartości punktowej zostaje zwiększona punktacja monografii będącej edycją tekstów źródłowych, która powstała:
w wyniku realizacji projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki lub Fundację na rzecz Nauki Polskiej,
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki lub programu ramowego w zakresie wspierania badań i innowacji Unii Europejskiej bądź programu związanego z wdrażaniem takiego programu.

KOMUNIKAT ICM UW  z 28.11.2019

Skrótowa informacja dla autorów wypełniających formularz Article Publication Services w 2019 r.

Uprzejmie informujemy, że na stronie ICM UW w informatorze o programie publikowania otwartego Elsevier zostały zaktualizowane prezentacje "Authors journey" formularza dla autorów w programie A i B.

Elsevier na prośbę ICM zmodyfikował częściowo informację, która jest wyświetlana w formularzu na stronie 5 i 6 przy opcji "Gold Open Access". Obecnie informacja ta zawiera link "the rules of the Open Access pilot program in Poland" do prowadzący zaktualizowanego informatora.

Przygotowano także skrótową informację dla autorów wypełniających formularz

Ponadto informujemy, że ze względu na wciąż małe wykorzystanie programu (160 artykułów do dzisiaj) uzgodniono z Elsevier możliwość włączenia ok. 200 artykułów, które zostały wysłane do wydawcy po 31 maja 2019 i opublikowane w modelu subskrypcyjnym przed uruchomieniem programu 2 września. Jeszcze dzisiaj autorzy tych artykułów dostaną email z ICM z propozycją zmiany modelu oraz specjalnym linkiem przygotowanym przez Elsevier, który pozwala ponownie wypełnić formularz i wybrać publikację otwartą w ramach programu A.

Komunikat ICM UW z 02.09.2019

Pilotażowy program publikowania otwartego w czasopismach wydawnictwa Elsevier

W ramach licencji krajowej Elsevier 2019-2021 od 2 września 2019 r. nasza uczelnia będzie objęta programem pilotażowym publikowania otwartego dla polskich autorów korespondencyjnych. Program ma dwie części: A i B.

Program A obejmuje publikację określonej liczby artykułów otwartych, które zostaną w całości sfinansowane z krajowej opłaty licencyjnej: 500 artykułów w roku 2019, 1000 artykułów w roku 2020 i 1500 artykułów w roku 2021.

Program B obejmuje publikację dowolnej liczby dalszych artykułów otwartych za opłatą ponoszoną przez instytucję, w której afiliowany jest autor, z wykorzystaniem zniżki w stosunku do cennika standardowego. Zniżka ta wynosi 30% w roku 2019, 20% w roku 2020 i 10% w roku 2021.

Elsevier udostępnił do programu 1777 czasopism hybrydowych oraz gold open access (lista zweryfikowana przez Elsevier w sierpniu 2019). Ponadto strona polska ma możliwość dalszej selekcji czasopism do programów A i B. W sierpniu 2019 MNiSW zdecydowało, że przygotuje taką selekcję na rok 2020, natomiast do końca roku 2019 selekcji nie będzie.

W konsekwencji 2 września zostaje uruchomiony tylko program A, w ramach którego będą mogły być publikowane artykuły we wszystkich 1777 czasopismach z listy Elsevier na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Po wyczerpaniu puli 500 artykułów przed końcem roku 2019, program A zostanie wyłączony, a program B zostanie włączony na okres do końca roku. Sposób działania programów A i B od stycznia 2020 będzie zależał do selekcji czasopism, którą ma przygotować MNiSW.

Więcej informacji

Komunikat PBN w sprawie ORCID ID

W związku z koniecznością przetwarzania w systemach centralnych (POL-on, PBN) zautoryzowanych (potwierdzonych przez właściciela) numerów ORCID osób informujemy, że ich gromadzenie będzie się odbywało wyłącznie poprzez indywidualne konta użytkowników w systemie PBN. Dla dotychczas wprowadzonych, bezpośrednio do systemu POL-on, numerów ORCID wymagane będzie ich autoryzowanie przez właściciela w systemie PBN.

