Nasi darczyńcy

Podziękowania za dary

dla Pana Eligiusza Małolepszego

Biblioteka Główna składa serdeczne podziękowania Panu Eligiuszowi Małolepszemu za przekazaną w darze publikację:

Małolepszy Eligiusz, Drozdek-Małolepsza Teresa: Zarys dziejów sportu i turystyki w działalności Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe (1946-2021) – 1 egz.

Książka jest monografią naukową, przedstawiającą działalność Krajowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, od reformy administracyjnej, powołującej 49 województw, przez okres transformacji po czasy współczesne.

Upowszechnianie kultury fizycznej w środowisku wiejskim po II wojnie światowej  zainicjowano  już  wczesną  wiosną  1946  roku.  Trzy  lata  później,  w trakcie obrad  Głównej  Rady Sportu  Wiejskiego postanowiono, że  organizacje promujące te szczytne idee przyjmą nazwę Ludowe Zespoły Sportowe (LZS).

W opracowaniu monografii poświęconej kulturze fizycznej w okręgu śląsko-dąbrowskim  wykorzystano  źródła  archiwalne, drukowane, internetowe, prasę i relacje ustne oraz literaturę tematyczną.

dla Pana Jerzego Durejko,  Pani Agaty Glac oraz Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Żeglarstwa HALS

Biblioteka Główna składa gorące podziękowanie Panu Jerzemu Durejko, Pani Agacie Glac oraz Stowarzyszeniu Instruktorów

i Trenerów Żeglarstwa HALS za wzbogacenie księgozbioru niezwykle ciekawymi pozycjami książkowymi:

Durejko Jerzy: Żeglarstwo śródlądowe : manewrowanie jachtem żaglowym
Durejko Jerzy, Glac Agata: Poradnik instruktora żeglarstwa

Książka Żeglarstwo śródlądowe : manewrowanie jachtem żaglowym przeznaczona jest nie tylko dla początkujących żeglarzy, ale także dla tych, którzy już potrafią żeglować. Może być zarówno podręcznikiem podczas szkolenia żeglarskiego, jaki poradnikiem dla już posiadających uprawnienia żeglarskie. Podpowiada jak bezpiecznie i skutecznie żeglować śródlądowym rekreacyjnym jachtem żaglowym typu slup bermudzki. W pierwszej części podręcznika omówione są wymagania dotyczące stanu technicznego jachtu, jego niezbędnego wyposażenia, a także podstawowe pojęcia z teorii żeglowania oraz podstawowe cechy manewrowe jachtu. W drugiej części opisane są sposoby wykonywania najważniejszych czynności na jachcie, zastosowanie wybranych węzłów żeglarskich oraz najczęściej wykonywane manewry jachtem pod żaglami i na silniku. Jest to obecnie jedyna pozycja na żeglarskim rynku wydawniczym, w której są szczegółowo opisane sposoby wykonywania czynności podczas manewrów żeglarskich.

Pozycja Poradnik instruktora żeglarstwa ma spełniać rolę pomocniczą dla organizatora oraz dla realizatora szkolenia żeglarskiego. W części pierwszej omawia najistotniejsze elementy teoretyczne dotyczące procesu szkolenia, sposobów jego organizacji i realizacji. Wszelkie wskazówki poparte są odpowiednimi przykładami. W części drugiej omawiany jest, z przykładami, proces organizacji i realizacji szkolenia żeglarskiego. W trzeciej części publikacja prezentuje systemy szkolenia żeglarskiego i instruktorskiego prowadzone przez Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Żeglarstwa HALS.

dla Pani Doroty Kosteckiej

Biblioteka Główna składa serdeczne podziękowania Pani Dorocie Kosteckiej za podarowanie publikacji pt.:

Historia tenisa ziemnego w Lipnie.

Książka przedstawia wkład Lipna w rozwój tenisa,  w odrodzonej Polsce, powojenną oraz współczesną historię rozwoju białego sportu na terenie stolicy Ziemi Dobrzyńskiej oraz upamiętnia lokalnych ojców założycieli tej pięknej dyscypliny sportowej.

dla firmy Jungheinrich Polska Sp. z o.o.

dla Pana profesora AWF Warszawa Michała Lenartowicza

Biblioteka Główna składa serdeczne podziękowanie Panu profesorowi Michałowi Lenartowiczowi za kolejną podarowaną Bibliotece publikację :


90 lat : księga pamiątkowa na jubileusz 90-lecia działalności Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie pod redakcją Michała Lenartowicza.

Księga pamiątkowa przedstawia różne aspekty działalności Uczelni i jej losy od roku 1929 do czasów współczesnych, stanowiąc niezwykłe interesujące źródło informacji o naszej Alma Mater i jej pracownikach.

dla Pana Dyrektora Andrzeja Sokalskiego

Składamy podziękowanie Dyrektorowi Biblioteki Głównej Andrzejowi Sokalskiemu za kolejną podarowaną Bibliotece publikację:

Sokalski Andrzej: Aleksander Kelus

Aleksander Kelus (1902-1946) był wysoce uzdolnionym paleontologiem, a jednocześnie teoretykiem wychowania fizycznego, powiązanym z naszą Uczelnią.

W 1932 objął stanowisko bibliotekarza i wykładowcy terenoznawstwa w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie. Na tym stanowisku powstał szereg jego publikacji na tematy wychowania fizycznego, terenoznawstwa, przejawów ruchowych u kręgowców oraz mechanizmu wzrokowego u ludzi.

dla Pana Daniela Grinberga oraz Pana Adama Parczewskiego

za przekazane w darze publikacje:

Igrzyska lekkoatletów: olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020. T. 9, T. 10

dla Pana Andrzeja Lasockiego

za przekazane w darze publikacje:

Lasocki Andrzej: Pozostały wspomnienia.– 1 egz.

Lasocki Andrzej: 100 lat polskiej królowej sportu (tytuł równoległy 100 lat polskiej lekkiej atletyki). T. 1, 2, 3, 4 – 1 egz.

dla Pana Jana Swoła

za przekazaną w darze publikację:

Swół Jan: Sokolim szlakiem – 1 egz.

„Sokolim szlakiem” to książka nawiązująca treścią do działalności Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dębicy. Jest to kolejna pozycja podarowana Bibliotece przez Autora dotycząca historii sokolstwa polskiego.

dla Pana Jerzego Zielińskiego

za przekazane w darze publikacje dotyczące historii tenisa:

1.Wolfke Tomasz: Sto na sto czyli 100 najlepszych tenisistek i tenisistów w 100-leciu Polskiego Związku Tenisowego

2.100 lat Polskiego Związku Tenisowego 1921-2021 redakcja: Tomasz Wolfke

Bardzo dziękujemy za wzbogacenie naszego księgozbioru o dodatkowe egzemplarze tych ciekawych pozycji.

dla pana Kierownika Zespołu ds. Współpracy z Zagranicą Tomasza Skiby

za przekazaną książkę o wpływie mobilności na umiejętności i szanse na zatrudnienie studentów oraz umiędzynarodowienie instytucji szkolnictwa wyższego:

Effects of mobility on the skills and employability of students and the internationalisation of higher education institutions

dla naszego wielokrotnego Donatora Pana Czesława Kruka

dzięki któremu nasza Biblioteka posiada unikalną kolekcję książek na temat golfa. Książki, czasopisma oraz inne eksponaty podarowane przez naszego darczyńcę można obejrzeć w Bibliotece na wystawie „Golf dawniej i dziś” trwającej do końca czerwca 2022r.  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy!!!

Przekazane książki to:

  1. Exley Helen: Golf Quips
  2. Beat your best golf score edited by Tim Baker
  3. The Fanatic's Guide to Golf  cartoons by Roland Fiddy
  4. Tarbuck on golf  illustrations by Richard Willson, foreword by Tony Jacklin
  5. Corbett Ronnie, Clark Clive: Ronnie Corbett's Armchair Golf
  6. Stockton Dave, Barkow Al.: Dave Stockton's putt To Win
  7. Jacklin Tony, Dobereiner Peter: Jacklin's Golf Secrets
  8. Kostis Peter: The inside path to better golf
  9. Newell Steve: How to play golf

dla naszego absolwenta Wojciecha Andrzejewskiego, który przekazał Bibliotece publikacje o tematyce związanej z tenisem

Spotkanie stało się okazją do wytyczenia obszarów dalszej współpracy PSTT z Biblioteką Główną AWF Warszawa.

Szczególne podziękowania składamy

za uzupełnienie brakujących numerów miesięcznika Tenisklub a także za ofiarowanie jubileuszowej publikacji autorstwa Tomasza Wolfke: Sto na sto czyli 100 najlepszych tenisistek i tenisistów w 100-leciu Polskiego Związku Tenisowego.

Setna rocznica założenia Polskiego Związku Tenisowego (PZT) minęła 27 sierpnia 2021 roku. Tenis – obok kolarstwa, narciarstwa i żeglarstwa – jest sportem o bodaj największym zasięgu globalnym, uprawianym na świecie przez dziesiątki milionów ludzi (w Polsce – ok. 300 tys.). Jego gwiazdy są powszechnie rozpoznawalne, a w stuleciu PZT mieliśmy co najmniej kilkunastu takich bohaterów zbiorowej wyobraźni. Bez problemu można też ich znaleźć setkę, czyli pod efektownym tytułem „Sto na sto” przypomnieć, lub w wielu przypadkach – przedstawić, najwybitniejsze polskie tenisistki i tenisistów.

Sylwetki tenisistek i tenisistów zostały uszeregowane wg osobistego „rankingu” autora (Tomasza Wolfkego – dziennikarza sportowego i komentatora tenisa, głównego redaktora i autora koncepcji wydawnictwa „100 lat PZT”, które ukazało się w 2021 r.). Bo nic tak nie rozpala wyobraźni kibiców jak „odwieczne” spory, kto był lepszy: Pele czy Maradona, Lubański czy Lewandowski, a przechodząc na grunt tenisa – Laver czy Federer, Navratilova czy Williams, no i Jędrzejowska czy Radwańska, Skonecki czy Fibak…

Wszystkich zainteresowanych historią tenisa zapraszamy na stronę prowadzoną przez naszego darczyńcę, pana Wojciecha Andrzejewskiego:  www.historiapolskiegotenisa.plzamieszczamy

Na uwagę czytelników zasługuje także czasopismo „Tenis & Golf”. Magazyn jest unikatową publikacją, w której pasjonaci tenisa mają okazję odświeżyć informacje o karierze Agnieszki Radwańskiej, Marii Szaporowej ale także poznać ciekawostki dotyczące tenisa.  Fanów golfa ucieszy dostęp do informacji o Xelion Polish Open 2006, oraz  relacja Filipa Naglaka z Ryder Cupu, porażce Tigera.

Z sentymentem spojrzymy na wyniki turnieju amatorów Finału Armanda Deusche Bank Pro-Am Tour Warszawa rozegranego w Rajszewie gdzie na liście zwycięzców znalazł się Michał Wacławek, który w trzech rundach z sumą 240 uderzeń osiągnął par 27. Na 26 pozycji znalazła się przyszła Prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet – Elżbieta Panas, która uzyskała par 56 (269 uderzeń), a Krzysztof Gradecki znalazł się na 37 lokacie z par 63 (276 uderzeń). Pełna lista zwycięzców znajduje się na s.74-75.

Na liście zwycięzców turnieju profesjonalistów z siódmą lokatą znalazł się Marek Bednarczyk (PGA) który z sumą 233 uderzeń osiągnął imponujące par 20!a na miejscu 28 Emil Wójcik (non-Am), który z sumą 292 uderzeń osiągnął par 79. Warto przywołać nazwisko Ewy Steinberger (PGA), która zajęła 5 miejsce z sumą 231 uderzeń do par 18 ex aequo z Duncan Geoghegan (PGA).

Za serce chwyta relacja z 19 września 2006 na terenie First Warsaw Golf& Country Club w Rajszewie, gdzie Ś.P. Andrzej Strzelecki zajął drugie miejsce uzyskując 56 punktów ex aequo Joanną Pałucką. Zdjęcie Andrzeja w towarzystwie Jana Ziaja, Michała Poniża i Pascala Bugela jest zamieszczone na str. 78 magazynu. W tym turnieju na 30 miejscu znaleźli się Elżbieta Panas i Wojciech Pijanowski uzyskując 43 punkty (więcej informacji na str. 76).

Życzymy miłej lektury

dla profesora Eligiusza Małolepszego oraz doktor Teresy Drozdek-Małolepszej

za przekazane w darze książki:

1. Małolepszy Eligiusz, Drozdek-Małolepsza Teresa: Zarys dziejów Gminnego Ludowego Klubu Sportowego Pogoń 1947 Kłomnice (1947-2021) – 1 egz.

Monografia „Zarys dziejów Gminnego Ludowego Klubu Sportowego Pogoń 1947 Kłomnice (1947-2021)” to książka ważna i potrzebna z punktu widzenia historii sportu. W pracy opierano się na informacjach zaczerpniętych z artykułów prasowych oraz prac licencjackich i magisterskich.

2. Sporty zimowe w tradycji polskiej kultury fizycznej  redakcja Leon Rak – 1 egz.

„Sporty zimowe w tradycji polskiej kultury fizycznej” jest to praca zbiorowa wydana przez Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie pod redakcją Leona Raka. Zamieszczono w niej kilkanaście interesujących tekstów dotyczących różnych aspektów obecności sportów zimowych w tradycji polskiej kultury fizycznej. Przedstawiono m.in. następujące zagadnienia: Działalność narciarska Mariusza Zaruskiego w Tatrach w latach 1905-1914 (Wojciech Szatkowski); Narciarstwo w Towarzystwie Gimnastycznym Sokół w Polsce w 1939 roku (Aleksander Wiecheć); Wybrane aspekty rozwoju sportów zimowych na przykładzie narciarstwa klasycznego w latach 1960-2010 (Szymon Krasicki, Włodzimierz Szaranowicz); Łyżwiarstwo kobiet w Polsce w latach 1919-1939 (Teresa Drozdek-Małolepsza); Sporty zimowe w działalności Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Polsce w latach 1989-2010 - zarys dziejów (Eligiusz Małolepszy).

dla Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich

Miło nam poinformować o pojawieniu się na rynku wydawniczym nowej monografii, podsumowującej stulecie działalności Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, której autorami są Pani Dr Barbara Pędraszewska – pracownik AWF Warszawa oraz Ryszard Olczuk.

Książka zatytułowana

100 lat działalności Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich (1919-2019)

nawiązuje m.in. do historii współpracy organizacyjnej i sportowej pierwszych towarzystw wioślarskich funkcjonujących na ziemiach polskich w pierwszej dekadzie XX wieku. Autorzy zwrócili uwagę na fakt powołania w 1908 roku Międzyklubowej Komisji Regatowej, prekursorki Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, która już przed I Wojną Światową organizowała regaty i zloty wioślarskie.

Polski Związek Towarzystw Wioślarskich to ogólnopolskie stowarzyszenie Okręgowych Związków Towarzystw Wioślarskich, towarzystw, klubów i sekcji wioślarskich. Zajmuje się przede wszystkim promocją wioślarstwa, szkoleniem trenerów i sędziów wioślarskich, organizacją udziału reprezentacji Polski w regatach międzynarodowych, pomocą w zakresie wioślarskiego szkolenia osób niepełnosprawnych oraz wioślarstwa grupy masters.

Zainteresowanych historią sportu wioślarskiego zachęcamy do lektury przysłanej publikacji.

dla Pana Zbigniewa Sikory

Podziękowanie

dla Pana Zbigniewa Sikory

Biblioteka Główna AWF Warszawa serdecznie dziękuje naszemu wielokrotnemu Donatorowi za nieodpłatne przekazanie książki:

Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020 : 23 lipca 2021-8 sierpnia 2021 / tekst Tomasz Piechal, Henryk Urbaś

Publikacja dotyczy igrzysk olimpijskich Tokyo 2020, które z powodu pandemii Covid 19 odbyły się w dniach 23 lipca 2021 - 8 sierpnia 2021. Bogato ilustrowany album wydany przez Polski Komitet Olimpijski stanowi cenne uzupełnienie naszej kolekcji o tematyce olimpijskiej.

dla Pana Adama Parczewskiego i Pana Daniela Grinberga

Miło nam poinformować, że dzięki darowiźnie Panów Adama Parczewskiego oraz Daniela Grinberga, zbiory biblioteki AWF w Warszawie powiększyły się o dotychczas wydane tomy serii wydawniczej „Igrzyska lekkoatletów”.

"Igrzyska lekkoatletów" to cykl wydawniczy, opisujący przebieg zawodów lekkoatletycznych podczas kolejnych igrzysk nowożytnych. Każdy tom poświęcony jest jednym igrzyskom, począwszy od Aten (1896 r.), będąc doskonałym połączeniem historii sportu olimpijskiego, statystyki lekkoatletycznej na najwyższym poziomie, dziennikarskich ciekawostek i anegdot – wszystko scalone pasją i wrażliwością autorów. Poważnym rywalem materiału faktograficznego jest strona wizualna, z prezentacją mało znanych, często bardzo unikalnych zdjęć, znaczków, z efektami rysunkowymi itp. „Igrzyska lekkoatletów” są bogato ilustrowanym, niezwykłym dziełem, przewyższającym pod wielu względami wszystkie inne istniejące dotychczas na rynku międzynarodowym publikacje.

Najnowszy, ósmy tom poświęcony jest zmaganiom lekkoatletycznym na igrzyskach w Amsterdamie w 1928 roku, gdzie licznie reprezentowana była polska "królowa sportu" (15 startujących) ze złotą medalistką w rzucie dyskiem Haliną Konopacką na czele.

Lista tomów:

Grinberg Daniel, Parczewski Adam: Igrzyska lekkoatletów : olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020. T. 1, Ateny - 1896

Grinberg Daniel, Parczewski Adam: Igrzyska lekkoatletów : olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020. T. 2, Paryż - 1900

Grinberg Daniel, Parczewski Adam: Igrzyska lekkoatletów : olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020. T. 3, St. Louis - 1904

Grinberg Daniel, Parczewski Adam: Igrzyska lekkoatletów : olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020. T. 4, Ateny - 1906, Londyn 1908

Grinberg Daniel, Parczewski Adam: Igrzyska lekkoatletów : olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020. T. 5, Sztokholm - 1912

Grinberg Daniel, Parczewski Adam: Igrzyska lekkoatletów : olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020. T. 6, Antwerpia - 1920

Grinberg Daniel, Parczewski Adam: Igrzyska lekkoatletów : olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020. T. 7, Paryż - 1924

Grinberg Daniel, Parczewski Adam: Igrzyska lekkoatletów : olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020. T. 8, Amsterdam - 1928

Autorzy:

Daniel Grinberg - historyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, emerytowany profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Jest również członkiem Komisji Statystycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (której przewodniczył w latach 1983-1989) i ATFS (Międzynarodowego Stowarzyszenia Statystyków LA) oraz współautorem wielu prac poświęconych historii lekkiej atletyki w Polsce.

