Zagraniczne

bazy danych

Szanowni Użytkownicy!


Przeszukaj zagraniczne bazy danych za pomocą jednego okienka wyszukiwawczego

Testy wyszukiwarki  EBSCO Discovery Service (EDS). Szczegóły dostępne tutaj.


PIERWSZA rejestracja do baz zagranicznych powinna zostać wykonana z komputerów w sieci AWF Warszawa (preferujemy adresy z domeny awf).

Konieczność logowania do zagranicznych baz z sieci AWF Warszawa raz na 6 miesięcy!

W przypadku problemów z kontami założonymi w latach ubiegłych prosimy o kontakt: monika.kowalik@awf.edu.pl ; agnieszka.adamowicz@awf.edu.pl

Przypominamy, że logowanie do bazy z sieci akademickiej jest automatyczne.

Dostęp do e-zasobów BG AWF WARSZAWA oraz instrukcje wyszukiwania informacji naukowej

EBSCO

EBSCO - pakiet podstawowy zapewnia dostęp online do pełnych tekstów, streszczeń i opisów bibliograficznych artykułów z czasopism naukowych oraz innych publikacji, dostępnych od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej. Zakres dziedzinowy baz pakietu podstawowego: nauki społeczno-ekonomiczne, nauki humanistyczne, edukację, technikę, biznes, informatykę, biofizykę, biochemię i medycynę.

Najważniejsze bazy EBSCO to:
- SPORTDiscus with Full Text - baza pakietu specjalistycznego z zakresu: wychowanie fizyczne, sport, fizjologia wysiłku, psychologia, biomechanika, medycyna sportowa, rehabilitacja, biochemia, turystyka, rekreacja.
- Hospitality & Tourism Complete - baza pakietu specjalistycznego z zakresu: turystyka, rekreacja.
- MEDLINE - baza pakietu podstawowego z zakresu: medycyna, rehabilitacja, pielęgniarstwo, stomatologia, opieka zdrowotna.

Materiały instruktażowe EBSCO Help w języku polskim.

Polecamy również materiały szkoleniowe dostępne na stronie EBSCO post dla bibliotek.

Instrukcja logowania zdalnego do bazy EBSCO

Obecnie dostęp do platformy EBSCO jest uruchamiany indywidualnie przez użytkownika. W tym celu najlepiej skorzystać z komputerów z sieci AWF np bibliotecznych.
Łącząc się po raz pierwszy z własnego komputera wykorzystujemy ogólny login i hasło (WAŻNE DO KOŃCA ROKU 2024)

login                    uzytkownikawf

hasło                   bazy#2024#zdalny#awf

System "wpuści" Nas na platformę i w prawym górnym rogu pojawi się nazwa uczelni.

W kolejnym kroku rejestrujemy się się za pomocą ustalonego przez siebie loginu/maila i hasła w prawym górnym rogu strony koło ikonki folderu.

Login uzytkownikawf jest potrzebny wyłącznie do pierwszego zdalnego logowania. Hasło instytucjonalne posiada ważność 365 dni i operację "wiązania haseł" trzeba będzie powtórzyć za rok.  Czyli pierwsze logowanie - login i hasło instytucjonalne, potem własne logowanie do folderu, a przy kolejnym logowaniu tylko za pomocą swojego indywidualnego hasła.

Stworzenie własnego folderu, pozwala na zapisywanie historii naszych wyszukiwań, którymi można się dzielić z innymi zarejestrowanymi użytkownikami. Kolejne logowania będą już odbywały.się na stronie https://auth.ebsco.zone/api/oidcprovider/

Warto zapoznać się z komunikatem WBN jak korzystać z kont osobistych. Ważne: w miarę możliwości należy korzystać z adresu w domenie @awf.edu.pl. Najlepiej pierwszy raz zawsze logować się z sieci uczelnianej, potem z sieci uczelnianej raz na 6 miesięcy.

https://wbn.icm.edu.pl/konta-osobiste-uzytkownikow/

Odwiedzając Czytelnię Biblioteki Głównej można założyć konta indywidualne w bazach: Science Direct, Web of Science, platformy EBSCO, a następnie korzystać z baz danych z domu, logowanie do bazy EBSCO  wg instrukcji jak wyżej.

ScienceDirect

ScienceDirect jest wiodącą pełnotekstową naukową bazą danych Wydawnictwa Elsevier oferującą artykuły i rozdziały książek z prawie 2500 czasopism i ponad 5000 tytułów książek. Zakres tematyczny obejmuje nauki techniczne, matematyczno-przyrodnicze, medycynę, chemię, fizykę, ekonomię oraz wiele innych. Od roku 2010 baza jest udostępniana w ramach krajowej licencji akademickiej obowiązującej do roku 2018. Dostęp do tych samych zasobów na serwerze Infona

Scopus

Scopus jest produkowaną przez Elsevier jest interdyscyplinarną bazą abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych. Scopus obejmuje obecnie ok. 23.000 recenzowanych czasopism (w tym 3600 Open Access), 145.000 książek, 562 serii książkowych, ok 8 mln sprawozdań konferencyjnych. Na początku 2017 r. baza zawierała ponad 67 milionów rekordów bibliograficznych, w tym ponad 40 mln rekordów od 1996 roku, a ponadto ok. 28 milionów rekordów patentowych. W bazie indeksowane są także naukowe strony www. Ponad połowa czasopism w bazie Scopus pochodzi spoza USA. Baza Scopus podaje także indeks Hirscha, który liczony jest w oparciu o publikacje od 1970 roku.