Metoda ta jest zgodna z rekomendacjami systemu ORCID oraz niesie na sobą szereg korzyści takich jak:

- przechowywanie pewnego, bo potwierdzonego przez właściciela numeru ORCID, co zapobiegnie problemom identyfikacji osoby w trakcie ewaluacji oraz problemom z identyfikacją konta osoby w ORCID,

- brak błędów (literówek czy dubli) w numerach ORCID w repozytorium,

- możliwość przesyłania z repozytorium danych na konta autorów w ORCID (po wyrażeniu dodatkowej zgody przez autora - co będzie możliwe w przyszłości) co pozwoli np. na wysłanie publikacji dodanych przez podmiot w PBN na konta autorów w ORCID dzięki czemu publikacje te będą widoczne w portalu o międzynarodowym zasięgu,

- możliwość otrzymywania przez systemy PBN i POL-on notyfikacji o zmianach na kontach osób w ORCID co pozwoli na wydajniejsze pobieranie danych z tego systemu dla podmiotów chętnych do skorzystania z nich na potrzeby ewaluacji.

Zachęcamy Państwa do przekazania informacji o sposobie gromadzenia numerów ORCID w systemach OPI do Państwa pracowników i doktorantów.

Aby dodatkowo wesprzeć użytkowników, przygotowaliśmy film instruktażowy dostępny na kanale YouTube OPI PIB.

ORCID ID w PBN

Komunikat MNiSW z 18.01.2019

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało „Wykaz wydawnictw naukowych”, który zgodnie z Ustawą 2.0 będzie służył do ewaluacji recenzowanych monografii naukowych, prac pod redakcją monografii, rozdziałów monografii w latach 2017–2020.

W Wykazie znajduje się 536 wydawnictw:

- 36 wydawców zagranicznych na poziomie 2 z punktacją 200 pkt.

- 500 wydawców polskich na poziomie 1 z punktacją 80 pkt., wśród nich AWF Warszawa.

Monografie, które zostaną wydane w wydawnictwach znajdujących się poza wykazem mogą zostać zgłoszone, jako osiągnięcia naukowe na potrzeby ewaluacji. Za każdą z nich będzie przyznawane 20 pkt. Monografie te, będzie można zgłaszać do oceny eksperckiej, dokonywanej przez Komisję Ewaluacji Nauki. Po uzyskaniu akceptacji KEN dana monografia może uzyskać 80 punktów.
"Wykaz wydawnictw naukowych" będzie aktualizowany przed ewaluacją przypadającą na rok 2021.

W związku z wprowadzonymi przez MNiSW zmianami dotyczącymi punktacji publikacji z lat 2017-2020 z tytułu:
- autorstwa monografii,
- redakcji monografii,
- rozdziałów w monografii,
uprzejmie informujemy, że w bazie PUBLIKACJE będzie stopniowo prowadzona modyfikacja punktacji.

Komunikat - zmiany w systemie PBN

W systemie PBN wprowadzono zmiany organizacyjne oraz zaimplementowano nowe funkcjonalności. Służą one usystematyzowaniu konwertowanych danych i optymalizacji pracy importera oraz managerów współpracujących z systemem MS PBN. Do najważniejszych wprowadzonych zmian w systemie należą:

- utworzenie nowego Modułu Analitycznego,

- łączenie Zdarzeń Ewaluacyjnych w publikacje,

- wprowadzenie powiązań numeru DOI z Crossref*,

- umożliwienie dodania informacji o ORCID**.

Mając na uwadze kompletność danych konwertowanych do MS PBN, zwracam się z uprzejmą prośbą do pracowników naukowych o uzupełnianie informacji w zakresie identyfikatora ORCID.

Kolejny termin transportu danych dot. publikacji z roku 2017 przewidziany jest na koniec stycznia 2018 r., dlatego zgłoszenia publikacji powinny być dostarczone przez autorów do OINiCz najpóźniej do dnia 15 stycznia przyszłego roku.

* Crossref - organizacja non-profit promująca rozwój i kooperatywne wykorzystanie nowych i innowacyjnych technologii w celu przyśpieszenia i ułatwienia wyszukiwania prac naukowych. Rejestruje linki DOI dla publikacji profesjonalnych.

** ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – międzynarodowy system identyfikacji autorów prac naukowych. Polega na przydzieleniu naukowcowi unikalnego oznaczenia alfanumerycznego składającego się z 16 cyfr podzielonych na cztery równe części i zapisanych w formie orcid.org/oznaczenie numeryczne.

Jak założyć ORCID – informacja ze strony „Warsztat badacza” prof. UAM. dra hab. Emanuela Kulczyckiego.

Jak połączyć profil ORCID z bazą Scopus?

Jak połączyć profil ORCID z Web of Science?

Podpinanie ORCID iD do konta użytkownika PBN

Komunikat - monografia wybitna

W związku ze zbliżającą się ankietą jednostek i nowymi wymogami MNiSW będą dodane w bazie PUBLIKACJE pola wymagające od autorów publikacji uzupełnień dla monografii wybitnych.
Podstawę do uznania monografii naukowej za dzieło wybitne stanowi w szczególności przyznana w okresie objętym ankietą 2013-2016 - nagroda:
1) Prezesa Rady Ministrów;
2) ministra kierującego działem administracji rządowej;
3) właściwego wydziału Polskiej Akademii Nauk;
4) komitetu naukowego Polskiej Akademii Nauk;
5) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej;
6) prestiżowa zagranicznego towarzystwa naukowego;
7) prestiżowa organizacji międzynarodowej lub ogólnopolskiego towarzystwa naukowego.

Zwracamy się z prośbą do pracowników naukowych AWF Warszawa o uzupełnienie poniższych informacji wymaganych dla monografii wybitnych:

- instytucja przyznająca nagrodę,

- nazwa nagrody,

- rok przyznania nagrody,

- uzasadnienie.

Komunikat - Nowe rozporządzenie parametryzacyjne!

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Rektora AWF Warszawa nr 1/2009/2010 z 21.09.2009 nauczyciele akademiccy zatrudnieni w naszej Uczelni mają obowiązek składania opublikowanych prac lub ich kserokopii w Bibliotece Głównej (BG) wraz z wypełnionym i własnoręcznie podpisanym formularzem. Ze względu na zawarte w formularzu oświadczenia, powinien on być podpisany przez każdego ze współautorów zatrudnionych w AWF Warszawa.

W dniu 2 grudnia 2015 r. ogłoszono Rozporządzenie MNiSW z 27.10.2015 w sprawie kryteriów i trybu przyznania kategorii naukowej jednostkom naukowym, które m.in. wymaga podania objętości recenzowanych artykułów opublikowanych w języku obcym w zagranicznych czasopismach naukowych, które nie występują w ministerialnych wykazach czasopism A, B i C. Uprzejmie prosimy autorów o uzupełnianie informacji dotyczącej objętości publikacji naukowych zgłoszonych od roku 2013 do bazy PUBLIKACJE.

Komunikat - nowe dane wymagane w Module Sprawozdawczym PBN

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 czerwca 2015 r. w Module Sprawozdawczym Polskiej Bibliografii Naukowej (PBN) przewidziano wprowadzenie nowych danych dotyczących publikacji naukowych do tej pory nie wymaganych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).
Mając świadomość, że terminy, procedury oraz uprawnienia do wprowadzania danych do PBN w tym zakresie mogą być trudne do zrealizowania przez pracowników naukowych Wydziałów (na których ten obowiązek ciąży), Biblioteka Główna wzięła na siebie ciężar przygotowania danych zgodnie z wymaganiami MNiSW.
Pracownicy Oddziału Informacji Naukowej i Czasopism zajmujący się bibliometrią, zweryfikują i uzupełnią brakujące dane w 770 rekordach z lat 2013-2015 zamieszczonych już w bazie PUBLIKACJE. Jednakże wskazanie niektórych z wymaganych informacji leży w gestii autorów. Dotyczy to:

- charakterystyki merytorycznej publikacji - dlatego też, w razie wątpliwości z określeniem charakterystyki wg nowych wymagań, pracownicy Działu Informacji Naukowej będą kontaktować się telefonicznie lub mailowo z autorami;

- informacji dotyczących materiałów konferencyjnych/pokonferencyjnych - w przypadku braku takiej informacji w polu uwag w rekordzie, prosimy o zgłoszenie odpowiednich danych;

- wartości open access - uprzejmie prosimy o jak najszybsze ponowne wypełnienie zgłoszenia publikacji dostępnej w wersji elektronicznej odnośnie tychże wartości (wystarczy podpis jednego z autorów)

Definicje nowych typów dokumentów - typy publikacji wg PBN

Typy publikacji wg PBN - Definicje

Niżej prezentowany zakres danych nie ulegnie zmianie do końca 2015 r. i jest obligatoryjnym elementem danych składanych przez czasopisma naukowe w ramach informacji o każdym z wprowadzonych artykułów naukowych.