Adam Parczewski - wydawca, z zamiłowania statystyk-analityk sportowy, współpracownik wielu instytucji: m.in.: Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Muzeum Sportu i Turystyki oraz wielu związków sportowych, m.in.: PZLA, PZN, PZP czy PZKol. Od ponad pół wieku aktywny w środowisku sportowym - w różnych rolach - jako zawodnik, pracownik, kibic, statystyk czy wydawca.

Książki można nabyć w wybranych księgarniach internetowych.

dla Pani Ewy Ambroży

Podziękowanie

dla Pani Ewy Ambroży, przewodniczącej Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi,

za przekazaną w darze publikację:

Zeszyty Czeladzkie 2021 nr 25

  

    

W jubileuszowym, 25. wydaniu Zeszytów Czeladzkich p. Ewa Ambroży przedstawia historię fascynującej rodziny Herholdów – jednego z najzacniejszych rodów czeladzkich. W rozdziale zamieszczono m.in. uaktualniony biogram Franciszka Jana Hercholda, legionisty, kapitana piechoty Wojska Polskiego, sprintera i skoczka, wicemistrza Polski w skoku w dal w 1923 roku, instruktora w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie w latach 1933-1937.

Ponadto w numerze zamieszczono wspomnienie o artyście Czesławie Słaniu, w części poświęconej tym, KTÓRZY ODESZLI artykuł o Antonim Koniecznym i Barbarze Kruczkowskiej, a w części ZAKAMARKI PAMIĘCI opisano historię jednej fotografii.

Zapraszamy do lektury

dla Pani Ewy Berg-Zając i Pani  Haliny Jagodzińskiej

Biblioteka Główna pragnie zaprezentować unikatowe dzieło, otrzymane w darze od naszych absolwentek z rocznika 1966

Pani Ewy Berg-Zając  i Pani Haliny Jagodzińskiej

Jest to książka:

XIX Olympische Spiele Mexiko-Stadt 1968 / herausgegeben von der Gesellschaft zur Forderung des Olympischen Gedankens in der Deutschen Demokratischen Republik

Publikacja została wydana przez Towarzystwo Krzewienia Idei Olimpijskiej w NRD. Jest to bogato ilustrowane z licznymi statystykami podsumowanie XIX Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Mexico City w roku 1968.

dla Pana Zbigniewa Tyca

Biblioteka Główna serdecznie dziękuje

Panu Zbigniewowi Tycowi, naszemu pracownikowi z Zakładu Gier Sportowych,

za przekazane w darze wydawnictwa o piłce nożnej:


1. Przepisy Gry w Futsal 2021/22  / [tłumacz. i oprac.] D. Picz
2. Piłka nożna w szkole : praktyczne wskazówki do nauczania piłki nożnej w klasach od 3 do 6. Z. 2 / [red. merytor.] M. Stępiński
3. Program szkolenia PZPN w oparciu o program szkolenia AMO / P. Grycmann, M. Libich, B. Siemiński, M. Włodarski
4. Przygotowanie psychologiczne : Narodowy Model Gry PZPN / P. Habrat, Ł. Smolarow
5. System 1-3-5-2 : Narodowy Model Gry PZPN / M. Dorna, D. Gęsior, R. Lasocki, J. Magiera, Cz. Michniewicz, M. Stolarczyk, M. Stępiński, H. Wędzonka, B. Zalewski
6. Trening formacyjny : Narodowy Model Gry PZPN / M. Dorna, P. Małecki

Futsal to zespołowa gra sportowa, odmiana piłki nożnej, rozgrywana w hali, potocznie nazywana halówką. Program szkolenia PZPN w oparciu o program szkolenia AMO nawiązuje do działań Akademii Młodych Orłów mających na celu popularyzację piłki nożnej wśród dzieci. Publikacja PZPN-u zwraca uwagę na fakt, że podnoszenie poziomu polskiej piłki na wstępnym etapie szkolenia  ma wpływ na kształtowanie prawidłowych postaw społecznych oraz wychowanie w duchu sportu u dzieci i młodzieży.

Przygotowanie psychologiczne : Narodowy Model Gry PZPN reprezentuje tematykę z zakresu psychologii sportu. Porusza cztery obszary (techniczną, taktyczną, fizyczną i mentalną) pracy trenerskiej, zarówno z drużyną, jak i indywidualnie z zawodnikiem. Autorzy skupiają się np. na procesach zachodzących w głowie zawodnika, pojawiających się myślach, które pobudzają do działania, między innymi w odniesieniu do nabywania umiejętności piłkarskich (technika), rozumienia zasad gry (taktyka) lub wysiłku nieodłącznie związanego ze sportem (fizyczność). Podstawowym celem tej książki jest przede wszystkim zdefiniowanie, a następnie uporządkowanie zagadnień psychologicznych i sprawienie, by stały się zrozumiałe i proste w użyciu w ramach Narodowego Modelu Gry stosowanego przez PZPN.

W historii piłki nożnej można dostrzec cykliczność powracających, następnie dominujących i wreszcie zanikających rozwiązań taktycznych. Wynika ona z ciągłego szukania inspiracji w przeszłości i przekładania ich na współczesne wymagania. Z racji ograniczonych ram działania (stała liczba zawodników), systemów wykorzystywanych na przestrzeni dekad oraz rozwiniętych stylów gry można dostrzec bardziej modyfikacje ról i zadań zawodników w obrębie znanych modeli, niż rewolucje w ścisłym tego słowa znaczeniu. Do tego nawiązuje publikacja System 1-3-5-2 : Narodowy Model Gry PZPN. Przeprowadzona analiza gry zespołów biorących udział w Mistrzostwach Świata FIFA U-20 w 2019 roku wykazała, m.in. że system oparty na trójce środkowych obrońców przynosi nieoczekiwane efekty w postaci zajmowania czołowych miejsc w turnieju.

Kolejną inspirującą propozycją jest tytuł Trening formacyjny : Narodowy Model Gry PZPN. Publikacja proponuje rozwiązania i środki treningowe, które pobudzą do tworzenia własnych rozwiązań na różnych poziomach szkolenia, w ramach różnych systemów gry. Dogłębna analiza wprowadzanych działań to kluczowy element w pracy trenerskiej.

Zapraszamy do lektury.

dla Pana Leszka Śledziony

Podziękowanie

dla Pana Leszka Śledziony za przekazane w darze publikacje:

1. Chomicki Piotr, Śledziona Leszek, Kowszewicz Edwin: Rocznik piłkarski 1922 : Polska, Europa, Świat (Historia Sportu nr 6)

2. Śledziona Leszek, Kowszewicz Edwin, Potocki Andrzej: Reprezentacja Polski 1920-1932 (Historia Sportu nr 10)

3. Śledziona Leszek, Błonarowicz Mieczysław: Katalog programów piłkarskich: reprezentacja Polski 1921-2021

Autorzy umieścili podziękowanie dla Dyrekcji Biblioteki Akademii Wychowania Fizycznego za możliwość skorzystania z przedwojennych roczników „Przeglądu Sportowego”

W książce Rocznik piłkarski 1922 : Polska, Europa, Świat (Historia Sportu nr 6) autorstwa Piotra Chomickiego, Leszka Śledziony i Edwina Kowszewicza znajdziemy wiele ciekawych, dotąd mało lub w ogóle nieznanych informacji, wyników, statystyk i zdjęć dotyczących piłkarskich wydarzeń ze wspomnianego roku. Książka ma bardzo czytelny układ. W pierwszej części zamieszczono opisy, zdjęcia i dokumentację dotyczącą reprezentacji Polski i rozgrywek o Mistrzostwo Polski (włącznie z eliminacjami okręgowymi). Następnie przedstawiono mecze reprezentacji oraz rozgrywki ligowe, i ewentualnie pucharowe, w poszczególnych krajach Europy oraz innych kontynentów. Możemy m.in. obejrzeć zdjęcie z meczu Nowa Zelandia - Australia z 1922 roku, czy przeczytać o Gunnarze Andersenie - reprezentancie Norwegii w piłce nożnej, który swego czasu ustanowił rekord świata w skokach narciarskich. Rocznik jest pełen tego typu ciekawostek, które zaskoczą niejednego znawcę historii polskiej i światowej piłki nożnej.

Album Reprezentacja Polski 1920-1932 (Historia Sportu nr 10) Leszka Śledziony, Edwina Kowszewicza oraz Andrzeja Potockiego zawiera wysokiej jakości zdjęcia z podpisami i szczegółową dokumentację wszystkich meczów reprezentatywki, oficjalnych i nieoficjalnych, m.in. meczów testowych (pomiędzy sobą, przygotowujących do międzynarodowych spotkań), przeciwko zespołom klubowym polskim i zagranicznym a także reprezentacjom miast polskich i zagranicznych, spotkań Polska Północna - Polska Południowa czy wreszcie przeciw amatorskim reprezentacjom państw europejskich. Zamieszczono także nigdy wcześniej nie publikowaną dokumentację nieoficjalnych spotkań oraz statystyki występów wszystkich potencjalnych kadrowiczów. Zawody tej rangi rozgrywano już od pierwszej połowy 1920 roku, a prace nad utworzeniem reprezentacji rozpoczęły się jeszcze przed oficjalnym powstaniem Polskiego Związku Piłki Nożnej 20-21 grudnia 1919 roku. Przygotowywano piłkarzy na występ na Olimpiadzie w Antwerpii latem 1920 roku, ale wojna polsko-bolszewicka skutecznie pokrzyżowała te plany

dla Pani Ewy Ambroży

Podziękowanie

dla Pani Ewy Ambroży za przekazane w darze publikacje:

1. Rejdak Artur: Czeladzkie pomniki

2. Zeszyty Czeladzkie 2011 nr 16

W „Zeszytach Czeladzkich” zapisano historię szkoły policyjnej w Sosnowcu na Piaskach, Akcję Oderberg, 150 lat Piasków, czeladzki żużel oraz wspomnienia mieszkańców Czeladzi.

W rozdziale napisanym przez Bożenę Plutecką o Katyniu umieszczono biogram Franciszka Jana Hercholda, legionisty, kapitana piechoty Wojska Polskiego. W latach 1933-1937 pracował jako instruktor w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie. Sprinter i skoczek, wicemistrz Polski w skoku w dal w 1923 roku.

Rejdak Artur w „Czeladzkich pomnikach” opisał: pomnik katyński, pomnik policjantów zamordowanych przez NKWD, pomnik ku czci Czeladzian poległych za wolność i niepodległość Ojczyzny, pomnik ku czci poległych w obozach koncentracyjnych i więzieniach hitlerowskich, pomnik Związku Orła Białego i in.

Wydawcą i instytucją sprawczą obu tych publikacji jest Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, organizacja pozarządową. Stosownie do postanowień Statutu działalność organizacji skupiona jest wokół takich zagadnień jak: prowadzenie badań nad przeszłością miasta, społeczna opieka nad zabytkami, upowszechnianie wiedzy o Czeladzi, upowszechnianie twórczości mieszkańców Czeladzi oraz twórczości dotyczącej miasta. Realizując powyższe założenia od 30 lat jest inicjatorem i współorganizatorem uroczystości upamiętniających ważne wydarzenia historyczne i ludzi ważnych dla Czeladzi, wypełnia "białe plamy" w historii miasta, upowszechnia wiedzę o przeszłości Czeladzi i regionu.

Trwałymi dokonaniami działalności Stowarzyszenia są tablice i obeliski upamiętniające wielkich i bohaterskich czeladzian: m. in. czeladzkich harcerzy zamordowanych w czasie II wojny światowej, wybitnego fizyka profesora Józefa Mazura, budowniczego czeladzkiego kościoła św. Stanisława BM księdza Bolesława Pieńkowskiego, członków Związku Orła Białego, zamordowanych w Katyniu oficerów Wojska Polskiego i policjantów Policji Państwowej pochodzących z Piasków, poległych w czasie okupacji członków Związku Orła Białego, czeladzian zamordowanych na terenie byłego Związku

Radzieckiego - tzw. pomnik katyński na cmentarzu parafialnym, 22 czeladzkim policjantom PP zamordowanym na terenie byłego ZSRR - obelisk przed Komisariatem Policji.

dla Pana Marcina Mielniczuka i Pana Mariusza Damentko

Podziękowanie

dla pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością Marcina Mielniczuka oraz autora książki dr Mariusza Damentko

za przekazaną w darze książkę:

Damentko Mariusz: Z olimpiadami specjalnymi przez świat – 2 egz.

Autor książki, dr Dariusz Damentko uzyskał stopień magistra i doktora wychowania fizycznego w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Pracując jako asystent w AWF wraz z niewielką grupą wolontariuszy zainicjował powstanie Special Olympics w Polsce w 1985 roku. Wkrótce potem współpracował z ówczesnymi dyrektorami europejskimi w aktywowaniu programu Special Olympics w innych krajach tej części Europy, m.in. Czechosłowacji, Węgrzech, Litwie, Estonii, Rumunii, Albanii i Bośni.

Dr Damentko do 2020 roku był członkiem Zarządu Międzynarodowej Federacji Adaptowanej Kultury Fizycznej i Sportu (IFAPA). Był również reprezentantem Special Olympics w Międzynarodowej Organizacji Sportowych Badań Naukowych w Wychowaniu Fizycznym (ICSSPE). Został uhonorowany nagrodą „IFAPA Fellow award”.

Podarowana książka opowiada o początku ruchu Special Olympics w Ameryce, gdzie powstał na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. Powstała na bazie wspomnień autora pokazuje, jak rozwijał się ten ruch w Polsce. Nasza uczelnia jest pierwszą biblioteką, która otrzymała tę pozycję.

dla Pana Tadeusza Wołejko

Biblioteka Główna im. Jędrzeja Śniadeckiego Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie składa serdeczne podziękowania

Panu Tadeuszowi Wołejce

za ofiarowanie licznego zbioru publikacji związanych z polską i światową lekkoatletyką - Królową wśród dyscyplin sportowych. W kolekcji znalazły się cenne opracowania statystyczne wydawane zarówno przez organizacje międzynarodowe takie jak IAAF, ATFS, jak również federacje kontynentalne: EA, CAA, AAA. Zbiór obejmuje zestawienia w postaci wydawnictw seryjnych firmowane przez związki narodowe nie tylko europejskie, lecz także przez stowarzyszenia z Japonii, RPA, Australii czy Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Szczególne podziękowania Biblioteka Główna składa za pozycje książkowe, których darczyńca jest autorem oraz „skarby” w postaci czołowych tytułów wydawnictw ciągłych.

Lekkoatletyczna kolekcja w szczególny sposób wzbogaci księgozbiór Biblioteki, ze względu na swój unikatowy charakter.

dla Pana Jerzego Zielińskiego

Biblioteka Główna Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie składa podziękowanie
dr Jerzemu Zielińskiemu Prezesowi Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Tenisa za przekazane w darze dwa egz. książki

„100 lat Polskiego Związku Tenisowego 1921-2021” redaktor Tomasz Wolfke

Nasz darczyńca jest Trenerem Klasy Mistrzowskiej, założycielem i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Trenerów Tenisa, kolekcjonerem i posiadaczem największej w naszej części Europy kolekcji rakiet i artefaktów tenisowych.

Książka „100 lat Polskiego Związku Tenisowego 1921-2021”, ozdobiona unikatowymi zdjęciami dotyczącymi historii tenisa ukazała się z okazji setnej rocznicy powstania Polskiego Związku Tenisa.

Dokładnie 27 sierpnia 1921 roku reprezentanci dziewięciu klubów założyli Polski Związek Lawn Tennisowy - tak brzmiała pierwotna nazwa. Jego pierwszym prezesem był Zdzisław Szulc z poznańskiej Warty. Był to dopiero piąty działający związek sportowy od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej powstały tylko związki lekkoatletyczny, piłkarski, narciarski i wioślarski.

dla Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Biblioteka Główna Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie składa serdeczne podziękowanie za książki i czasopisma podarowane przez Wydawnictwo FRSE oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji:

1. Petz Jarosław: Rezultaty w projektach edukacyjnych : poradnik

2. Fila Jadwiga, Rybińska Agnieszka: Partnerstwo strategiczne w szkolnictwie wyższym : raport z badania projektów partnerstw strategicznych realizowanych w ramach programu Erasmus+ w Polsce

3. Edukacja - relacja - zabawa : wieloaspektowość internetu w wymiarze bezpieczeństwa dzieci i młodzieży redakcja naukowa Agnieszka Wrońska, Rafał Lew-Starowicz, Anna Rywczyńska.

4. Edukacja włączająca w przedszkolu i szkole redakcja naukowa Iwona Chrzanowska, Grzegorz Szumski.

5. Kompetencje przyszłości : obszary : porozmawiajmy o kompetencjach, wyzwania współczesnej edukacji, kompetencje cyfrowe, kompetencje społeczne nauczycieli redakcja naukowa Stefan M. Kwiatkowski

6. Kreatywność w systemie edukacji / redakcja naukowa Jan Fazlagić.

7. Kształtowanie kompetencji przedsiębiorczych : obszary : przedsiębiorczość jako kompetencja kluczowa : kształtowanie kompetencji przedsiębiorczych w edukacji : doświadczenia międzynarodowe w zakresie kształtowania kompetencji przedsiębiorczych / redakcja naukowa Tomasz Rachwał.

8. Przywództwo nauczycieli : obszary : przywództwo edukacyjne i zmiana : przywództwo nauczycieli - perspektywy i inspiracje : przywództwo nauczycieli - perspektywa międzynarodowa redakcja naukowa Joanna Madalińska-Michalak.

9. Oblicza erazmusa+ : podsumowanie programu 2014-2020 T. 1.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Narodową Agencją Programu Erasmus+ i jego realizatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Tematyka książek dotyczy programu Erazmus+ oraz wieloaspektowości internetu w wymiarze bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, edukacji włączającej w przedszkolu i szkole, kreatywności w systemie edukacji, kompetencjach i wyzwaniach współczesnej edukacji, doświadczeń międzynarodowych w zakresie kształtowania kompetencji przedsiębiorczych oraz przywództwa nauczycieli.

Czasopismo "Języki Obce w Szkole" dostarczają nauczycielom teoretycznych i praktycznych informacji z zakresu glottodydaktyki, językoznawstwa, psycholingwistyki i kulturoznawstwa. Służą wymianie doświadczeń, poszukują najskuteczniejszych metod i technik nauczania, informują o pracach instytutów naukowych związanych z oświatą i wydarzeniach, które mogą mieć istotny wpływ na nauczanie języków obcych.

dla Pani Elżbiety Grendeckiej

Biblioteka Główna Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
składa podziękowanie pani Elżbiecie Grendeckiej za przekazaną w darze książkę:

Markham Derek: A Matter of Course : The life of William Herbert Fowler : 1856 -1941 : Golf Course Architect

Angielski architekt Herbert Fowler zaprojektował kilka światowej klasy pól golfowych w regionie Surrey, w tym pola Walton Heath i Berkshire Red and Blue. Zaprojektował także Saunton w North Devon. W Stanach Zjednoczonych zaprojektował Eastward Ho! w Cape Cod.