ClinikalKey

ClinicalKey to  źróddło najnowszych faktów i informacji z różnych specjalizacji w postaci publikacji encyklopedycznych, artykułów z czasopism, monografii, filmów i innych.

Embase

Embase jest produkowaną przez Elsevier, komplementarną do bazy Medline (EBSCO), bazą danych biomedycznych. Zawiera najważniejsze pozycje międzynarodowej literatury od 1947 r. do dnia dzisiejszego. Wszystkie artykuły są indeksowane za pomocą słowników Mesh i Emtree®.

SciVal

SciVal – interdyscyplinarne narzędzie oferujące szybki i łatwy dostęp do wyników badań z ponad 8.500 instytucji naukowych z 220 krajów na całym świecie. Służy do analizy danych zawartych w bazie Scopus. Umożliwia wizualizację osiągnięć instytucji naukowych, porównanie z innymi jednostkami, ocenę potencjalnych współpracowników oraz partnerów, a także analizowanie trendów w świecie nauki. Więcej

WAŻNE!

Wymagane jest posiadanie osobistego konta do serwisów Elsevier. Konto może być założone wcześniej na serwerach Science Direct lub Scopus. Konto można także założyć na serwerze SciVal wybierając w menu opcję “Register Now

 
 

Web of Science

Web of Science - umożliwia przeszukiwanie ponad 100 milionów rekordów bibliograficznych z najważniejszych czasopism, streszczeń konferencji i książek z dziedziny nauk ścisłych i społecznych, sztuki oraz nauk humanistycznych. Listy czasopism indeksowanych w bazach WoS są dostępne na stronie Master Journal List, łącznie jest to ponad 24.000 tytułów aktywnych. Trzy podstawowe indeksy SCIE, SSCI oraz A&HCI tworzą pakiet WoS Primary i obejmują łącznie ok. 13.100 tytułów aktywnych czasopism (dane ze stycznia 2018). Indeks ESCI zawiera ok. 7.100 tytułów aktywnych czasopism, które nie spełniają jeszcze kryteriów doboru do pakietu WoS Primary. Indeksy SCIE, SSCI, A&HCI, CPCI, ESCI, Books CI oraz dodatkowe bezpłatne bazy CCR i IC są zgrupowane na serwerze jako pakiet WoS Core Collection. W ramach licencji krajowej dostępne jest ok. 101 mln rekordów ze wszystkich baz WoS, w tym ok. 66 mln rekordów z pakietu WoS Core Collection, w tym ok. 59 mln z pakietu WoS Primary. Na platformie WoS dostępne są także narzędzia EndNote WebResearcher ID, w tym podstawowa wersja bezpłatna dostępna po rejestracji oraz wersja rozszerzona, którą można zamówić do testu lub płatnej subskrypcji, jak również narzędzie InCites.

Materiały instruktażowe i szkolenia w języku polskim, dotyczące m.in. Wyszukiwania cytowań i informacji o czasopismach posiadających Impact Factor, w tym zarchiwizowane nagrania telekonferencji szkoleniowych znajdują się na polskiej stronie Web of Science Group.

InCites – dodatek do Web of Science

W ramach licencji krajowej na platformie Web of Science dostępne jest także narzędzie InCites

InCites służy do analizy danych zawartych w bazach SCIE, SSCI, A&HCI, JCR i ESI oraz pozwala porównywać dorobek naukowy badaczy i instytucji, analizować wykorzystanie czasopism w instytucjach, opracowywać strategie badawcze oraz może wspierać decyzje publikacyjne i kadrowo-administracyjne, patrz kompendium

Każdy użytkownik, który chce skorzystać z InCites, musi posiadać osobiste konto na platformie Web of Science. Konto można założyć wybierając w menu opcję “Sign In” a następnie “Register”, patrz kompendium: zakładka dostęp i logowanie


Uwaga: użytkownicy, którzy posiadają już konto osobiste w Web of Science, powinni przed pierwszym wejściem do InCites wylogować się z konta na Web of Science, następnie wyczyścić dane przeglądarki, po czym zalogować się bezpośrednio przez stronę InCites podając login i hasło konta osobistego Web of Science.

Czasopisma Wydawnictwa LWW

Czasopisma Wydawnictwa Lippincott Williams & Wilkins (LWW) na platformie OvidSP.

Zapoznaj się z prezentacją z webinarium How to publish - Creating a Publication-Ready Manuscript with Lippincott

Ze strony Zagranicznych baz danych jest zapewniony dostęp zdalny do czasopism wydawnictwa LWW.