  1. Original-article = Oryginalny artykuł naukowy - artykuł naukowy prezentujący wyniki oryginalnych badań o charakterze empirycznym, teoretycznym, technicznym lub analitycznym. Do tego typu zaliczyć należy również artykuły monograficzne, artykuły konferencyjne oraz eseje naukowe
  2. Review-article = Artykuł przeglądowy - artykuł naukowy stanowiący podsumowanie aktualnego stanu wiedzy w danym obszarze badawczym. Artykuł przeglądowy integruje i interpretuje dotychczasowe wyniki oryginalnych badań naukowych, nie musi natomiast zawierać oryginalnych wyników badań.
  3. Case-study = Studium przypadku - publikacja będąca analizą danego przypadku (najczęściej rzeczywistego) dająca możliwość wyciągnięcia wniosków odnośnie przyczyn i rezultatów opisanego w nim przypadku, opisu zdarzenia. Typowa publikacja dla czasopism z obszaru nauk medycznych, społecznych
  4. Short-communication = Komunikat o wynikach badań - krótki (zwykle 1 do 3 stron) artykuł naukowy opisujący wstępne rezultaty badań empirycznych o szczególnym znaczeniu, przebieg i wstępne wyniki oryginalnych badań eksperymentalnych lub oryginalne rozwiązania techniczne.
  5. Commentary-on-the-law = Głos lub komentarz prawniczy - artykuł prawniczy zawierający oryginalne wyniki badań o charakterze analitycznym.
  6. Scientific-review = Artykuł recenzyjny (recenzja naukowa) - artykuł naukowy zawierający krytyczną analizę i ocenę publikacji naukowej, dzieła literackiego lub dzieła sztuki, może być opublikowany w ramach dyskusji polemicznej.
  7. Guidelines = Wytyczne/Zalecenia - publikacja o charakterze przeglądowym będąca opisem zaleceń i rekomendacji dotyczących postępowania w określonych przypadkach, publikacja charakterystyczna przede wszystkim dla czasopism z obszaru nauk medycznych.
  8. Popular-science-article = Artykuł popularnonaukowy - publikacja popularyzująca zagadnienia naukowe wśród czytelników niebędących specjalistami w danej dziedzinie.
  9. Others-noncitable = Inne o charakterze niecytowalnym - publikacje w czasopiśmie naukowym niewymienione powyżej np. errata, noty biograficzne, sprawozdania, przedmowy, posłowia, edytoriale, nekrologi, zapowiedzi, listy do redakcji, recenzje (nienaukowe) oraz pozostałe artykuły nieposiadające charakteru cytowalnego tj. co do zasady nie są cytowane przez autorów innych publikacji, nie posiadają również odniesień bibliograficznych, zwyczajowo nie podlegają recenzji.
  10. Others-citable = Inne o charakterze cytowalnym - publikacje w czasopiśmie naukowym niewymienione powyżej, które mają potencjał do bycia publikacją cytowaną tj. co do zasady są cytowane w czasopismach naukowych, posiadają odniesienia bibliograficzne oraz podlegają procesowi recenzji.
  11. Scholarly-monograph = Monografia naukowa - Monografia naukowa to spójne tematycznie, wyczerpujące opracowanie naukowe. W PBN za monografie naukowe uważane są również zbiorowe książki pokonferencyjne (tzw. conference proceedings).