Fowler miał bogate i interesujące życie, dożył 85 roku życia i w wieku 80 lat zaprojektował swoje ostatnie pole golfowe. Urodził się w zamożnej wiktoriańskiej rodzinie i odniósł wczesne sukcesy w biznesie i sporcie. Był pierwszorzędnym graczem w krykieta i w młodym wieku został partnerem w rodzinnym banku.

Był urodzonym sportowcem i bardzo dobrym golfistą; biegły w grze był wystarczająco dobry, aby wziąć udział w Open Championship. Jak przystało na angielskiego dżentelmena z wyższej klasy, który grał na tak wysokim poziomie, był członkiem Royal and Ancient Golf Club, Royal St. Georges i Honorable Company of Edinburgh Golfers.

dla Pana Witolda Rekowskiego

Podziękowanie

dla Pana doktora Witolda Rekowskiego za przekazane w darze książki.

Podarowana kolekcja zawiera około 260 pozycji dotyczących przeważnie medycyny i nauk społecznych (psychologii oraz socjologii).

Warte uwagi są m.in. publikacje:

Damon Julien: Wykluczenie

Pojęcie wykluczenia wywołuje niejasności, dyskusje i pytania. Tą samą nazwą można objąć osoby długotrwale bezrobotne, ludzi mających złe warunki mieszkaniowe, osoby korzystające z zapomogi socjalnej, upośledzonych, imigrantów określanych jako nielegalni lub bez dokumentów tożsamości, a także młodych ludzi przesiedlonych i zamieszkujących dzielnice wrażliwe czy osoby bezdomne. Wykluczenie w znaczeniu ogólnym lub zdefiniowane jako społeczne czy miejskie jest mylone z biedą, ubóstwem, izolacją, segregacją, upośledzeniem, dyskryminacją, brakiem. Ponieważ może ono w sposób ekstremalny oznaczać wszelką nierówność albo różnicę, poszerza się je na rozproszone problemy i niejednorodne populacje. Skądinąd ta wielość powoli została narzucona dyskursom, a także prawu. Polityka publiczna nie zajmuje się już wykluczeniem, lecz podejmuje problem wykluczeń.

Zwarthoed Danielle: Zrozumieć biedę

Współczesność skłania nas do refleksji nad definicją biedy. Może być ona rozumiana jako brak lub niewystarczająca ilość środków pozwalających zaspokoić najpilniejsze potrzeby. To określenie zmusza do postawienia epistemologicznego pytania o metody definiowania biedy, wywołuje także kwestie etyczne, dotyczące związku między nierównością a niesprawiedliwością, co z kolei prowadzi do problemu usprawiedliwiania faktu istnienia ludzi biednych.

Być może jednak nie da się uniknąć niesprawiedliwości poruszających naszą wrażliwość: nic nie wskazuje na to, że system ekonomiczny miałby być podporządkowany systemowi moralnemu. Mechanizmy i motywacje określające dobrobyt powinny więc być rozważane niezależnie od starań o zaprowadzenie sprawiedliwości.

Wulff Henrik R.: Filozofia medycyny: wprowadzenie

Przedmiotem medycznym jest zawsze człowiek, a człowiek to nie tylko organizm - to czująca świadoma osoba której godność i autonomia winny być uszanowane.

Rozwój medycyny niesie ze sobą coraz więcej problemów moralnych, których nie sposób ignorować, problemów związanych z jakością życia z wartościami, co do których nie zawsze zgadzają się ze sobą lekarz i jego pacjent.

Berne Eric: W co grają ludzie: psychologia stosunków międzyludzkich

Książka znanego psychiatry amerykańskiego przedstawia zagadnienie stosunków międzyludzkich w kategoriach tzw. analizy transakcyjnej. Eric Berne omawia typowe sytuacje społeczne, ujmując je w konwencji "gier". Poznanie tych "gier", głębsze wniknięcie w ich strukturę i charakter pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć zarówno siebie, jak i drugiego człowieka, co prowadzić może do ulepszenia kontaktów z innymi.

Żuraw Hanna: Udział osób niepełnosprawnych w życiu społecznym

Jest to książka w swoim ujęciu oryginalna. Badaniem objęto osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności i poddano analizie ich udział w różnych obszarach życia społecznego, starając się uchwycić charakterystyczny dla danej osoby sposób uczestniczenia w życiu społecznym.

Strinati Dominic: Wprowadzenie do kultury popularnej

Podręcznik przedstawiający główne teorie kultury popularnej. Autor krytycznie omawia sposoby, za pomocą których różne teorie próbowały zrozumieć i oceniać fenomen kultury popularnej w nowoczesnych społeczeństwach.

Antropologia widowisk: zagadnienia i wybór tekstów opracowanie Agata Chałupnik

Antropologia widowisk jest podręcznikiem akademickim, który powstał w Zakładzie Teatru i Widowisk w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to pozycja całkowicie nowa nie mająca odpowiednika w literaturze dydaktycznej w Polsce. Prezentuje myśl światową i polską na temat: społecznych form wzajemności, rytuałów, gier i zabaw; typów widowisk kulturowych (ceremoniałów, zawodów, widowisk ofiarniczych i oczyszczających, karnawałów); gestów i tańca; kulturowej stygmatyzacji ciała; fetysza, lalki, maski, kostiumu, sobowtóra; akcji i metamorfoz „ja”.

Książki niebawem będą dostępne dla naszych użytkowników. Zachęcamy do lektury.

dla Pani Marzeny Jaworskiej

Dziękujemy Pani Marzenie Jaworskiej

za przekazane w darze książki:

1. Jaworska Marzena: Antoni Durski: kolekcja pamiątek ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

2. Banasiak Piotr: Medale paraolimpijskie w zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Jaworska Marzena: Antoni Durski: kolekcja pamiątek ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Lwów, miasto szczególne, nie tylko ze względu na towarzyszącą mu legendę, ale przede wszystkim z uwagi na jego charakter, urodę, klimat i atmosferę odegrał doniosłą rolę w kształtowaniu się pierwszych organizacji wychowania fizycznego i sportu. To tutaj w 1867 r. założone zostało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” - pierwsza na ziemiach polskich organizacja sportowa. Oprócz uprawiania ćwiczeń gimnastycznych, propagowania kultury fizycznej i higieny w społeczeństwie prowadzono działalność kulturalną, oświatową i rozrywkową. W tamtym trudnym dla Polaków czasie dbano również o patriotyczne wychowanie członków.

Publikacja przybliża sylwetkę Antoniego Durskiego (1854-1908) naczelnika Związku Sokolego i Lwowskiego Sokoła-Macierzy, jednego z najwybitniejszych działaczy ruchu gimnastycznego w zaborze austriackim 2 połowy XIX i początku XX w.

Banasiak Piotr: Medale paraolimpijskie w zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Idea sportu dla osób niepełnosprawnych wywodzi się z I Światowych Igrzysk Sportowców Głuchych, które odbyły się w 1924 r. w Paryżu. Za pioniera ruchu paraolimpijskiego uznawany jest sir Ludwig Guttmann. To on, w 1948 r. na terenie prowadzonego przez siebie szpitala w brytyjskim mieście Stoke Mandeville, zorganizował w ramach terapii dla pacjentów zawody łucznicze. Termin nie był przypadkowy. Równolegle w Londynie rozgrywano letnie igrzyska olimpijskie.

Zawody sportowców niepełnosprawnych, z aktywności kojarzonej z rehabilitacją, o której myślał ich twórca, przeistoczyły się w sport profesjonalny. Dzieło Guttmanna, zwanego „Coubertinem igrzysk paraolimpijskich”, zwieńczono w 1960 roku w Rzymie, gdzie bezpośrednio po XVII Letnich Igrzyskach Olimpijskich, zainaugurowano I Letnie Igrzyska Paraolimpijskie.

Książka Piotra Banasiaka jest to pionierska praca, która przybliża sylwetki polskich sportowców, opowiada o ich walce i osiągniętych wynikach.

dla Pani Michaliny Koć–Mniszko Dyrektor SILESIA MEBLE

Biblioteka Główna im. Jędrzeja Śniadeckiego AWF Warszawa składa serdeczne podziękowania Donatorce Pani Michalinie Koć-Mniszko Dyrektor SILESIA MEBLE za podarowanie wózka bibliotecznego o wartości 1.500 złotych. Dar przekazano Zastępcy Dyrektora BG Pani Mirosławie Matejkowskiej oraz Kierownik Oddziału Udostępnia Zbiorów Pani Małgorzacie Ornoch.

Wózek biblioteczny będzie wykorzystywany do transportu książek z magazynu do książkomatu, który znajduje się na I p. budynku głównego AWF Warszawa.

dla Pana Czesława Kruka

Podziękowanie

dla Pana Czesława Kruka za przekazaną w darze książkę:

Cygan Wiktor, Drawski Witold: Generał Władysław Anders : tak nakazuje sumienie i przysięga żołnierska

Książka opowiada o losach generała Władysława Andersa od dzieciństwa w Błoniu, walce o niepodległą Polskę (1918-1920), służbie w niepodległej Rzeczypospolitej, walce na czele nowogródzkiej brygady kawalerii w 1939, pobycie w sowieckim więzieniu (1939-1942), walce z Niemcami w II wojnie światowej z kampanią włoską ze zdobyciem Monte Cassino oraz służbie Polsce na obczyźnie (1945-1970).

W książce znajdują się liczne zdjęcia z bogatego życia generała.

dla Pana Zbigniewa Pacelta

Podziękowanie

dla Pana Zbigniewa Pacelta za przekazaną w darze książkę:

Pacelt Zbigniew: Moje olimpiady czyli szczęśliwa "13"

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy serdeczne podziękowania Panu Zbigniewowi Paceltowi za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cenną pozycją.

Książka „Moje olimpiady czyli szczęśliwa "13" stanowi sportową biografię uczestnika 13 Igrzysk Olimpijskich. Zbigniew Pacelt jest wielokrotnym rekordzistą i mistrzem Polski w pływaniu, dwukrotnym drużynowym mistrzem świata w pięcioboju nowoczesnym, a w plebiscycie Przeglądu Sportowego z 1992 roku ogłoszony został trenerem roku. Bohater książki jest ponadto świadkiem zdobycia przez Polaków 187 medali olimpijskich w latach 1968-2008, a także trenerem mistrzów olimpijskich w pięcioboju nowoczesnym Barcelona 1992. Książka obfituje w liczne zdjęcia, dokumentujące bogatą biografię Zbigniewa Pacelta, którego życie od zawsze łączyło się z duchem sportowej rywalizacji.

Niewielu sportowców może poszczycić się uczestnictwem w igrzyskach w dwóch różnych dyscyplinach sportowych. Niewielu trenerom można przypisać autorstwo dwóch złotych medali olimpijskich. Zbigniew Pacelt jako czołowy polski pływak zaczął trenować pięciobój, potem osiągał sukcesy jako trener i działacz.

Zbigniew Pacelt całe życie związany jest ze sportem, od zawodnika do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego oraz członek Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

dla Pana Michała Lenartowicza

Podziękowanie

dla Pana profesora dr hab. Michała Lenartowicza za przekazaną w darze książkę:

Lenartowicz Michał: Atlas dyscyplin sportowych

„Atlas dyscyplin sportowych” to wprowadzenie do fascynującego świata rywalizacji sportowej – rekordów, historycznych osiągnięć i sławnych atletów.

Książka zawiera przegląd różnorodnych dyscyplin sportowych uprawianych na całym świecie (od badmintona po żużel).

Oprócz zasad i informacji o ponad 30 dyscyplinach sportowych i zawodowych rozgrywkach w atlasie znajdują się również ciekawostki sportowe.

dla Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego

Biblioteka Główna Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie składa podziękowanie Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskego za przysłane w ramach wymiany cenne pozycje:

1. Piech Joanna, Kunysz-Rozborska Magdalena: Gry i zabawy w kształtowaniu wybranych elementów technicznych w piłce siatkowej – 1 egz.

2. Czarnota Bartłomiej: Ćwiczenia w nauczaniu i doskonaleniu stylów pływackich – 1 egz.

3. Epidemiologia a zagrożenia zdrowia publicznego człowieka redakcja naukowa Małgorzata Marć, Wacław Kruk – 1 egz.

4. Aktualne wyzwania zdrowia publicznego redakcja naukowa Wacław Kruk, Małgorzata Marć

Piech Joanna, Kunysz-Rozborska Magdalena: Gry i zabawy w kształtowaniu wybranych elementów technicznych w piłce siatkowej

W trakcie doskonalenia elementów techniki za pomocą wprowadzanych gier i zabaw ruchowych prowadzący powinien zwracać uwagę na poprawność wykonania poszczególnych elementów technicznych bądź taktycznych oraz czuwać nad odpowiednim natężeniem gry ruchowej. Zamiarem autorek było zebranie w jednym opracowaniu gier i zabaw, które mogą być przydatne przy prowadzeniu zajęć z wychowania fizycznego oraz zajęć sportowych opartych na elementach technicznych piłki siatkowej. W podręczniku zostały umieszczone ryciny przedstawiające wykonanie poszczególnych elementów piłki siatkowej oraz obrazujące przebieg wybranych gier i zabaw ruchowych. Są one projektem autorskim, wykonanym przez Jana Jaworskiego na potrzeby proponowanego podręcznika.

Czarnota Bartłomiej: Ćwiczenia w nauczaniu i doskonaleniu stylów pływackich

W założeniu podręcznik ma być pomocny w tworzeniu nowoczesnych i atrakcyjnych form zajęć. Wprowadzenie do podręcznika zawiera rys historyczny pływania w Polsce i na świecie oraz przedstawia ewolucję techniki pływania w poszczególnych stylach.

Dydaktyce pływania z informacjami na temat podstawowych metod, form i zasad stosowanych w nauczaniu pływania oraz zagadnieniu pływania w szkolnym procesie wychowania fizycznego poświęcono rozdział drugi. W części tej zawarto również gry i zabawy ruchowe w nauczaniu pływania z krótką charakterystyką i podziałem na poszczególne grupy. Częścią zasadniczą publikacji jest rozdział trzeci, w którym omówiono poszczególne ćwiczenia dla danych technik pływackich. Rozdział czwarty to kluczowe informacje z zakresu bezpieczeństwa nad wodą oraz udzielania pomocy tonącemu.

Epidemiologia a zagrożenia zdrowia publicznego człowieka redakcja naukowa Małgorzata Marć, Wacław Kruk

W niniejszej pracy przedstawiono analizę epidemiologiczną wybranych chorób w powiatach południowo-wschodniej Polski (borelioza, salmonelloza, gruźlica), ale także wad rozwojowych, nowotworów, a także chorób tropikalnych przynoszonych do Polski, takich jak na przykład malaria. Szczególnym problemem wśród społeczności młodzieżowej są wady postawy, ale także zachowania ryzykowne, do których zalicza się stosowanie narkotyków, dopalaczy, tytoniu czy spożywanie alkoholu. Wymieniono także przykłady działań w zakresie monitorowania stanu zdrowia społeczeństwa - to m.in. wykorzystanie systemów nadzoru nad chorobami, np. nad grypą – Sentinel czy wykonawstwo szczepień ochronnych. Autorzy opisują wpływ ruchów szczepionkowych na wykonawstwo szczepień wśród wybranych grup małych dzieci.

Aktualne wyzwania zdrowia publicznego redakcja naukowa Wacław Kruk, Małgorzata Marć

Tematyka niniejszej publikacji wpisuje się w zakres wybranych podstawowych funkcji zdrowia publicznego, takich jak: monitorowanie stanu zdrowia, nadzór epidemiologiczny, rozwój polityki zdrowotnej i bazy instytucjonalnej, zapewnienia jakości świadczeń zdrowotnych oraz promocja równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

dla Kuźni Golfa i Muzeum Historii Golfa w Polsce oraz Pana Macieja Gacke

Podziękowanie

dla Kuźni Golfa i Muzeum Historii Golfa w Polsce oraz Pana Macieja Gacke za przekazane w darze książki oraz czasopisma:

1. Saarinen Juha, Jager Jan: „Moja pierwsza książka o golfie” – 1 egz.

2. Reguły golfa wraz z regułami golfa amatorskiego w tłumaczeniu Ryszarda K. Gacke – 2 egz.

3. magazyn „Polski Golf”

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy serdeczne podziękowania Kuźni Golfa oraz Muzeum Historii Golfa w Polsce za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cennymi publikacjami.

Kuźnia Golfa to obiekt eventowo-golfowy z 3 - dołkowym naturalnym polem golfowym pitch& putt.

Saarinen Juha, Jager Jan: „Moja pierwsza książka o golfie” to wydawnictwo o wspaniałym świecie golfa. Są w nim wiadomości o historii, sprzęcie i zasadach gry. Można się z niego nauczyć różnych uderzeń oraz pojęć golfowych.

Reguły golfa wraz z regułami golfa amatorskiego to pierwsze przepisy tego sportu w Polsce. Zostały przetłumaczone na język polski przez współzałożyciela Polskiego Związku Golfa Ryszarda K. Gacke z upoważnienia Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews z Fife w Szkocji.

Książki posiadają dedykacje od Pani Elżbiety Grendeckiej z Kuźni Golfa oraz

Pana Macieja Gacke

Otrzymaliśmy także dwa unikatowe (w tym inauguracyjny) numery czasopisma „Polski Golf”.

dla Polskiego Związku Pływackiego

Podziękowanie

dla Polskiego Związku Pływackiego za przekazane w darze książki i czasopisma dotyczące pływania.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Polskiemu Związkowi Pływackiemu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cennymi pozycjami (80 woluminów).

Wśród podarowanych książek znajdują się książki z zakresu etyki sportu (Słomski Wojciech: Etyczne uwarunkowania funkcji sędziego pływania : wokół etycznego kodeksu sędziego pływania), dotyczące medycyny (Słomski Wojciech: Dylematy medyczne w sporcie : filozoficzno-etyczna interpretacja przepisów medycznych FINA; Williams Melvin H.: Granice wspomagania; Polskie przepisy antydopingowe), treningu (Wybrane zagadnienia treningu sportowego w badaniach naukowych red. Jan Gajewski, Dariusz Sitkowski; Przewodnik dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i współpracujących nauczycieli wychowania fizycznego realizujących Program Mały Mistrz pod red. Ryszarda Jezierskiego), przepisy (Przepisy piłki wodnej FINA 2009-2013).

Otrzymaliśmy także pozycje: Sienkiewicz Stanisław: Kibice na start! : historia Mistrzostw Polski Kibiców Sportowych oraz Polskie 10 lat w Unii : raport red. Małgorzata Kałużyńska.

Podarowane czasopisma to System Sportu Młodzieżowego: wyniki współzawodnictwa województw, powiatów, gmin, klubów w kategoriach: młodzieżowcy, juniorzy, juniorzy młodsi, młodzicy roczniki z lat 2010, 2011, 2015 i 2016; Biuletyn Polskiego Związku Pływackiego oraz LEN magazine : European aquatics roczniki 2005 – 2007 i 2009 – 2010.

dla Pani Elżbiety Grendeckiej

Podziękowanie

dla Pani Elżbiety Grendeckiej z Kuźni Glfa działającej na Polu Mokotowskim w Warszawie za przekazanie bibliotece 5 numerów czasopisma Golf & Roll z lat 2018, 2019 i 2020.

Magazyn „Golf&Roll”, wydawany nieprzerwanie od 12 lat (wcześniej jako „Golf24 Magazine”), to pismo skierowane do osób, które łączy wspólna pasja – golf. Kwartalnik powstaje przy współpracy z polskimi autorami oraz z fachowcami z brytyjskich magazynów „Golf World” i „Today’s Golfer”. Tworzony przez golfistów i z myślą o golfistach dociera do większości graczy w golfa w kraju.

dla Mr. John Hall

Podziękowanie

Biblioteka Główna im. Jędrzeja Śniadeckiego składa serdeczne podziękowania na ręce Mr. Johna Halla za przekazanie w darze 400 piłeczek golfowych na rzecz Koła Golfowego działającego przy AWF Warszawa.

Piłeczki przekazał p. Czesław Kruk, który jest animatorem i pomysłodawcą założenia Koła na naszej Uczelni.

Dar przyczyni się do popularyzacji i upowszechniania pięknej dyscypliny zarówno wśród adeptów, jak i zaawansowanych golfistów.

Do obu Panów kierujemy serdeczne podziękowania w imieniu członków naszego Koła.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The Jędrzej Śniadecki Main Library would like to thank Mr. John Hall for donating 400 golf balls to the Golf Club of the Józef Piłsudski University of Physical Education in Warsaw.

They were donated by Mr. Czesław Kruk, who is the initiator of the founding of the Club at our University.

The gift will contribute to the popularization and dissemination of the beautiful discipline both among the adepts and advanced golfers.

We would like to thank both gentlemen on behalf of the members of our Club.

dla Pana Czesława Kruka

Podziękowanie

dla Pana Czesława Kruka za przekazane dary wzbogacające nasze zbiory dotyczące golfa, t.j. obrazy, książki, czasopisma, trofea golfowe oraz wiele innych cennych przedmiotów związanych z tą dyscypliną sportu.

Dzięki darom Pana Czesława Kruka posiadamy największą w Polsce kolekcję zbiorów z dziedziny golfa. Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników gry w golfa do korzystania z naszych zbiorów. Wiele spośród podarowanych nam dzieł ma charakter unikatowy i nie można wyszukać ich na żadnym rynku wydawniczym. Każdy pasjonat golfa znajdzie w tej kolekcji coś interesującego, bez względu na to czy jest wytrawnym graczem czy też początkującym golfistą.

dla Pana Andrzeja Boguckiego

Podziękowanie

dla doktora Andrzeja Boguckiego za przekazaną w darze książkę:

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” na drodze do wolności Andrzej Bogucki

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy serdeczne podziękowania doktorowi Andrzejowi Boguckiemu za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cenną publikacją.

Książka doktora Andrzeja Boguckiego pt. „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” na drodze do wolności” została napisana na podstawie nieznanych do tej pory źródeł archiwalnych i przedstawia historię towarzystwa od jego powstania w 1862 roku aż do chwili obecnej. Główny rozdział opisuje działalność Sokołów Polskich w latach 1939-1989.

Autor jest jednym z członków założycieli Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego. Założył w 1990 roku i kieruje do dziś Centrum Informacji Naukowej Sokolstwa Polskiego w Bydgoszczy. Jest prezesem honorowym Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. Wydawał i redagował kwartalnik Sokół Pomorski”.

dla Pana Masahiro Taguchi

Podziękowanie

dla pana Masahiro Taguchi za przekazany w darze:

Polsko – japoński, japońsko – polski słownik sportu pod redakcją Masahiro Taguchi, Morimoto Nakamura.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy serdeczne podziękowania panu Masahiro Taguchi za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cenną publikacją.

Profesor Masahiro Taguchi jest absolwentem Warszawskiego Centralnego Uniwersytetu Planowania i Statystyki (SGPiS) oraz Uniwersytetu w Kioto. Był pracownikiem naukowym wizytującym w Europejskim Centrum Badawczym na Uniwersytecie Harvarda, w Polskiej Akademii Nauk oraz attache olimpijski PKOl dla Zimowych Igrzysk Olimpijskich Nagano 1998.

Morimoto Nakamura jest absolwentem Gifu University Wydział Edukacji. W latach 1997-2000 pracował w Polsce jako wolontariusz japońskiej współpracy zagranicznej. Uczył tenisa stołowego w klubach sportowych dla niepełnosprawnych, szkołach podstawowych, warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego itp. Po powrocie do Japonii pracował jako JICA Chubu International Centre, a następnie w latach 2002-2003 jako Oficer Programowy Biura JICA Polska

Słownik przeznaczony jest dla polskich sportowców działających na całym świecie, japońskich sportowców biorących udział w turniejach w Polsce, tłumaczy oraz osób uczących się języka polskiego.

Oprócz japońskich terminów sportowych ułożonych w porządku alfabetycznym, w dwujęzycznym tłumaczeniu na język japoński i na język polski mamy także słowniczek słów dla każdego z głównych działów sportu, polskie sformułowania używane na zajęciach sportowych i wychowania fizycznego oraz nazwy części ciała.

dla Pana Andrzeja Wita

Podziękowanie

dla profesora doktora habilitowanego Andrzeja Wita za przekazane w darze książki dotyczące biomechaniki.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy profesorowi doktorowi habilitowanemu profesorowi Andrzejowi Witowi serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki po raz kolejny cennymi pozycjami dotyczącymi biomechaniki i rehabilitacji.

Wśród podarowanych książek znajdują się podręczniki do biomechaniki, abstrakty prac doktorskich („Wiodące prace doktorskie z biomechaniki u progu XXI wieku” wydane pod redakcją Andrzeja Wita), materiały konferencyjne z biomechaniki („Biomechanics in medicine and Biology” pod redakcją Katarzyny Arkusz, „Biomechanics” z lat 2006, 2010, 2014, 2016, 2018) oraz materiały z Sympozjum Biomechaniki Sportu i Rehabilitacji z lat 2013, 2015, 2017.

Do najciekawszych pozycji należą „Rehabilitacja w XXI wieku : Międzynarodowa Jubileuszowa Konferencja Naukowa Wydziału Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie” oraz „Biomechanika i inżynieria rehabilitacyjna” pod redakcją Władysława Torbicza.

dla Pani Alicji Gotowt-Jeziorskiej

Podziękowanie

dla Pani Alicji Gotowt-Jeziorskiej za przekazane w darze książki i czasopisma:

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy pani Alicji Gotowt-Jeziorskiej serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cennymi pozycjami dotyczącymi szeroko pojętej turystyki. Podarowane podręczniki będą bardzo przydatne, szczególnie dla studentów poszukujących interesujących pozycji z tej tematyki.

Pani Alicja Gotowt-Jeziorska była przedstawicielką UKFiT w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, została Honorowym Instruktorem Ochrony Przyrody oraz działała w Fundacji Zielone Płuca Polski.

Wśród podarowanych 82 książek oraz 24 egzemplarzy czasopism najobszerniejszą część zbioru zajmują pozycje dotyczące marketingu.

Oprócz książek o tematyce ogólnej, takich jak „Gospodarka turystyczna u progu XXI wieku” wydanej pod redakcją Stefana Bosiackiego, „Wprowadzenia do zarządzania w turystyce” Claude Kaspara oraz „Turystyka w ekonomii, ekonomia w turystyce” wydanej z okazji jubileuszu profesora Grzegorza Gołembskiego pod redakcją Anny Grześ, Biblioteka otrzymała m.in. „Marketingową strategię Polski w sektorze turystyki na lata 2012-2020”, Billa Richardsa „Marketing atrakcji turystycznych: jak zwiększyć frekwencję i dochody” oraz poradnik wydany pod redakcją Marka Migdala „Jak rozwijać lokalną turystykę”.

Ciekawą pozycję stanowią książki dotyczące finansowania turystyki:

· Butowski Leszek: „Finansowanie rozwoju turystyki ze środków Unii Europejskiej”

· „Finansowanie projektów turystycznych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej”.

Nie można nie wspomnieć o wydawnictwach związanych z prawem turystycznym, takich jak:

· „Materiały pomocnicze z zakresu prawa w turystyce” Zuzanny Grabowskiej,

· „Podstawy organizacyjno-prawne regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych”

· „Wprowadzenie do ustawy o usługach turystycznych” Stanisława Piśko.

Kolekcja podarowanych Bibliotece książek jest tak liczna, że nie sposób opisać jej dokładnie. Zapraszamy naszych użytkowników do osobistego zapoznania się z nowościami w naszych zbiorach.

dla Pana Czesława Kruka

Podziękowanie

dla Pana Czesława Kruka za przekazanie w darze czasopisma Through the Green nr June 2020

Magazyn Through the Green jest użytecznym źródłem materiałów dla historyków golfa prowadzących badania nad wszelkimi formami kolekcjonerstwa, osobowościami golfowymi, historią golfa i zasadami gry w golfa. Jest szczególnie przydatny dla osób zajmujących się pisaniem historii golfu klubowego.

dla Sir and Madam Jan Bernard & Huguette Kazmierczak

Podziękowanie

dla Sir and Madam Jan Bernard & Huguette Kazmierczak za prenumerate czasopisma Golfika w latach 2018-2020

Magazyn poświęcony historii golfa, prezentujący europejskie stowarzyszenia golfowe, wybitnych graczy oraz kolekcjonerów.

dla Pana Krzysztofa Klukowskiego

Podziękowanie

dla Pana płk prof. dr hab. med. Krzysztofa Klukowskiego za przekazane w darze 10 książek:

1. Neurologia Merritta, Tom I-III – red. Lewis P. Rowland, red. wyd. pol. Huber Kwieciński i Anna M. Kamińska

2. Nefrologia - pod red. Andrzeja Książka i Bolesława Rutkowskiego

3. Neurofizjologia kliniczna dla neurorehabilitacji - Ryszard Kinalski

4. Myology and Kinesiology for Massage Therapists - Cindy Moorcroft

5. Neurologia perinatalna – Claudine Amiel-Tison, red. Wyd. Pol. Elżbieta Marszał

6. HARRISON - Reumatologia - Anthony S. Fauci, Carol A. Langford, red. Wyd. Pol. Jacek Pazdur

7. Radiologia - diagnostyka obrazowa, Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna - pod red. Bogdana Pruszyńskiego

8. Ortopedia Nettera - Walter B. Green, red. Pol. Wyd. Artur Dziak

9. Diagnostyka czynnościowa człowieka. Fizjologia stosowana - Władysław Z. Traczyk

10. Edukacja zdrowotna - Barbara Woynarowska

Po raz kolejny mamy przyjemność składać podziękowania za książki otrzymane od darczyńcy naszej Biblioteki - Pana Krzysztofa Klukowskiego. Tym razem wśród podarowanych egzemplarzy znajdują się pozycje z dziedziny neurologii, fizjologii, ortopedii i wielu obszarów fizjoterapii. Pozycje wkrótce zostaną włączone do naszych zbiorów i udostępniane użytkownikom.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki kolejnymi cennymi pozycjami.

dla Pana Pawła Gaszyńskiego

Podziękowanie

dla Pana mgr inż. kustosza Archiwum Uniwersytetu Jagielońskiego 

Pawła Gaszyńskiego za przekazanie w darze książki:

Zanim powstała liga, tom I: sezon 1919 (Almanach rozgrywek piłkarskich w Polsce w latach 1919-1926) - Paweł Gaszyński

Seria Zanim Powstała Liga przedstawia rozgrywki piłkarskie w Polsce w latach 1919-1926. Jest ona efektem benedyktyńskiej pracy Pawła Gaszyńskiego, który na potrzeby publikacji przeanalizował archiwa wielu bibliotek. Już sama bibliografia jest fascynującą lekturą. Mnogość widniejących w niej tytułów i pasja autora gwarantują rzetelność publikacji.

W imieniu zespołu bibliotecznego oraz czytelników i historyków piłki nożnej serdecznie dziękujemy autorowi za przekazanie nam w darze tej niezwykle cennej pozycji!

dla Pana Jarosława Lewandowskiego

Podziękowanie

dla Pana Jarosława Lewandowskiego za przekazanie w darze książek:

1. Idea Polski - Władysław Grabski

2. Uniwersytet Józefa Piłsudskiego w Warszawie : historia i pamięć - Adam Stefan Lewandowski

Podarowane pozycje opisują dziejowe znaczenie Marszałka Józefa Piłsudskiego dla Polski, historię jego rządów oraz stan polityczny Polski po jego śmierci. A. S. Lewandowski w swojej książce pochylił się nad zagadnieniem patronatu Uniwersytetu powołanego w Warszawie w 1816 roku.  Autor przedstawił historię patronatu warszawskiej szkoły wyższej, ale również przypomniał o różnych formach upamiętniania Marszałka przez społeczność uniwersytecką. W publikacji ustosunkowano się do funkcjonowania nazwy Uniwersytet Warszawski w komunistycznych czasach PRL-u. Do pierwszych prób przywrócenia nazwy Uniwersytet Józefa Piłsudskiego doszło  w latach osiemdziesiątych XX wieku za sprawą Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW. Poruszono również ważną kwestię odzyskania imienia przez Akademię Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie w roku 1990.

Pozycje o charakterze historycznym, przybliżające historię i działalność patrona naszej Uczelni - Józefa Piłsudskiego   znacząco wzbogacą nasz księgozbiór i staną się cennym materiałem źródłowym dla historyków zgłębiających wiedzę na temat Marszałka, jak również dla naszych studentów i kadry naukowej!

W imieniu czytelników oraz całego zespołu bibliotecznego składamy naszemu darczyńcy serdeczne podziękowania za przekazanie nam ww. pozycji i tym samym przyczynienie się do pielęgnowania pamięci o historii naszego narodowego bohatera!

dla Pana Zbigniewa Sikory

Podziękowanie

dla Pana Zbigniewa Sikory - prezesa Stowarzyszenia Absolwentów
AWF Warszawa
za przekazanie w darze 187 egz. książek!

Po raz kolejny mamy przyjemność składać podziękowania Panu Zbigniewowi Sikorze za wzbogacenie księgozbioru bibliotecznego. Tym razem otrzymaliśmy niezwykle hojny dar w postaci ok. 200 książek o tematyce sportowej!

Wśród podarowanych egzemplarzy znajdują się pozycje z zakresu historii sportu, kultury fizycznej, a także z poszczególnych dyscyplin sportowych takich jak: szermierka, pływanie, tenis, golf, piłka nożna i wiele wiele innych. Każdy miłośnik sportu, sportowiec czy historyk znajdzie tu coś dla siebie. Pozycje wkrótce zostaną włączone do naszych zbiorów i udostępniane użytkownikom.

Dar Pana Prezesa jest jednym z największych w historii naszej biblioteki! Proszę przyjąć najserdeczniejsze podziękowania od zespołu bibliotecznego i naszych użytkowników, którzy na pewno skorzystają z podarowanych pozycji!

Dziękujemy za pamięć i hojność!

dla Pana Krzysztofa Klukowskiego

Podziękowanie

dla Pana płk prof. dr hab. med. Krzysztofa Klukowskiego za przekazane w darze 12 egz. książek:

1. The new complete Medical and Health Encyclopedia - edited by Richard J. Wagman

2. Encyklopedia dla pielęgniarek i położnych - red. nauk. Teresa Widomska-Czekajska, Jolanta Górajek-Jóźwik

3. Wielki słownik medyczny angielsko-polski

4. Medical dictionary : 28th Edition

Autorami podarowanych nam pozycji są znani i cenieni specjaliści z różnych dziedzin medycyny i pielęgniarstwa. W Encyklopedii dla pielęgniarek i położnych znajduje się 6000 haseł ze wszystkich dziedzin medycyny i pielęgniarstwa, ale też psychologii, socjologii i prawa. Treść haseł została dostosowana do potrzeb współczesnych pielęgniarek i położnych. Natomiast polskie tłumaczenie słynnego Stedmans Medical Dictionary czyli Wielki słownik medyczny angielsko-polski to więcej niż słownik! Zawiera ponad 107 000 haseł, podhaseł oraz w pełni przetłumaczonych definicji, około 3000 stron w 4 tomach.

Wszystkie pozycje będą stanowić niezwykle przydatne źródło wiedzy zarówno dla studentów pielęgniarstwa i położnictwa, jaki i w codziennej pracy zawodowej absolwentów tychże studiów.

Naszemu darczyńcy składamy ogromne podziękowania w imieniu całego zespołu bibliotecznego jak i czytelników!

dla Pani Agnieszki Mirkiewicz

Podziękowanie

dla Pani dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego

Agnieszki Mirkiewicz za przekazanie w darze książki:

"Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w II Rzeczypospolitej (1918-1939)" - Agnieszka Mirkiewicz

Książka szczegółowo przedstawia genezę, powstanie oraz działalność Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w okresie II Rzeczypospolitej. W poszczególnych rozdziałach opisano i przedstawiono na archiwalnych zdjęciach oraz w tabelach powstanie i rozwój ruchu sokolego na ziemiach polskich w latach 1876-1914, w trakcie I wojny światowej i w pierwszych latach po niej, a następnie w Polsce w latach 1920-1939. Przedstawiono również społeczno-polityczne aspekty funkcjonowania ruchu sokolego w II RP, działalność sportową i rekreacyjną, pracę kulturalno-oświatową i patriotyczną TG "Sokół", oraz pozostałe dziedziny działalności członków stowarzyszeń sokolich.

Ten unikatowy materiał opisujący dzieje największej polskiej organizacji kultury fizycznej jaką jest Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", wkrótce będzie dostępny do wypożyczenia w naszym księgozbiorze.

W imieniu zespołu bibliotecznego oraz czytelników i historyków kultury fizycznej serdecznie dziękujemy autorce za przekazanie nam w darze tej niezwykle cennej pozycji!

dla Pana Jerzego Nowocienia

Podziękowanie

dla Pana prof. dr. hab. Jerzego Nowocienia za przekazanie w darze 2 egz. książki:

"Pedagogika Sportu w 90-lecie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie" - Jerzy Nowocień

Celem książki jest przybliżenie relacji między sportem i pedagogiką, a dokładniej ukazanie związków nauk o sporcie z naukami o wychowaniu. Przedstawia ona panoramę pojęć, problemy występujące w teorii i praktyce, a także perspektywy badań pedagogicznych w sporcie. Została napisana z myślą o potrzebach środowisk akademickich, które w swych zadaniach ustawowych mają kształcenie studentów w zakresie organizacji i funkcjonowania sportu we współczesnej cywilizacji i kulturze.