Należy zwrócić uwagę, iż względem dotychczasowych definicji zmianie uległy:

  1. oryginalny artykuł naukowy - poprzez wydzielenie z niego dwóch podtypów artykułów, tj.: case study oraz guidelines,
  2. recenzja - definiowana dotychczas jako publikacja zawierająca powydawniczą analizę/ocenę innej publikacji i nie spełniajaca wymogów artykułu naukowego - została włączona do nowego typu: "Inne o charakterze niecytowalnym",
  3. materiał redakcyjny - definiowany dotychczas jako publikacja prezentująca stanowisko zespołu redakcyjnego czasopisma, w tym edytoriale, przedmowy i posłowia oraz listy od redakcji - został włączony do nowego typu: "Inne o charakterze niecytowalnym",
  4. informacja - definiowana dotychczas jako krótkie publikacje o charakterze informacyjnym, zapowiadającym lub sprawozdawczym, w tym nekrologi oraz zapowiedzi i sprawozdania dotyczące konferencji, zjazdu lub innego wydarzenia - została włączona do nowego typu: "Inne o charakterze niecytowalnym".

Wskazanie właściwego typu publikacji ma kluczowe znaczenie dla wyznaczenia prawidłowej wartości Polskiego Współczynnika Wpływu.

Wymagania dotyczące kopii prac

Do wypełnionego formularza prosimy dołączyć oryginał pracy lub wyraźną kserokopię:

dla artykułu w czasopiśmie

- okładka czasopisma lub strona tytułowa zawierająca dane: rok wydania, vol. (t.), nr (z.), ISSN,

- spis   treści,

- pełny tekst artykułu z wyraźną numeracją stron;

dla monografii, podręcznika lub innego wydawnictwa zwartego (książki)

- strona tytułowa (w przypadku różnicy w tytule również okładka!),

- strona redakcyjna lub strona ze stopką redakcyjną,

- strona z ISBN,

- spis treści,

- ostatnia numerowana strona publikacji,

- cała publikacja do wglądu;

dla fragmentu/rozdziału wydawnictwa zwartego

- strona tytułowa całej publikacji (w przypadku różnicy w tytule również okładka!),

- strona redakcyjna lub strona ze stopką redakcyjną,

- strona z ISBN,

- spis treści,

- cały fragment/rozdział z widoczną numeracją stron;

dla redaktora czasopisma

- okładka czasopisma lub strona tytułowa zawierająca dane: miejsce wydania, wydawca, częstotliwość,   ISSN,

- strona redakcyjna lub strona ze stopką redakcyjną;

dla redaktora serii wydawniczej

- strona redakcyjna lub strona ze stopką redakcyjną,

- strona z nazwą serii wydawniczej i ISSN,

- miejsce wydania, wydawca;

dla dokumentu elektronicznego

- z dostępem zdalnym: adres internetowy publikacji (tryb dostępu);

- z dostępem lokalnym: nośnik i dane dotyczące nośnika;

dla materiałów konferencyjnych dodatkowo

- strona zawierająca informacje o imprezie (nazwa, data i miejsce);

W przypadku, gdy pracę opublikowano kilkakrotnie, np. w kraju i zagranicą, w kilku wersjach językowych bądź w różnych czasopismach, należy tę informację podać przy każdym kolejnym zgłoszeniu pracy do bazy danych PUBLIKACJE.

Arkusz wydawniczy

Arkusz wydawniczy – jednostka obliczeniowa stosowana w wydawnictwie w celu określenia objętości zawartości treściowej (tekstowej i graficznej) publikacji. Wchodzi w to zarówno wkład autora (lub tłumacza), czyli tzw. arkusz autorski, jak i cały pozostały materiał stworzony lub nadzorowany przez redakcję, o ile nie pochodzi od autora (wstęp, komentarze, recenzje, przedmowy, posłowia, motta, cytaty, indeksy, skorowidze, spis treści, bibliografie, tytuły i śródtytuły, przypisy, paginy, dwójka lub czwórka tytułowa książki (i ew. inne strony metrykalne), zawartość okładki i obwoluty, itp.

Arkusz wydawniczy wynosi:

- 40 000 znaków typograficznych (ze spacjami) prozy, lub

- 700 linijek poezji, lub

- 800 wierszy obliczeniowych (po 50 znaków), lub

- 3000 cm2 powierzchni ilustracji.

Dostęp Open Access

Lista" fałszywych" tytułów czasopism - Hijacked Journals

Do wykorzystania