Pan Profesor od lat wspiera naszą bibliotekę przekazując w darze cenne pozycje i wzbogacając tym samym nasz księgozbiór  za co serdecznie dziękujemy w imieniu zespołu bibliotecznego i naszych użytkowników!

dla Pana Miroslava Kopecký i Pani Moniki Łopuszańskiej-Dawid

Podziękowanie dla

Pana PaedDr., Ph.D. Miroslava Kopecký z Univerzita Palackého v Olomouci (Czechy)

za podarowaną Bibliotece książkę:

" Manual of Physical Anthropology" - Miroslav Kopecký [et al.]

oraz dla

Pani dr hab. prof. AWF Moniki Łopuszańskiej-Dawid za pośrednictwo w przekazaniu tej pozycji

Książka zawiera informacje eksperckie na temat antropologii fizycznej i jej zastosowania w badaniach nad zmiennością cech anatomicznych i fizjologicznych człowieka w czasie i przestrzeni. Książka jest napisana dla studentów dyscyplin opieki zdrowotnej, studentów medycyny, studentów nauk biologicznych i kinantropologii ludzkiej, a także dla doktorantów i profesjonalistów (lekarzy, trenerów, doradców żywieniowych itp.). Książka podzielona jest na osiem rozdziałów. Pierwszy rozdział wprowadza definicję antropologii fizycznej, wyjaśniając jej pozycję i cele w systemie dyscyplin antropologicznych. Następnie znajduje się rozdział przedstawiający znormalizowane metody antropometryczne oraz rozdział opisujący organizację badań antropologicznych i prezentujący historyczny przegląd głównych badań na ten temat. Kolejne rozdziały przedstawiają metody mające na celu ocenę składu ciała i budowy człowieka oraz metody oceny fizycznego rozwoju dzieci. W ostatnim rozdziale przedyskutowano metody służące do oceny parametrów fizycznych danej osoby lub grupy w porównaniu ze standardem przy użyciu wyniku Z-score. Ostatni rozdział przedstawia przyrządy antropometryczne stosowane w antropometrii fizycznej i opisuje ich parametry techniczne.

Przekazana przez Państwa książka jest niezwykle cennym materiałem dydaktycznym, który wzbogaci w sposób znaczący księgozbiór biblioteki.

Proszę przyjąć serdeczne podziękowania od całego zespołu bibliotecznego oraz naszych czytelników, którzy na pewno chętnie sięgną po tę pozycję!

dla Pana Czesława Kruka

Podziękowanie

dla Pana Czesława Kruka za podarowane książki:

1. Games for Kings & Commoners Golf Crosse Golf Mail : Part two / Geert & Sara Nijs. - Wyd. Choulla et Clava, Saint Bonnet en Bresse (France), 2014.

2. Games for Kings & Commoners Golf Crosse Golf Mail : Part three / Geert & Sara Nijs. - Wyd. Choulla et Clava, Saint Bonnet en Bresse (France), 2015.

Po raz kolejny mamy przyjemność składać podziękowania za książki otrzymane od przyjaciela i darczyńcy naszej Biblioteki - Pana Czesława Kruka, dzięki któremu posiadamy największą w Polsce kolekcję zbiorów z dziedziny golfa! Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników gry w golfa do korzystania z naszych zbiorów. Wiele spośród podarowanych nam dzieł ma charakter unikatowy i nie można wyszukać ich na żadnym rynku wydawniczym. Każdy pasjonat golfa znajdzie w tej kolekcji coś interesującego, bez względu na to czy jest wytrawnym graczem czy też początkującym golfistą.

W imieniu zespołu bibliotecznego oraz czytelników serdecznie dziękujemy Panu Czesławowi za wzbogacenie naszego księgozbioru kolejne 2 pozycje z dziedziny golfa!

dla Pani Marii Niemiry

Podziękowanie

za przekazaną w darze książkę

"Jak zdobyć rozwijać i utrzymać technikę plastyczną" - Maria Niemira

"Książka oparta na wskazówkach J. S. Bacha, F. Chopina, F. Liszta i H. Neuhausa przeznaczona jest dla muzyków w każdym wieku - uczniów, studentów, pedagogów - grających na różnych instrumentach, a także dla wszystkich ludzi. Zawiera ćwiczenia bezklawiaturowe palców, ułatwiające realizację wskazówek Wielkich Mistrzów, rozwijające technikę, utrzymujące ręce w ciągłej dobrej kondycji, nie dopuszczające do bólu rąk i zwyrodnień stawów w starszym wieku".

Dodatkowym atutem książki są fotografie pomagające w prawidłowym wykonaniu proponowanych ćwiczeń. Książka ta może być pomocna nie tylko pianistom na każdym poziomie ich muzycznej edukacji, ale również innym instrumentalistom.

W imieniu całego zespołu bibliotecznego oraz naszych czytelników serdecznie dziękujemy Autorce za przekazanie nam tej niezwykle interesującej pozycji, która wkrótce zostanie włączona do naszych zbiorów. Zainteresowani publikacją czytelnicy znajdą więcej informacji na stronie księgarni.

dla Pana Czesława Kruka

Podziękowanie

Dziękujemy jednemu z naszych największych darczyńców Panu Czesławowi Krukowi za ufundowanie książki:

Trening fizyczny aktora: od działań indywidualnych do zespołu / Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina, Bartczak Adrian, Biedrzycki Adam

Wydawnictwo zostało zakupione osobiście przez Dyrektor Biblioteki Głównej im. Jędrzeja Śniadeckiego panią Violettę Perzyńską na 10 Warszawskich Targach Książki.

Ta cenna pozycja będzie bardzo przydatna dla naszych studentów, biorących udział w zajęciach Koła Dramatycznego działającego przy bibliotece.

dla Pana Czesława Kruka

Podziękowanie

dla Pana Czesława Kruka za podarowane książki i czasopismo

1.Artyści Andersa : scena i estrada / opracował Jarosław Koźmiński
2. Kolekcja medali olimpijskich / Banasiak Piotr
3. Baptism of fire / Bennett Neil
4. My golfing album / Cotton Henry
5. 101 golf courses / Giles Geoffrey
6. The oldest clubs 1650-1850 / Gowland Robert G.
7. Golf / Longhurst Henry
8. 55 skarbów Polski / Poprzęcka Maria
9. The world atlas of golf / redakcja Pat Ward-Thomas
10. Jacek i Rafał Malczewscy / koncepcja i redakcja albumu Zofia Katarzyna Posiadała
11. World Sports : official magazine of the British Olympic Association

Pan Czesław Kruk jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz wieloletnim przyjacielem i darczyńcą naszej biblioteki. Zawdzięczamy mu między innymi niezwykłą kolekcję książek i czasopism z dziedziny golfa, która stale się powiększa, dzięki uprzejmości naszego darczyńcy. Wiele spośród podarowanych nam dzieł ma charakter unikatowy i nie można wyszukać ich na rynku wydawniczym. Każdy pasjonat golfa znajdzie w tej kolekcji coś interesującego, bez względu na to czy jest wytrawnym graczem czy też początkującym golfistą.

W podarowanej kolekcji znalazły się również książki dotyczące malarstwa i historii sztuki w tym niezwykły album Jacka i Rafała Malczewskich, który jest najobszerniejszym wydawnictwem poświęconym twórczości tych artystów. Reprodukowanych jest w nim 235 obrazów, które pochodzą z kolekcji prywatnych, Muzeów i Domów Aukcyjnych. Wydawnictwo zawiera również esej Rafała Malczewskiego o ojcu, a także tekst wybitnego pisarza Włodzimierza Odojewskiego. Zestawienie znakomitych obrazów Jacka Malczewskiego z zupełnie innymi w formie dziełami jego syna sprawia, że album jest niezwykle interesujący.

Po raz kolejny mamy przyjemność składać podziękowania Panu Czesławowi za wzbogacenie księgozbioru bibliotecznego, ale także za zaangażowanie i nieoceniony wkład włożony w rozwój i działalność naszej biblioteki, za serce i hojność okazywane nam we wszystkich przedsięwzięciach. Cenimy sobie Pana przyjaźń, wsparcie i zaufanie jakim nas Pan obdarzył.

W imieniu zespołu bibliotecznego oraz czytelników serdecznie dziękujemy!

dla Pana Macieja Hartfila

Podziękowanie

dla Pana mgr Macieja Hartfila - Kanclerza AWF Warszawa

za przekazane w darze czasopismo:

Harvard Business Review

Harvard Business Review to prestiżowy magazyn dla menedżerów, umożliwia poznanie najlepszych praktyk światowych liderów i wdrożenie ich we własnej firmie.

W imieniu całej społeczności akademickiej serdecznie dziękujemy Panu Kanclerzowi za podarowanie nam tego tytułu i tym samym wzbogacenie oferty bieżących czasopism dostępnych w Czytelni Ogólnej.

dla Pana Tomasza Winiarskiego

Podziękowanie

dla Pana mgr Tomasza Winiarskiego - Dyrektora Biblioteki Głównej UKSW

za przekazaną w darze książkę:

Hockey Hall of fame - Andrew Podnieks

Bogato ilustrowana książka dotyczy historii hokeja halowego na przełomie XIX i XX wieku. Zawiera informacje o turniejach hokejowych oraz nagrodach i trofeach przyznawanych w tej dziedzinie sportu.

W imieniu całej społeczności akademickiej serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi za podarowanie nam tej cennej pozycji i tym samym wzbogacenie księgozbioru bibliotecznego.

dla Pani Moniki Piątkowskiej

Podziękowanie

dla Pani dr Moniki Piątkowskiej

za przekazane w darze książki:

1. W sprawie wychowania fizycznego i sportu - Józef Piłsudski

2. Dylematy wychowania fizycznego w edukacji dzieci i młodzieży - red. Michał Bronikowski, Radosław Muszkieta

3. Myśl wczesnochrześcijańska i katolicka wobec ciała - Jerzy Kosiewicz

4. Gospodarstwo agroturystyczne : poradnik - red. Lucjan Powichrowski

5. Tourist and Hotel Industry in Poland - Joanna Kizielewicz

6. Przedsiębiorstwo turystyczne w gospodarce wolnorynkowej - Grzegorz Gołembski

7. Obsługa ruchu turystycznego - pod red. Zygmunta Kruczka

8. Przewodnik do ćwiczeń z anatomii człowieka - A. Jóźwiak, B. Pacelt

9. Model wszechstronnej edukacji motorycznej polskiego dziecka w rodzinie - Włodzimierz Starosta

10. Turystyka kwalifikowana - Tadeusz Łobożewicz [et al.]

11. Propedeutyka turystyki - Tadeusz Łobożewicz

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Pani serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki.

dla Pana Zbigniewa Tyca

Podziękowanie

dla Pana mgr Zbigniewa Tyca

za przekazane w darze książki:

1. Podręcznik trenera piłki nożnej (3 egz.)

2. Piłka nożna w szkole : praktyczne wskazówki do nauczania piłki nożnej w klasach od 3 do 6 (5 egz.)Po raz kolejny mamy przyjemność podziękować za dary książkowe, przekazane bibliotece przez Pana Zbigniewa Tyca - trenera piłki nożnej i nauczyciela akademickiego naszej uczelni, który pełni także funkcję członka Komisji Futsalu Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej.

Kilka słów o książkach:

Podręcznik trenera piłki nożnej to publikacja Polskiego Związku Piłki Nożnej skierowana do trenerów. Składa się z 9 segmentów poświęconych w całości szkoleniu dzieci w najmłodszych kategoriach wiekowych: skrzatach, żakach i orlikach. Podręcznik dostarcza usystematyzowanej wiedzy na temat treningów piłki nożnej, którą każdy trener może zastosować w swojej wizji szkolenia długoterminowego.

Piłka nożna w szkole : praktyczne wskazówki do nauczania piłki nożnej w klasach od 3 do 6 jest opracowaniem przystosowanym do warunków polskiego systemu edukacji, nazewnictwa i nomenklatury piłkarskiej, którego celem jest pomoc nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowania fizycznego w prowadzeniu zajęć z piłki nożnej w klasach 3-6. Głównym celem opracowania jest przekonanie wszystkich uczniów, bez względu na płeć, rasę, wyznanie i budowę ciała, że gra w piłkę jest bezpieczną, przyjemną, pełną radości i zabawy formą spędzania czasu wolnego i uczestnictwa w zajęciach z wychowania fizycznego. Aby ułatwić nauczycielom realizację tego celu, w podręczniku przedstawiono kilkanaście przykładowych jednostek lekcyjnych wraz z opisem właściwej techniki ich wykonania i uwagami dotyczącymi ich przebiegu.

Pozycje te na pewno będą chętnie wypożyczane przez naszych czytelników. W imieniu wszystkich fanów piłki nożnej dziękujemy Panu trenerowi za bezinteresowne wsparcie, hojność i życzliwość.

dla Polskiego Związku Golfa

Podziękowanie

dla Polskiego Związku Golfa

za przekazane w darze książki:

1.Czego uczy nas golf? - Michał Kopczewski

2. Menedżer w Polskim Związku Sportowym : studium zawodu - Bartłomiej Chełmecki

3. Pola golfowe dla wszystkich : poradnik inwestora - Jerzy Dutczak

4. Tiger Woods - Jeff Benedict, Armen Keteyian

5. Skuteczna gra w golfa Tom 1 - Krzysztof Czupryna

6. Skuteczna gra w golfa Tom 2 - Krzysztof Czupryna

W podarowanej kolekcji znajdują się książki o tematyce golfa. Omawiane są w nich wszystkie aspekty gry w golfa czyli technika, strategia, przygotowanie psychologiczne oraz fizyczne. Otrzymaliśmy również biografię golfisty wszech czasów, ikony sportu i legendy Ameryki - Tigera Woodsa.

W imieniu wszystkich pasjonatów gry w golfa oraz społeczności akademickiej serdecznie dziękujemy Polskiemu Związkowi Golfowemu za ten niezwykle hojny dar.

dla Pana Tomasza Skiby

Podziękowanie

dla Pana mgr Tomasza Skiby

za przekazane w darze książki dla Koła Dramatycznego działającego przy Bibliotece Głównej AWF

Wśród przekazanych darów znajduje się kilkanaście książek autorstwa m.in. Juliusza Słowackiego, Jacka Londona i Johna Galsworthy'ego. Publikacje te posłużą za materiał pomocniczy na zajęciach teatralnych. W imieniu całego Koła Dramatycznego, którego opiekunem jest Dyrektor Biblioteki mgr Violetta Perzyńska składamy Panu serdeczne podziękowania za ten hojny gest!

dla Pani Anny Skubisz-Szymanowskiej

Podziękowanie

dla Pani mgr Anny Skubisz-Szymanowskiej,

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu

za przekazane w darze czasopismo:

"Bibliotekarz Radomski" Nr 3/2018

Bibliotekarz Radomski” to kwartalnik informacyjno-publicystyczny wydawany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Radomiu od 1993 r. Na jego łamach omawiane są problemy radomskiego środowiska bibliotekarskiego. Czasopismo umożliwia  przepływ informacji, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Stąd wśród materiałów, jakie najczęściej publikowane są w kwartalniku, odnajdziemy artykuły dotyczące spraw zawodowych, sprawozdania ze zjazdów, konferencji, seminariów, pomoce metodyczne, np. konspekty lekcji bibliotecznych czy scenariusze wystaw, przeglądy nowości wydawniczych oraz kronikę wydarzeń bibliotecznych.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Annie Skubisz-Szymanowskiej za podarowanie nam tej cennej publikacji.

dla Pana Lecha Jaczynowskiego

Podziękowanie

dla Pana prof. dr. hab. Lecha Jaczynowskiego

za przekazany w darze numer czasopisma:

Rocznik Naukowy Wydziału Zarządzania w Ciechanowie T. 12 z. 1-4 z 2018 roku – 1 egz.

Biblioteka otrzymała w darze kolejny tom Rocznika Naukowego Wydziału Zarządzania w Ciechanowie. Serdecznie dziękujemy darczyńcy - Panu profesorowi Lechowi Jaczynowskiemu, który pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma za sukcesywne wzbogacanie naszego księgozbioru.

Rocznik  znajduje się na liście „B” MNiSW i decyzją z dnia 23.10.2015 r. otrzymał 7 pkt. W roku 2017 poddał się ewaluacji Journal Master List i uzyskał ICV za 2016 r.: 60,13 pkt. Czasopismo znajduje się też w bazach referencyjnych: BazEcon oraz BazHum, a artykuły publikujących w Roczniku autorów są wprowadzone do POL-index.

Członkowie Rady Naukowej, Kolegium Redakcyjnego oraz recenzenci to znani i cenieni pracownicy naukowi polscy oraz zagraniczni, niektórzy związani z naszą Uczelnią.

dla Pana Zbigniewa Borysiuka

Podziękowanie

dla Pana dr hab. Zbigniewa Borysiuka -

Dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej

za przekazane w darze książki:

1. Ignasiak Zofia: Anatomia układu ruchu

2. Gracz Jacek, Sankowski Tadeusz: Psychologia aktywności sportowej

3. Waugh Anne, Grant Allison: Ross & Wilson. Anatomia i fizjologia człowieka w warunkach zdrowia i choroby

4. Waugh Anne, Grant Allison: Ross & Wilson. Anatomia i fizjologia człowieka w warunkach zdrowia i choroby : ćwiczenia

Serdecznie dziękujemy Panu Dziekanowi za hojność i życzliwość. Podarowane przez Pana pozycje, których tematyka jest ściśle związana z profilem naszej uczelni wzbogacają ofertę czytelniczą biblioteki i są cennym nabytkiem w naszym księgozbiorze.

Kilka słów o książkach:

Ignasiak Zofia: Anatomia układu ruchu

Klasyczny podręcznik, ułatwiający studentom zrozumienie i zapamiętanie struktur anatomicznych i mechanizmów, które umożliwiają człowiekowi poruszanie się.

Gracz Jacek, Sankowski Tadeusz: Psychologia aktywności sportowej  

Wiedza zawarta w książce dotyczy w szerszym zakresie szkolnej aktywności sportowej, związanej z wychowaniem fizycznym oraz edukacją zdrowotną. Odnosi się też do problemów psychospołecznych, z którymi najczęściej mogą zetknąć się obecni studenci wychowania fizycznego w przyszłości, w swojej pracy zawodowej jako nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy czy instruktorzy a także - co jest nowością - menedżerowie sportu.

Waugh Anne, Grant Allison: Ross & Wilson anatomia i fizjologia człowieka w warunkach zdrowia i choroby  

Jeden z najlepiej znanych podręczników do anatomii i fizjologii przeznaczony dla studentów pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego oraz kosmetologii. Publikacja zawiera: przystępny i atrakcyjny sposób prezentacji anatomii i fizjologii człowieka, opisy wybranych jednostek chorobowych, zagadnienia z zakresu immunologii i genetyki oraz podstawy patomorfologiczne i patofizjologiczne.

Waugh Anne, Grant Allison: Ross & Wilson anatomia i fizjologia człowieka w warunkach zdrowia i choroby: ćwiczenia.

Zeszyt do ćwiczeń, w którym efektywne, a jednocześnie nowoczesne w swej prostocie metody samokształcenia – kolorowanie, oznaczanie rycin, dopasowywanie opisów do prezentowanych struktur anatomicznych, uzupełnianie brakujących słów w definicjach i opisach oraz wyjaśnianie znaczenia terminów anatomicznych i fizjologicznych – pozwalają szybko i w pełni opanować niełatwy materiał z anatomii i fizjologii. Stopień przyswojenia wszystkich partii materiału dydaktycznego student może sprawdzić za pomocą pytań wielokrotnego wyboru i innych ćwiczeń sprawdzający.

dla Pana Zbigniewa Dziubińskiego

Podziękowanie

dla Pana prof. dr. hab. Zbigniewa Dziubińskiego
za przekazanie w darze 2 egz. książki:

"Kultura fizyczna a prestiż społeczny" - praca zbiorowa pod redakcją naukową Zbigniewa Dziubińskiego i Michała Lenartowicza

Monografia składa się z 29 rozdziałów, w których zostało wykorzystane pojęcie prestiżu społecznego do opisu i wyjaśnienia zjawisk i procesów zachodzących w kulturze fizycznej i sporcie. W pracy zostały ukazane wieloaspektowe związki występujące między kulturą fizyczną, a prestiżem społecznym. Przedstawione zostały oryginalne zagadnienia, przygotowane przez najwybitniejszych intelektualistów, którzy zajmują się problematyką kultury fizycznej z różnych perspektyw teoretycznych i metodologicznych oraz różnych dyscyplin naukowych, w tym między innymi filozofii, socjologii, psychologii i pedagogiki.

Prof. dr hab. Zbigniew Dziubiński jest kierownikiem Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, a także prezesem Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej. W swoim dorobku piśmienniczym ma blisko 400 prac o charakterze naukowym i popularno-naukowym, publikowanych w językach polskim, angielskim i włoskim.

Pan profesor od lat wspiera naszą bibliotekę ofiarowując książki, których tytuły cieszą się dużą popularnością wśród czytelników. Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za okazywaną życzliwość i bezinteresowną pomoc przy wzbogacaniu księgozbioru bibliotecznego.

dla Pana Kajetana Hądzelka

Podziękowanie

dla Pana prof. dr. hab. Kajetana Hądzelka

za przekazane w darze kolekcje książek i czasopism z różnych dziedzin wiedzy

W podarowanej kolekcji znajdują się pozycje historyczne z zakresu wychowania fizycznego i sportu, a także poradniki i podręczniki z dziedziny medycyny, sportu, nauk o życiu i wielu innych dziedzin nauki i dyscyplin naukowych. Wśród otrzymanych książek  wyróżnia się kilka szczególnie interesujących jak np.:

1. „Rozwój potęgi woli przez psychofizyczne ćwiczenia” Wincentego Lutosławskiego. Książka wydana w 1910 roku dotyczy nauki jogi. Wincenty Lutosławski był pionierem jogi w Polsce. W książce opisał jak za pomocą ćwiczeń jogi oraz systematycznych i intensywnych ćwiczeń woli wyleczył się z ciężkiej nerwicy oraz depresji.

2.  "Co się z czego robi i skąd pochodzi : zbiór praktycznych wskazówek dla wychowawców i nauczycieli początkowych” autorstwa M. Gałeckiej i Marji Weryho, polskiej pedagog i pisarki, jednej z prekursorek wychowania przedszkolnego w Polsce. Książka została wydana w 1908 roku.

3. „Handbuch des gesamten Turnwesens und der verwandten Leibesübungen” Rudolfa Gascha. Podręcznik gimnastyki i ćwiczeń fizycznych z 1920 roku.

Przekazane książki i czasopisma wzbogacają w sposób znaczący księgozbiór biblioteki, dzięki czemu nasi użytkownicy mają szeroki wachlarz wyboru przy wyszukiwaniu literatury.

Darczyńcy składamy ogromne podziękowania za wielką życzliwość okazywaną naszej Bibliotece.

dla Pana Michała Lenartowicza

Podziękowanie

dla Pana prof. Michała Lenartowicza

za przekazane w darze unikalne książki i czasopisma dotyczące wychowania fizycznego, sportu i turystyki.

Autorem dwutomowej książki Friedrich Ludwig Jahns Werke Taschenbuch, wydanej w 1884roku, jest Friedrich Ludwig Jahn (1778-1852) - niemiecki pedagog i dowódca wojskowy, uznawany za ojca gimnastyki sportowej. Opracował wiele urządzeń do gimnastyki czy kalisteniki, np. drążek czy poręcze równoległe oraz propagował ich używanie w ramach treningu wojskowego.

Emil Gustav Theodor von Schenckendorff (1837-1915) był pruskim reformatorem edukacji i zwolennikiem ruchu sportowego, a książka, której był redaktorem, Wehrkraft durch Erziehung, wydana w Lipsku w 1904, dotyczy spraw wojskowych i płci.

Otrzymaliśmy także opublikowane w 1913 roku nakładem Związku Sokołów W Państwie Niemieckim instruktażowe

O wychowaniu fizycznem ze stanowiska teoretycznego w zastosowaniu praktycznem Tadeusza Schultza.

Innymi cennymi pozycjami są Volkstümliche Leibesübungen der Frau oraz Lebendige Leibeserziehung Hansa Fruchta, które ukazały się w okresie  II wojny światowej.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za kolejne wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cennymi, unikatowymi pozycjami.

dla Pana Jerzego Nowocienia

Podziękowanie

dla Pana prof. dr. hab. Jerzego Nowocienia za przekazanie w darze 10 egz. książki:

Sport i olimpizm w polskiej tradycji i edukacji społecznej (rodzina – szkoła – środowisko) w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości -  red. nauk. Jerzy Nowocień, Krzysztof Zuchora

Monografia jest dziełem kilkudziesięciu autorów. Reprezentują oni różne środowiska uniwersyteckie, akademickie, medyczne, instytuty naukowo-badawcze, szkoły powszechne oraz kluby sportowe.

Celem monografii było stworzenie płaszczyzny do wymiany myśli, prezentacji poglądów, refleksji i dorobku naukowego w obszarze kultury fizycznej. Autorzy podkreślają znaczenie sportu i olimpizmu w kształceniu i wychowywaniu dzieci i młodzieży. Podkreślają ich ważność w kolejnych fazach życia człowieka od dziecka po sędziwą starość. Zwracają uwagę na trzy zasadnicze środowiska społeczne: rodzinę, szkołę oraz środowisko lokalne. Wskazali wyraźną potrzebę i konieczność ukazania sportu w relacji z rodziną współczesną., to ona przecież wraz z innymi wspólnotami społecznymi tworzy dla procesu wychowania fizycznego naturalne środowisko.

Pan Profesor jest wielokrotnym darczyńcą książek i po raz kolejny wzbogacił księgozbiór biblioteczny cennymi pozycjami za co serdecznie dziękujemy w imieniu całej społeczności akademickiej.

dla Pani Moniki Guszkowskiej

Podziękowanie

dla Pani Prorektor ds. Badań Naukowych i Wdrożeń

profesor dr hab. Moniki Guszkowskiej

za przekazany w darze listopadowy numer czasopisma „Builder”,

wydany w  2018 roku, poświęcony polskiej architekturze i budownictwu w latach 1918-2018.

Szczególnie interesujący jest artykuł pana dr inż. arch. Konrada Styki: „Funkcjonalność wnętrz budynku AWF Warszawa”. Pan Styka krótko opisał historię Akademii, przedstawił sylwetkę autora projektu Edgara Aleksandra Norwetha oraz przeprowadził analizę porównawczą rzutu projektu z 1928 roku z rzutem obecnie funkcjonującej uczelni. W tekście umieszczono fotografie archiwalne oraz aktualne naszej Uczelni.

dla Pana Czesława Kruka

Podziękowanie

dla Pana Czesława Kruka

za przekazaną w darze książkę:

Polakowski Michał, Marek Marta: Gwiazdy sportu w Niepodległej : wybitni sportowcy II Rzeczpospolitej - album, bogato ilustrowany zdjęciami muzealiów i archiwaliów, a także fotografiami z epoki, prezentuje sport w odrodzonej Polsce poprzez najwybitniejsze postaci tamtego okresu. Nazwiska Haliny Konopackiej, Janusza Kusocińskiego, Stanisława Marusarza, Stanisławy Walasiewicz oraz wielu innych bohaterów stadionów na stałe wpisały się w historię Polski.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za stałe wzbogacanie księgozbioru naszej Biblioteki.

dla Pana Michała Lenartowicza

Podziękowanie

dla Pana prof. Michała Lenartowicza

za przekazane w darze książki:

Korczak-Mleczko Jan: Sto wydarzeń na 100-lecie piłki ręcznej w Polsce - wydanie albumowe ukazujące w porządku chronologicznym historię polskiej piłki ręcznej w latach 1918-2018.

Zieleśkiewicz Władysław: 100 lat polskiej piłki ręcznej 1918-2018 -  książka autorstwa Władysława Zieleśkiewicza „100 lat polskiej piłki ręcznej 1918-2018” liczy 1 350 stron i zawiera ponad  1000 fotografii. Opracowanie jest zbiorem informacji o polskiej piłce ręcznej, o jej początkach i rozwoju na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci. Przedstawia historię zmagań o mistrzostwo kraju w piłce ręcznej siedmio- i jedenastoosobowej oraz w plażowej odmianie handballa i popularnej kiedyś hazenie. Część biograficzna pokazuje ludzi tworzących historię szczypiorniaka. Publikacja zawiera 450 biografii najlepszych zawodniczek i zawodników oraz zasłużonych działaczy, trenerów i sędziów. Materiały tekstowe i zestawienia wzbogacone zostały ponad tysiącem fotografii przedstawiających znane osoby i istotne fakty z historii szczypiorniaka. Niektóre z nich, pochodzące z prywatnych zbiorów, nie były jeszcze nigdzie publikowane.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za kolejne wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cennymi pozycjami dotyczącymi historii piłki ręcznej.

dla Pana Zbigniewa Tyca

Podziękowanie dla Pana Zbigniewa Tyca

za przekazane w darze książki

Libich Michał, Cieślikowska Dominika, Urszula Somow: ABC trenera dzieci – 5 egz.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cenną pozycją.

Szkolenie dzieci to niezwykła odpowiedzialność. To właśnie do 12 roku życia kształtują się podstawowe nawyki, zdolności, które potem pozwolą piłkarzowi rozwinąć swój potencjał lub nie. Dlatego też każdy trener pracujący z dziećmi musi zdawać sobie sprawę, że bardzo często decyduje o całym przyszłym życiu swojego podopiecznego. Aby trening był efektywny trener musi mieć wizję, plan, pasję i uporządkowaną metodycznie wiedzę na temat szkolenia na danym etapie.

W książce poruszono m.in. zagadnienia: priorytety w szkoleniu piłkarskim

na danym etapie szkolenia, filary szkolenia dzieci i młodzieży:

- Kreatywność
- Intensywność
- Indywidualizacja, szczegółowość
- Mentalność
- Edukacja

cechy dobrego trenera oraz treningu, plan szkolenia, konspekt treningowy, budowa jednostki treningowej, główne cele w szkoleniu dzieci i młodzieży, różnice w piłce nożnej dzieci i dorosłych, praktyczne porady treningowe, zasady Fair play, grupa jako podstawowa jednostka treningowa, dynamika wewnątrzgrupowa oraz jak komponować jadłospis młodego piłkarza? (wraz z przykładowym menu).

dla Pana Andrzeja Tomczaka

Podziękowanie

dla

dla pana doktora Andrzeja Tomczaka

za przekazaną w darze książkę:

Tomczak Andrzej: Paradygmaty kształcenia nauczycieli edukacji dla bezpieczeństwa (proobronnej)

W monografii przedstawiono argumentację udowodniającą, że najlepszym nauczycielem EDB będzie absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, który ukończy specjalność „wychowanie fizyczne w służbach mundurowych”. W opracowaniu wskazano na związki edukacji dla bezpieczeństwa i edukacji fizycznej, zdefiniowano kompetencje psychomotoryczne nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa oraz zaproponowano program kształcenia przyszłych nauczycieli edukacji dla bezpieczeństwa w Akademiach Wychowania Fizycznego. Monografia może być przydatnym uzupełnieniem wiedzy dla studentów podejmujących szkolenie wojskowe w ramach Legii akademickiej.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki  cenną pozycją.

dla firmy Wolters Kluwer

Podziękowanie

dla Firmy Wolters Kluwer

za przekazane w darze nagrody dla najaktywniejszych czytelników wydawnictw naukowych

Biblioteki Głównej im. Jędrzeja Śniadeckiego AWF Warszawa

w Roku Akademickim 2017/2018

dla Wydawnictwa Lekarskiego PZWL

Podziękowanie

dla  PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o.

za przekazane w darze książki, przeznaczone na nagrody dla najaktywniejszych czytelników Biblioteki Głównej im. Jędrzeja Śniadeckiego AWF Warszawa w Roku Akademickim 2017/2018 oraz promocję czytelnictwa wydawnictw naukowych w Środowisku Akademickim.

W imieniu nagrodzonych osób oraz całej społeczności akademickiej AWF Warszawa dziękujemy za przekazane dary.

Więcej informacji o rankingu

dla Pana Marka Kowalczyka

Podziękowanie

dla Pana profesora dr. hab. n. med. Marka Kowalczyka

za przekazane w darze książki

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za kolejne dary wzbogacające księgozbiór Biblioteki cennymi pozycjami z zakresu rozmaitych dziedzin, między innymi medycyny sportowej, szczególnie wysiłku fizycznego, fizjoterapii, biologii oraz historii AWF Warszawa:

1. Mózg : pod red. Mirosława Mossakowskiego i Marka Kowalczyka
2. Borkowski Jacek: Bioenergetyka i biochemia tlenowego wysiłku fizycznego : dla studentów i trenerów oraz wszystkich tych, którzy są ciekawi, skąd bierze się energia do pracy mięśni
3. Piekarski Stanisław: Sulejówek jako enklawa turystyki historyczno-patriotycznej Mazowsza : zarys historii i reaktywowanie przedwojennego marszu Warszawa-Sulejówek
4. Słownik biograficzny pracowników CIWF i AWF T. 1-3 pod red. Kajetana Hądzelka i Andrzeja Mazura
5. Stanisław Staszic 1755-1826
6. Strategie działania w starzejącym się społeczeństwie : tezy i rekomendacje red. nauk. Barbara Szatur-Jaworska
7. III Olszyński Dzień Fizjoterapii: 18 maja 2007 r. materiały pokonferencyjne pod red. Jana Frankowskiego

dla sponsorów nagród dla uczestników "Seniorady"

Podziękowanie

za ufundowanie nagród przyznanych uczestnikom pikniku "Seniorada"

dla:

Pana Sławomira Marszałka z firmy Grupa Mars sp. z o.o. za akcesoria do gry w golfa z przeznaczeniem na nagrody.

Pana Czesława Kruka - za ufundowanie nagród dla początkujących graczy golfowych zgłębiających technikę pod okiem p. Dyrektor Biblioteki Głównej Violetty Perzyńskiej oraz p. Elżbiety Panas - Prezes Stowarzyszenia Golfa Kobiet.

Pani Elżbiety Panas Prezes Stowarzyszenia Golfa Kobiet - za prowadzenie szkoleń golfowych dla seniorów oraz podarowanie kalendarzy Stowarzyszenia. Kalendarze przeznaczono na nagrody dla seniorów biorących udział w prowadzonych szkoleniach dla początkujących graczy w golfa.

Serdecznie dziękujemy w imieniu całej społeczności akademickiej!

Więcej informacji na temat Seniorady

dla Pana Johna Lovella

Podziękowanie

dla Pana Johna Lovella

za przekazaną w darze książkę:

Leadbetter David: The golf swing

David Leadbetter jest czołowym instruktorem golfa, pochodzącym z Worthing w hrabstwie Sussex w Anglii. Karierę rozpoczął na polach golfowych w Europie i Południowej Afryce. Obecnie prowadzi międzynarodową sieć akademii golfa z siedzibą w ChampionsGate Golf Club w Davenport na Florydzie.

Oprócz Nicka Faldo jego uczniami są Nick Price, Charles Howell III, Michelle Wie, Lydia Ko i Byeong Hun An. Profesjonaliści, którzy wcześniej współpracowali z Leadbetter, to: Nick Faldo (1984-1998), Greg Norman (1997) i Ernie Els (1990-2008).

Autorem przedmowy do książki, w której zamieszczono 250 kolorowych ilustracji, jest Nick Faldo. Zamieszczone w niej instrukcje krok po kroku informują jak należy rozwijać umiejętności golfowe.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki  cenną pozycją.

dla Pana Michała Jasnego

Podziękowanie

dla Pana Michała Jasnego

za przekazaną w darze książkę:

Jasny Michał: Kultura fizyczna młodzieży: na przykładzie członków Ruchu Światło–Życie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej -  3 egz

Współczesne nauczanie Kościoła rzymskokatolickiego podkreśla afirmację ciała człowieka i jego wysiłków na rzecz harmonijnego rozwoju, w tym rozwoju fizycznego. Celem pracy było poznanie aksjologicznych, zdrowotnych, behawioralnych, motywacyjnych, spektatorskich i etycznych aspektów kultury fizycznej młodzieży skupionej w Ruchu Światło-Życie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. Większość badanych członków Ruchu uzależnia ludzkie zdrowie przede wszystkim od racjonalnych działań na rzecz jego utrzymania i poprawy oraz dąży do wszechstronnego rozwoju. Dbają oni nie tylko o sferę duchową, ale także socjalną, intelektualną i fizyczną.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki  cenną pozycją.

dla Pana Czesława Kruka

Podziękowanie

dla Pana Czesława Kruka

za przekazaną w darze książkę:

Nicklaus Jack: My 55 ways to lower your golf score

Po raz pierwszy opublikowana książka w 1962 r. "My 55 Way to Lower Your Golf Score" szybko stała się klasykiem prostych instrukcji gry w golfa. Od tego czasu Jack Nicklaus zdominował profesjonalny golf i jest powszechnie uznawany za jednego z największych golfistów wszechczasów. Nicklaus łączy w sobie pouczające obrazy i diagramy z prostymi, zwięzłymi objaśnieniami opisującymi jego zwycięskie techniki golfowe. Francis Golden dostarcza szczegółowe rysunki ze specjalnym kodowaniem kolorów i strategicznie rozmieszczonymi znakami, aby instrukcje ożyły, tak jakby Nicklaus był tam, aby ci to pokazać. Ten świetny golfista daje początkującym   i mistrzom swoje własne sekrety do udanego grania i pokazuje, jak przemyśleć i ulepszyć swój swing i grę - tak jak tylko on może.

W zestawie znajdują się wskazówki na temat skutecznych sposobów uzyskania pierwszego dystansu oraz sztuczki, które oszukują wiatr i wiele więcej. "Moje 55 sposobów na obniżenie wyniku gry w golfa" to klasyczny przewodnik należący do każdej biblioteki miłośnika golfa.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki po raz kolejny cenną pozycją dotyczącą gry w golfa.

dla Pana Marka Kowalczyka

Podziękowanie

dla Pana profesora dr hab. n. med. Marka Kowalczyka

za przekazane w darze książki:

1. Profesor Zbigniew Stanisław Herman współtwórca farmakologii klinicznej w Polsce pod red. Teresy Białek i Władysława Pierzchały

2. Szubka Tadeusz: Filozofia analityczna: koncepcje, metody, ograniczenia

3. Wasiewicz Jan: Oblicza nicości: z dziejów nihilizmu europejskiego w XIX wieku

4. Workowski Adam: Ontologiczne podstawy posiadania

5. Zenderowski Radosław: Religia a tożsamość narodowa i nacjonalizm w Europie Środkowo-Wschodniej: między etnicyzacją religii a sakralizacją etnosu (narodu)

6. Historia farmakologii w Polsce pod red. Andrzeja Danysza

7. Towarzystwo Naukowe Warszawskie: sto lat działalności pod red. Ewy Wolnicz-Pawłowskiej i Włodzimierza Zycha

Prof. dr hab. n. med. Marek Władysław Kowalczyk pracuje na Wydziale Rehabilitacji AWF Warszawa w Zakładzie Fizykoterapii i Masażu. Lekarz, specjalista neurolog, farmakolog i toksykolog. Jest autorem i współautorem ponad 130 publikacji, 5 książek, 3 patentów wdrożonych oraz promotorem 10 przewodów doktorskich. Pełni funkcje Wiceprezesa Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz Zastępcy Przewodniczącego Polskiej Akademii Nauk. Jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cennymi pozycjami z filozofii, historii farmakologii oraz dziejów Warszawskiego Towarzystwa Naukowego.

dla Pana Czesława Kruka

Podziękowanie

dla Pana Czesława Kruka

za przekazaną w darze książkę:

Stanley Louis T.: This is golf

Autorem przedmowy jest Cyril Tolley, brytyjski mistrz golfa z lat 20-tych dwudziestego wieku. Książka zawiera ponad 180 fotografii pokazujących, jak grają mistrzowie.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki Głównej AWF Warszawa kolejną cenną pozycją dotyczącą gry w golfa.

dla Pana Jerzego Kosiewicza

Podziękowanie

dla Pana prof. dr hab. Jerzego Kosiewicza

za przekazane w darze książki:

1. Społeczne i kulturowe aspekty sportu i turystyki pod red. Jerzego Kosiewicza i Anny Bochenek

Współczesny człowiek zmuszony do nadmiernej aktywności zawodowej, produktywności i dyspozycyjności znajduje w sporcie i turystyce możliwość odnowy sił psychicznych i fizycznych. Stało się to przedmiotem refleksji z zakresu nauk społecznych, to jest między innymi filozofii, socjologii, psychologii, pedagogiki, historii, politologii, prawa oraz teorii organizacji i zarządzania. W książce można znaleźć najnowsze wyniki badań teoretycznych i empirycznych z zakresu większości wymienionych wyżej nauk społecznych.

2. Sport i the christian religion : a systematic review of literature - Watson Nick J., Parker Andrew

Systematyczna i interdyscyplinarna analiza opublikowanej literatury i praktycznych inicjatyw na temat sportu zarówno z perspektywy protestanckiej, jak i katolickiej. W kontekście tego stosunkowo nowego i szybko rozwijającego się obszaru badań, niniejszy tekst stanowi oryginalny wkład w aktualną literaturę. Ponieważ współczesne sporty często wiążą się z komercyjnymi i politycznymi programami, książka stanowi także ważną odpowiedź na filozofię "wygrać za wszystko" i zorientowaną na biznes, która charakteryzuje większość współczesnej praktyki sportowej. Książka jest podzielona na siedem rozdziałów wraz z ponad 70-stronicową bibliografią oraz dodatkiem "Akademickie i praktyczne osiągnięcia w sporcie i chrześcijaństwie".

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cennymi pozycjami.

dla Pani Haliny Hanusz

Podziękowanie

dla Pani dr Haliny Hanusz

za przekazane w darze dwa egzemplarze książki:

Hanusz Halina, Korpak Bartłomiej: Polacy na zimowych uniwersjadach 1960-2017

„Polacy na zimowych uniwersjadach 1960–2017” autorstwa dr Haliny Hanusz, nauczyciela akademickiego WSWFiT i dra Bartłomieja Korpaka, sekretarza generalnego AZS, zawiera nie tylko dużo materiałów ikonograficznych ale i wykaz polskich medalistów Zimowych Akademickich Mistrzostw Świata w latach 1928-1956, a także dorobek medalowy akademickiej reprezentacji Polski na zimowych uniwersjadach w latach 1960–2017.

Istotnym źródłem zamieszczonych opisów były protokoły z zawodów, komunikaty publikowane przez organizatorów wydawane pod patronatem FISU oraz informacje prasowe, zarówno z ogólnopolskich pism, jak i te zamieszczane w „Akademickim Przeglądzie Sportowym”.

Praca naukowa finansowana była w ramach programu MNiSzW pod nazwą "Rozwój Sportu Akademickiego" w latach 2014-2016.

dla Pani Małgorzaty Osowskiej

Podziękowanie

dla Pani Małgorzaty Osowskiej

z Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy

za przekazaną w darze książkę:

Studiuj Warszawę: miejski informator studencki

Informator powstał przede wszystkim z myślą o studentach, którzy niedawno rozpoczęli naukę w Warszawie. Broszura prezentuje w uporządkowany sposób informacje o miejskim transporcie publicznym, ofercie kulturalnej i sportowej oraz miejscach, w których można uzyskać pomoc lub poradę. Jej celem jest także wsparcie informacyjne studentów w szczególnym momencie, jakim jest wchodzenie w dorosłe życie i podejmowanie pierwszych ważnych decyzji, jak: wynajem mieszkania, samodzielne ubezpieczanie się zdrowotne czy podejmowanie pierwszej pracy.

Informator zawiera szereg przydatnych informacji dotyczących codziennego życia w Warszawie. Prezentowana pozycja pozwala zorientować się w naszym mieście i jego zasobach, oferowanych szansach rozwoju naukowego i zawodowego oraz propozycjach spędzania wolnego czasu.

Składa się z rozdziałów:

WARSZAWA NA CO DZIEŃ: Poruszanie się po mieście, Przeprowadzka!, Jak zameldować się w Warszawie? Ubezpieczenie zdrowotne i opieka medyczna, Załatwianie spraw w urzędzie

JAK DZIAŁA MIASTO?: Zarządzanie miastem, Wybory samorządowe, Dzielnice, Ile kosztuje miasto?, Program „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”,

NAUKA I BADANIA W WARSZAWIE: Gdzie i jak rozwijać swoje zainteresowania?, Możliwości dla młodych naukowców, Badanie przeprowadzone i co dalej?, Warszawa jako przedmiot badań

ROZWÓJ ZAWODOWY: Pierwsze doświadczenie zawodowe: próbuj i weryfikuj, Poruszanie się po rynku pracy, Instytucje wspierające na rynku pracy, Miasto stołeczne Warszawa jako pracodawca

AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA: Samorząd studencki, Budżet partycypacyjny, Konsultacje społeczne, Inicjatywa lokalna, Miejsca Aktywności Lokalnej i Domy Sąsiedzkie, Współpraca z organizacjami pozarządowymi, Wolontariat, Dostęp do informacji publicznej

CZAS WOLNY W MIEŚCIE: Zielona Warszawa, Aktywna Warszawa, Kulturalna Warszawa, Warsawtour, Dzielnica Wisła

WSPARCIE: Twoi rzecznicy, System stypendiów, Inne formy wsparcia, Poradnictwo zdrowotne, Poradnictwo prawne, Ważne telefony, Gdzie warto zajrzeć?

Studiuj Warszawę: miejski informator studencki - pdf

dla Pana Czesława Kruka

Podziękowanie

dla wielokrotnego darczyńcy

Pana Czesława Kruka

Absolwenta AWF Warszawa – Rocznik ‘66

za przekazane w darze książki oraz dokumenty życia społecznego.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie po raz kolejny księgozbioru Biblioteki cennymi pozycjami dotyczącymi gry w golfa.

Dla Pana Michała Słoniewskiego

Podziękowanie

dla Pana dr. Michała Słoniewskiego

za przekazane w darze książki:

1. Słoniewski Michał: Bojkot igrzysk olimpijskich jako instrument polityki międzynarodowej w latach 1976-1988

2. Słoniewski Michał: Prezydencka Spała

Książka Pana Michała Słoniewskiego „Prezydencka Spała” prezentuje aktualny stan wiedzy na temat losów Spały i związanych z nią ludzi od dwudziestolecia do czasów współczesnych. Monografia jest ilustrowana licznymi, najczęściej do tej pory niepublikowanymi zdjęciami z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz kolekcji prywatnych. Książka jest napisana w językach polskim i angielskim.

Praca „Bojkot igrzysk olimpijskich jako instrument polityki międzynarodowej w latach 1976-1988” Michała Słoniewskiego przedstawia historię bojkotów igrzysk olimpijskich w latach 1976-1988, głównie jako odmowy uczestnictwa wraz z ukazaniem ich międzynarodowych uwarunkowań politycznych oraz ich konsekwencji dla ruchu olimpijskiego. W książce przedstawiono 36 pełnych dokumentów źródłowych dotyczących istotnych kwestii politycznych związanych z igrzyskami olimpijskimi w Moskwie i Los Angeles oraz w mniejszym stopniu w Seulu.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cennymi pozycjami.

Dla Pani Krystyny Rzeszot

Podziękowanie

dla Pani Krystyny Rzeszot

za przekazane w darze 2 albumy fotografii rodzinnych dokumentujących działalność Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie w latach trzydziestych dwudziestego wieku.


Albumy są rodzinną pamiątką Pani Krystyny Rzeszot, absolwentki naszej Uczelni rocznik 1969. Pierwszy z albumów zawiera zdjęcia przedwojennych obiektów Uczelni oraz częściowo dokumentuje przebieg studiów ojca Pani Krystyny - Pana Józefa Grzbieli, absolwenta CIWF rocznik 1936. Uwieczniają nie tylko karierę sportową Pana Józefa Grzbieli ale również początki działalności naszej Uczelni.

Album I - CIWF lata 30-te

"Album zawiera unikatowe fotografie z działalności CIWF lat 30. Ukazuje budynki uczelni, zdjęcia grupowe na terenie CIWF, ćwiczenia w salach gimnastycznych, pokazy tańców ludowych, grę w tenisa, lekkoatletykę  i defilady na stadionie. Druga część albumu to bogata dokumentacja obozów letnich i zimowych. Obozy letnie mieściły się w Brasławiu (miasteczko na północ od Wilna, dzisiejszy teren Białorusi). Obóz męski był położony nad jeziorem Drywiaty, a odległy o 5 km obóz żeński nad jeziorem Biereże. Fotografie pokazują życie obozowe, spływy kajakowe, zajęcia z żeglarstwa, pływania i przysposobienia wojskowego. Kolejne fotografie to zapis metodycznych zajęć z narciarstwa i wędrownych kursów narciarskich w Beskidach, Bieszczadach wschodnich (Sławsko, Ławoczne, obecna Ukraina), Tatrach (Hala Gąsienicowa, Przełęcz Zawratu, Kasprowy). W albumie znalazły się również fotografie z wycieczki zagranicznej do Bukaresztu".

Album II - XI Igrzyska Olimpijskie w Berlinie

"Zdjęcia albumu dokumentują udział grupy 29 studentów wychowania fizycznego w imprezach towarzyszących XI Igrzyskom Olimpijskim w Berlinie 1936 r. - Międzynarodowym Obozie Studentów Wychowania Fizycznego wraz z Międzynarodowym Kongresem Naukowym Wychowania Fizycznego. Obóz odbywający się w prostych warunkach miasteczka namiotowego miał być okazją do spotkania i wymiany doświadczeń naukowych, sportowych i treningowych wyższych szkół wychowania fizycznego. Był także miejscem rywalizacji w różnych dyscyplinach oraz szansą zapoznania się ze stanem nauk o kulturze fizycznej i organizacji sportu w poszczególnych krajach. Bogaty program Obozu nasi studenci łączyli ze śledzeniem olimpijskich zmagań w charakterze widzów. Organizację wyjazdu w dniach 22 lipca – 16 sierpnia 1936 r. powierzono władzom CIWF.  „Berlińską grupę” stanowili asystenci, absolwenci i słuchacze z warszawskiego CIWF, oraz 5 słuchaczy Studium WF  z Poznania. Do zadań studentów w Berlinie należała prezentacja gimnastyki, lekkiej atletyki, gier sportowych, tańców narodowych i regionalnych oraz charakterystycznych polskich piosenek ludowych. 4 sierpnia 1936 r. polska grupa miała dzień własnej prezentacji starannie ćwiczonej na zgrupowaniach CIWF. W programie wycieczkowym nasza grupa zwiedziła dzielnicę Reichsportfeld, cały kompleks olimpijski, Poczdam i Muzeum Pergamońskie. Druga część albumu zawiera fotoreportaże z licznych wycieczek zagranicznych po krajach południowej Europy mieszanego zespołu studentek i studentów warszawskiego CIWF z roku 1936."

Autorem tekstów jest Pan Waldemar Dorcz


Dziękujemy Pani Krystynie za cenne i unikatowe zbiory dokumentów ikonograficznych uwieczniających początki działalności naszej Uczelni oraz Panu Waldemarowi Dorczowi za opatrzenie albumów słowem wstępnym.

Stadion CIWF

Więcej fotografii

Dla Pana Lecha Jaczynowskiego

Podziękowanie

dla

Pana prof. dr. hab. Lecha Jaczynowskiego

za przekazany w darze numer czasopisma:

Rocznik Naukowy Wydziału Zarządzania w Ciechanowie T. 11 z. 1-4 z 2017 roku – 1 egz.

Rocznik ten znajduje się na liście „B” MNiSW i decyzją z dnia 23.10.2015 r. otrzymał 7 pkt. W roku 2017 poddał się ewaluacji Journal Master List i uzyskał ICV za 2016 r.: 60,13 pkt. Czasopismo znajduje się też w bazach referencyjnych: BazEcon oraz BazHum, a artykuły publikujących w Roczniku autorów są wprowadzone do POL-index.

Członkowie Rady Naukowej, Kolegium Redakcyjnego oraz recenzenci to znani i cenieni pracownicy naukowi polscy oraz zagraniczni, niektórzy związani z naszą Uczelnią.

Serdecznie dziękujemy Panu Profesorowi, który jest Redaktorem Naczelnym czasopisma za kolejny przekazany w darze Rocznik.

Dla Pana Zbigniewa Dziubińskiego

Podziękowanie

dla Pana prof. dr. hab. Zbigniewa Dziubińskiego
za przekazane w darze książki:

1. „Kultura fizyczna a osobowość” - pod redakcją naukową Zbigniewa Dziubińskiego i Krzysztofa W. Jankowskiego – 1 egz.
2. „Kultura fizyczna a różnice i nierówności społeczne” - pod redakcją naukową Zbigniewa Dziubińskiego i Michała Lenartowicza – 1 egz.
3. „Kultura fizyczna a struktura społeczna” - pod redakcją naukową Zbigniewa Dziubińskiego i Michała Lenartowicza – 1 egz.
4. "Sport w perspektywie św. Jana Pawła II i św. Jana Bosko" – Zbigniew Dziubiński – 2 egz.

Książki dotyczą różnych aspektów sportu i kultury fizycznej (osobowość, różnice i nierówności społeczne, struktura społeczna) w ujęciu takich dziedzin wiedzy jak psychologia, socjologia, antropologia kulturowa, filozofia oraz historia.

W książce „Sport w perspektywie św. Jana Pawła II i św. Jana Bosko” profesor Dziubiński zajmuje się teologiczno-filozoficznymi aspektami sportu oraz sportem w służbie człowieka ze szczególnym uwzględnieniem wychowania dzieci i młodzieży.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki kolejnymi cennymi pozycjami.

Dla Pana Andrzeja Turowskiego

Podziękowanie

dla Pana Andrzeja Turowskiego

za przekazaną w darze książkę:

"Kronika naszych studiów 1954–1958" - red. Adam Królak

Książka wydana jest przez Stowarzyszenie Absolwentów Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Zawiera wykaz studentów naszej Uczelni z lat 1954-1958 z danymi biograficznymi oraz zdjęciami.

Darczyńca, pan Andrzej Turowski jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego rocznik 1958 oraz mistrzem szachowym.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki  cenną pozycją.

Dla Pana Jerzego Nowocienia

Podziękowanie

dla Pana prof. dr. hab. Jerzego Nowocienia
za przekazaną w darze książkę:

"Wychowanie przez sport w rodzinie i grupach społecznych,

w tym w środowisku akademickim" - red. nauk. Jerzy Nowocień, Krzysztof Zuchora – 6 egz.

Monografia powstała w znacznej części jako efekt ogólnopolskiej konferencji naukowej z udziałem gości zagranicznych.

XIII Konferencja organizowana w cyklu społeczno-edukacyjne oblicza współczesnego sportu i olimpizmu miała myśl przewodnią: „Wychowanie przez sport w rodzinie i różnych grupach społecznych, w tym akademickich”.

Rodzina jest naturalnym środowiskiem wychowania, w niej rozpoczyna się rozwój motoryczny dziecka - rodzice uczą je chodzić, biegać czy jeździć na rowerze.

W monografii zamieszczono wspomnienia o profesorze Macieju Demelu.

Książka zawiera także rozdział o Marszałku Józefie Piłsudskim, protektorze wychowania fizycznego dzieci i młodzieży oraz sportu i ruchu olimpijskiego, fundatorze i patronie CIWF-AWF w Warszawie.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki kolejną cenną pozycją.

Dla Pana Zbigniewa Dziubińskiego

Podziękowanie

dla Pana prof. dr. hab. Zbigniewa Dziubińskiego
za przekazaną w darze książkę:

Dziubiński Zbigniew: Kultura fizyczna a osobowość – 2 egz.

Monografia została wydana z okazji srebrnego jubileuszu Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczpospolitej Polskiej.

Książka składa się z trzech części: osobowość w perspektywie psychologicznej i socjologicznej; filozoficzno-pedagogiczne aspekty osobowości oraz osobowość w wymiarze historycznym.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki kolejną cenną pozycją.

Dla Firmy Wolters Kluwer

Podziękowanie

dla Firmy Wolters Kluwer

za przekazane w darze nagrody dla najaktywniejszych czytelników wydawnictw naukowych

Biblioteki Głównej im. Jędrzeja Śniadeckiego AWF Warszawa

w Roku Akademickim 2016/2017

Dla Pana Neila Lairda

Podziękowanie

dla Pana Neila Leirda
za przekazaną w darze książkę:

Laird Neil: "Bruntsfield Links Home of Club Golf: the Story of the Golf Clubhouse on Bruntsfield Links"

Książka przybliża historię Klubu Golfowego z Bruntsfield Links na tle historii golfa w Edynburgu poczynając od pierwszej pisemnej wzmianki o golfie z dnia 6 marca 1457 roku. Zawiera wiele unikatowych fotografii. Wartość wydawnictwa podnosi umieszczona na stronie tytułowej dedykacja od autora książki dla naszej Biblioteki.

W imieniu całej społeczności akademickiej zwłaszcza miłośników golfa składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cenną pozycją.

Dla Pana Marcina Papierza

Podziękowanie

dla Pana Marcina Papierza
za przekazane w darze książki i czasopisma:

1. Meijer Maarten: "Liczy się zespół: Louis van Gaal" – 3 egz.

2. Asystent Trenera

3. Trener

Książka Meijera Maartena „Liczy się zespół: Louis van Gaal” jest biografią trenera reprezentacji Holandii i Manchesteru United, FC Barcelony oraz Bayernu Monachium.
Oba tytuły czasopism cieszą się dużą popularnością wśród studentów i kadry akademickiej.

Nasza Biblioteka jak zwykle mogła liczyć na Pana wsparcie i hojność - bardzo dziękujemy za udział w naszej akcji promującej aktywne czytelnictwo użytkowników Biblioteki Głównej AWF Warszawa w Roku Akademickim 2016-2017.

Dla Pana Czesława Kruka

Podziękowanie

dla Pana Czesława Kruka za przekazaną w darze książkę:

"McAinsh Seonaid: St Andrews Ladies' Golf Club : 1867-2017"

Książka przybliża historię Kobiecego Klubu Golfowego z  St Andrews poczynając od 1867 roku do czasów współczesnych. Zawiera wiele unikatowych fotografii. Wartość wydawnictwa podnosi umieszczona na stronie tytułowej dedykacja od autorki książki dla naszej Biblioteki.

W imieniu całej społeczności akademickiej zwłaszcza miłośników golfa składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cenną pozycją.

Dla Wydawnictwa Edra Urban & Partner Sp. z o.o.

Podziękowanie

dla Wydawnictwa Edra Urban & Partner Sp. z o.o.

za przekazane w darze książki, przeznaczone na nagrody dla najaktywniejszych czytelników

Biblioteki Głównej im. Jędrzeja Śniadeckiego AWF Warszawa w Roku Akademickim 2016/2017

oraz

promocję czytelnictwa wydawnictw naukowych w Środowisku Akademickim.

Dla Pana Zbigniewa Dziubińskiego

Podziękowanie

dla Pana prof. dr. hab. Zbigniewa Dziubińskiego

za przekazaną w darze książkę:

"Sport w perspektywie św. Jana Pawła II i św. Jana Bosko" - Zbigniew Dziubiński

Monografia została wydana z okazji jubileuszu 25-lecia Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczpospolitej Polskiej. Charakterystyczną cechą SALOS RP jest prowadzenie działalności naukowej i wydawniczej dotyczącej różnego rodzaju sportu – wyczynowego, olimpijskiego, powszechnego, szkolnego, akademickiego oraz niepełnosprawnych.

Książka ma charakter przeglądowo - teoretyczny z wykorzystaniem dorobku piśmienniczego Jana Pawła II i św. Jana Bosko.

Dar książkowy, który Pan nam ofiarował jest bardzo cenny i przyczyni się do powiększenia kolekcji zbiorów dotyczących teologiczno-filozoficznych aspektów sportu.

Dla Pana Andrzeja Sokalskiego

Podziękowanie

dla Pana Andrzeja Sokalskiego Dyrektora Biblioteki w latach 2001-2012

za przekazaną w darze książkę:

"Zostawili swój ślad"  - red. tomu Elżbieta Dudzińska – 1 egz.

Książka jest częścią serii wydawniczej „Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych". Pan Andrzej Sokalski jest autorem rozdziału poświęconego pamięci Henryki Sypniewskiej, dyrektora Biblioteki AWF w latach 1961-1972 oraz członka Sekcji Bibliograficznej Międzynarodowej Rady Sportu i Wychowania Fizycznego.

Dar książkowy, który Pan nam ofiarował jest bardzo cenny i przyczyni się do powiększenia kolekcji zbiorów dotyczących historii Biblioteki Głównej Akademii Wychowania Fizycznego.

Dla Firmy Digital Center Profesjonalne Systemy Digitalizacji

Podziękowanie

dla Firmy Digital Center Profesjonalne Systemy Digitalizacji

za bezpłatne użyczenie Bibliotece na potrzeby studentów skanera samoobsługowego Zeutschel Zeta A3 na okres od 8 do 27 czerwca 2017 r. Zaawansowane skanowanie dokumentów i ich obróbka  umożliwi użytkownikom pełniejszy dostęp do naszych zbiorów.

Skaner dostępny jest dla użytkowników w Czytelni Głównej.

Serdecznie dziękujemy w imieniu całej społeczności akademickiej !!!

Dla Pana Leszka Luftmana

Podziękowanie

dla Pana Leszka Luftmana za przekazaną w darze książkę:

"Plebiscyty sportowe Pomorza i Kujaw 1936-2016" - Jerzy Kanclerz, Leszek Luftman, Andrzej Maciejewski

Książka zawiera 49 biogramów zwycięzców plebiscytów sportowych Pomorza i Kujaw z lat 1936-2016.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cenną pozycją.

Dla Pana Czesława Kruka

Podziękowanie

dla Pana Czesława Kruka za przekazaną w darze książkę:

"Golfers' Gallery" - Frank Moran

Książka, wydana w 1946 roku, zawiera historię golfa opisaną poprzez biograficzne szkice wielkich golfistów oraz wyniki turniejów z lat 1920-1939.

Dar książkowy, który Pan nam ofiarował jest bardzo cenny i przyczyni się do powiększenia kolekcji zbiorów dotyczących golfa.

Dla Pana Aleksandra Ronikiera

Podziękowanie

dla Pana Aleksandra Ronikiera za przekazaną w darze książkę:

"Testy diagnostyczne w fizjoterapii" -  Aleksander Ronikier, Agnieszka Oponowicz, Radosław Koczkodan

Książka opisuje rolę klinimetrii w postępowaniu fizjoterapeutycznym, ocenę wydolności fizycznej, zasady obciążeń fizycznych, charakterystykę funkcji krążeniowo-oddechowych oraz metodykę i bezpieczeństwo testów diagnostycznych.

Dar książkowy, który Pani nam ofiarował jest bardzo cenny i przyczyni się do powiększenia kolekcji zbiorów dotyczących fizjoterapii.

Dla Pana Zbigniewa Sikory

Podziękowanie

dla Pana Zbigniewa Sikory za przekazaną w darze książkę:

"Kolekcja medali olimpijskich w zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie" - Banasiak Piotr, Polakowski Michał

Podarowana książka jest wydawnictwem albumowym, katalogiem do wystawy stałej "Dzieje sportu polskiego i olimpizmu" w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Celem wydania katalogu jest zaprezentowanie najcenniejszej części zbiorów Muzeum, upamiętnienie sylwetek polskich olimpijczyków, upowszechnienie wiedzy na temat zbiorów oraz wiedzy o igrzyskach olimpijskich.

W katalogu zaprezentowanych zostało 68 medali olimpijskich ze zbiorów Muzeum, w tym tak cenne okazy jak pierwsze polskie medale olimpijskie z Igrzysk w Paryżu w 1924 roku, pierwszy polski złoty medal z igrzysk zimowych Wojciecha Fortuny w Sapporo w 1972 roku czy medal Kamili Skolimowskiej z Igrzysk w Sydney w 2000 roku.

Uzupełnieniem informacji o medalach są opisy biograficzne olimpijczyków wraz ze zdjęciami archiwalnymi.

Dar książkowy, który Pan nam ofiarował jest bardzo cenny i przyczyni się do powiększenia kolekcji zbiorów dotyczących historii sportu.

Publikacja dostępna jest również online

Dla Pana Nicka Littlehales'a przewodniczącego UK Sleep Council, trenera snu oraz dla Wydawnictwa Agora

Podziękowanie

dla Pana Nicka Littlehales'a przewodniczącego UK Sleep Council, trenera snu drużyny Manchester United oraz coacha spania sportowców reprezentujących inne dziedziny sportu, a także dla Wydawnictwa Agora za przekazaną w darze książkę.

W imieniu Dyrekcji Biblioteki oraz pracowników składamy serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki o 5 egz. cennej pozycji:
Littlehales Nick: Śpij dobrze: mit 8 godzin snu, potęga drzemki i nowy plan regeneracji ducha i ciała.

Książka zawiera informacje dotyczące kluczowych wskaźników wypoczynku podczas snu, rytmów okołodobowych, chronotypów oraz metod, które pomogły wysypiać się gwiazdom sportu. Odpowiada na pytania: Jak programować cykl snu? Czy warto odsypiać w weekendy? Spać razem czy osobno?
Jakość wypoczynku wpływa na nastrój, motywację, umiejętność podejmowania decyzji, determinuje wydajność w pracy i w domu, a autor posiada 30-letnie doświadczenie w świecie nauki o spaniu, poparte klinicznymi projektami badawczymi nad nawykami sennymi.


Otrzymana pozycja zostanie włączona do naszych zbiorów.

Dla Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za przekazaną w darze książkę

Dziękujemy

Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cenną publikacją:

"Seminaria Lucieńskie 2006-2009"

Wprawdzie tematyka Seminariów Lucieńskich 2006-2009 nie jest związana z profilem nauk o życiu, ani z  kulturą fizyczną i sportem – jednak jest szczególna z uwagi na osobę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz Pana Prezydenta Andrzeja Dudę.

Jesteśmy przekonani, że spotka się ona z szerokim zainteresowaniem społeczności akademickiej.

Dla Pana Czesława Kruka za przekazane w darze książki

Podziękowanie

dla Pana Czesława Kruka za przekazane w darze książki.

W imieniu całej społeczności akademickiej - zwłaszcza miłośników golfa - składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki po raz kolejny cennymi pozycjami:

1. Nicklaus Jack: Total golf techniques

2. Hay Alex: The golf manual

3. Cotton Henry: Golf

4. Barret Ted: The chronicle of golf

Otrzymane pozycje zostaną włączone do naszych zbiorów.

Dla Pani Renaty Włoch za przekazaną w darze książkę

Podziękowanie

dla Pani Renaty Włoch za przekazaną w darze książkę.

W imieniu całej społeczności akademickiej składamy Pani serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cenną pozycją:

„Globalne przez narodowe. Euro 2012 w Polsce" – Renata Włoch

Książka opisuje proces globalizacji organizacji sportowych, a także globalny wymiar wielkich imprez sportowych na tle przemian roli państwa narodowego. Jest również wciągającą opowieścią przedstawiającą Euro 2012 zza kulis – widziane oczami osób najbardziej zaangażowanych w jego zorganizowanie.

Książka dostępna jest również w wersji elektronicznej na licencji Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne - Bez utworów zależnych 3.0 Polska.

Otrzymana pozycja zostanie włączona do naszych zbiorów.

Dla Pana Czesława Kruka za przekazane w darze książki

Podziękowanie

dla Pana Czesława Kruka za przekazane w darze książki.

W imieniu całej społeczności akademickiej - zwłaszcza miłośników golfa - składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki po raz kolejny cennymi pozycjami:

1. Alliss Peter: Bedside golf

2. Armour Tommy: How to play your best golf all the time

3. Barratt Michael: Golf with Tony Jacklin: step by step, a great professional shows an enthusiastic amateur how to play every stroke of the game

4. Carola Robert: Human anatomy i physiology

5. Chandler T.J.: Modern meteorology i climatology

6. Fabian-Baddiel Sarah: Beyond the links: golfing stories, collectibles i ephemera

7. Fabian-Baddiel Sarah: Miller's golf memorabilia

8. Ford Doug: Getting started in golf

9. Furjanic Chuck: Antique golf collectibles

10. Golf magazine's handbook of golf strategy ed. by Robert Scharff

11. The heart & circulatory system ed. by Nikki Sims

12. Holt Nick: 100 magic moments: golf

13. Jacklin Tony: The first forty years

14. Jessop J.C.: Teach yourself golf

15. Lilly Simon: Crystals i crystal healing

16. Lockie Andrew: The complete guide to homeopathy

17. Martini Frederic H., Bartholomew Edwin F.: Essentials of anatomy & physiology

18. Nicklaus Jack, Bowden Ken: Golf my way

19. Merrins Eddie, McTeigue Michael: Golf for the young

20. Play better golf with Hale Irwin ed. by Keith Mackie

21. Polski golf red. Elżbieta Panas, Wojciech Pijanowski

22. Radomska „Budowlanka" oprac. Kazimierz M. Dusza

23. The Shell International Encyclopedia of Golf ed. by Donald Steel

24. Turnesa Jim: Low score golf

25. Verner-Bonds Lilian: Colour healing

Z wyrazami wdzięczności

Dyrekcja Biblioteki Głównej im. Jędrzeja Śniadeckiego

Dla Pani Elżbiety Panas Prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet za przekazaną w darze książkę

Podziękowanie

dla Pani Elżbiety Panas Prezes Polskiego Stowarzyszenia Golfa Kobiet

za przekazaną w darze książkę.

W imieniu całej społeczności akademickiej zwłaszcza miłośników golfa składamy Pani serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cenną pozycją:

Polski golf pod red. Elżbiety Panas i Wojciecha Pijanowskiego

Książka ta, to dwujęzyczna (polsko - angielska), bogato ilustrowana publikacja o golfie w Polsce. Zawiera historię tej dyscypliny sportu oraz kalendarium. Została wydana z okazji jubileuszu 20-lecia Polskiego Związku Golfa.

Dar książkowy, który Pani nam ofiarowała jest bardzo cenny i przyczyni się do powiększenia kolekcji zbiorów dotyczących golfa.

Z wyrazami wdzięczności

Dyrekcja Biblioteki Głównej im. Jędrzeja Śniadeckiego

Dla Pana Macieja Miszczaka Prezesa Związku Golfistów Polskich za przekazaną w darze książkę

Podziękowanie

dla Pana Macieja Miszczaka Prezesa Związku Golfistów Polskich

za przekazanie w darze książki.

W imieniu całej społeczności akademickiej zwłaszcza miłośników golfa składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cenną pozycją:

"Jak zostać mistrzem gry w golfa, czyli jak dojść do handicapu 0" - Krzysztof Czupryna, Maciej Miszczak

Książka stanowi przewodnik dla golfistów, który wspomaga dążenie do uzyskania przez nich jak najlepszych wyników. Jest jasną i precyzyjną instrukcją dotarcia do golfowej doskonałości, czyli do handicapu 0. Zawiera także analizę swingu golfowego, opartego na najnowszych badaniach swingu czołówki światowej.

Dar książkowy, który Pan nam ofiarował jest bardzo cenny i przyczyni się do powiększenia kolekcji zbiorów dotyczących golfa.

Z wyrazami wdzięczności

Dyrekcja Biblioteki Głównej im. Jędrzeja Śniadeckiego

Dla Pani dr hab. prof. AWF Natalii Morgulec-Adamowicz za książki podarowane w listopadzie 2016

Podziękowanie
dla Dla Pani
dr hab. prof. AWF Natalii Morgulec-Adamowicz
za książki przekazane w darze Bibliotece.

Dla  Pana Adama Parczewskiego za książki przekazane w październiku 2016

Podziękowanie

dla Pana Adama Parczewskiego Prezesa Stowarzyszenia Polskich Statystyków Sportowych

za przekazanie w darze książek.

W imieniu całej społeczności Akademickiej składamy Panu serdeczne podziękowania za wzbogacenie księgozbioru Biblioteki cennymi pozycjami.

Bardzo cenną  pozycją jest "Leksykon, 1466 najlepszych zawodniczek i zawodników w kolarstwie polskim 1919 – 2015" autorstwa Bogdana Tuszyńskiego  i Henryka Kurzyńskiego.  Autor Bogdan Tuszyński zapowiedział, że leksykon jest ostatnią jego książką. Jest formą pożegnania z kolarstwem, któremu służył przez tyle lat swoimi audycjami radiowymi i piórem.  Książka stanowi doskonałą dokumentację największych osiągnięć najlepszych polskich zawodniczek i zawodników kolarstwa. Jest pochwałą, wyrazem uznania i hołdu dla ich krajowych i międzynarodowych sukcesów, a zarazem prezentem od tych, co kochają kolarstwo dla naszych mistrzów i mistrzyń  oraz dla tych wszystkich co kolarstwo budowali, rozwijali, a dziś je wspomagają i troszczą się o dalszy jego rozwój.

Książki angielskie zawierają zestawienie światowych wyników pływackich z lat 1956-1965 i 2011-2015. W latach 50-tych i 60- tych  XX w. pływanie przeżywało swój największy rozkwit  i stało się jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Wyniki prezentowane są z podziałem na płeć oraz różne style  pływackie.

Dary książkowe, które Pan nam ofiarował są bezcenne i  przyczynią się do powiększenia kolekcji zbiorów dotyczących prezentowanych dyscyplin sportowych.

Z wyrazami wdzięczności

Dyrekcja Biblioteki Głównej im. Jędrzeja Śniadeckiego

Dla Stowarzyszenia Absolwentów AWF Warszawa za książkę przekazaną bibliotece w kwietniu 2016

Podziękowanie

dla Stowarzyszenia Absolwentów AWF Warszawa za tomik poezji autorstwa Barbary Krawczyk "Czarny motyl" przekazany w darze Bibliotece

Stowarzyszenie Absolwentów AWF Warszawa przekazało Bibliotece Głównej tomik wierszy Barbary Krawczyk pt. "Czarny Motyl".

W myśleniu o życiu i sztuce bliskie Barbarze Krawczyk były następujące słowa:
"Współczesny człowiek nie cierpi na brak kontaktów z innymi ludźmi, ale na brak kontaktu z samym sobą".
Dobrze jest mieć własne miejsce na ziemi - "na ziemi takiej jaka jest".
Z wierszy zebranych w tomie "Czarny motyl" dowiadujemy się, o łączności świata przyrodniczego z duchowym rozwojem człowieka.


Krzysztof Zuchora

Dziękujemy Darczyńcom za przekazanie cennej publikacji.
Krawczyk_Czarny_motyl