Link do OVID : http://ovidsp.dc2.ovid.com/

login: awfwarsaw

hasło: poland

Wykaz dostępnych czasopism:

- Exercise & Sport Sciences Reviews

- Journal of Strength & Conditioning Research

- Medicine

- Medicine & Science in Sports & Exercise

- National Strength & Conditioning Association Journal

- National Strength Coaches Association Journal

- Spine

- Spine: Affiliated Society Meeting Abstracts

- Strength & Conditioning

- Strength & Conditioning Journal

Springer

Springer - to pełnotekstowa baza danych zawierająca czasopisma i książki, opublikowane przez koncern wydawniczy Springer Verlag oraz Kluwer Academic Publishers. Baza oferuje publikacje z zakresu m.in.: ekonomii, biznesu, chemii, fizyki, matematyki i informatyki, statystyki, prawa oraz medycyny.

Czasopisma oraz książki elektroniczne Springer są udostępniane od roku 2010 w ramach krajowej licencji akademickiej. Licencja Springer w 2020 roku obejmuje 2235 czasopisma bieżące oraz 392 czasopisma archiwalne, przy czym dla ok. 1290 tytułów dostępne są głebokie archiwa do 1 wolumenu włącznie, patrz katalog 2020. Lista tytułów archiwalnych uległa skróceniu ze względu na włączenie zasobów niektórych starych tytułów do czasopism pod zmienionym tytułem. Katalog zawiera także osobny arkusz z listą 534 czasopism Open Access oraz arkusz “inne” z czasopismami poza licencją, w tym niedostępne tytuły nieanglojęzyczne, Adis, Palgrave oraz nowe tytuły Springera dostępne testowo.

Licencja Springer obejmuje także program umożliwiający polskim autorom bezpłatne publikowanie artykułów Open Access w czasopismach hybrydowych, patrz Program publikowania otwartego Springer.

W ramach licencji krajowej Springer dostępne są także e-książki na zasadzie licencji wieczystej. Zakupiony stopniowo w okresie od 2010 r. do grudnia 2020 r. zbiór obejmuje wszystkie książki anglojęzyczne Springera począwszy od pierwszych wydań w XIX w. do 2019 r. włącznie, z wyjątkiem rocznika 2016 oraz kolekcji Intelligent Technologies and Robotics Robotics 2019. Zakupiony dotychczas zbiór anglojęzyczny liczy ok. 132 tysiące tomów.

PubMed

PubMed - baza danych obejmująca artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych,  zawiera ponad 26 milionów  cytowań z  bazy MEDLINE, czasopism i książek online, mogą one zawierać linki do pełnotekstowych artykułów z PubMed Central lub stron internetowych wydawców. Lista tytułów czasopism

Wiley Online Library

Wiley Online Library - licencja obejmuje 1403 czasopism w kolekcji Full Collection 2020 (aktualizacja 11/08/2020) z nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych wraz z archiwami od 1997 roku. W roku 2019 do licencji krajowej zostały włączone niedostępne wcześniej tytuły z serii CHEM (CHEMBIOCHEM itp).

W maju 2016 licencja krajowa Wiley została rozszerzona o 2450 książek elektronicznych wydanych w latach 2009 i 2015, patrz katalog. Elektroniczne wersje książek dostępne w ramach licencji krajowej do nieograniczonego użytku dla instytucji określane są przez Wileya terminem “o-book” w odróżnieniu od wersji “e-book” sprzedawanych do jednorazowego pobrania dla indywidualnych klientów.

Czasopisma oraz książki Wiley są dostępne na serwerze wydawcy Wiley Online Library. Roczniki czasopism z okresu licencji krajowej (od 2012 roku) oraz zakupione książki są archiwizowane na platformie Infona w ICM z prawem bezterminowego dostępu dla wszystkich instytucji zgłoszonych do licencji.

Nature

Nature - jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych. Ukazuje się od 1869 roku jako ilustrowany tygodnik. Wydawcą „Nature" jest firma Nature Publishing Group, należąca do brytyjskiego wydawnictwa Macmillan Publishers. Tematyka publikacji „Nature" obejmuje odkrycia ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych, inżynieryjnych a także ścisłych i ekonomicznych. Czasopismo posiada od lat jeden z najwyższych wskaźników impact factor (ok. 30) spośród wszystkich czasopism naukowych wydawanych na świecie. Licencja krajowa Nature obejmuje dostęp do roczników od 2010, które będą archiwizowane na serwerze krajowym.

Science

Science - czasopismo naukowe wydawane przez American Association for the Advancement of Science w formie ilustrowanego tygodnika. Założone zostało w 1880 roku przez Thomasa Edisona, w 1900 roku stało się organem American Association for the Advancement of Science (AAAS). Podstawowym zadaniem tygodnika jest publikowanie najnowszych, szczególnie doniosłych odkryć w dziedzinie nauk przyrodniczych i wszelkich materiałów wiążących się z rolą nauki we współczesnym świecie. Licencja obejmuje roczniki od 1997 bez krajowej archiwizacji. Czasopismo Science działa wyłącznie w modelu subskrypcyjnym, a do publikowania otwartego przeznaczone jest osobne czasopismo open-access Science Advances. Umowa na licencję krajową Science 2019-2021 obejmuje także program umożliwiający polskim autorom publikowanie artykułów Open Access w czasopiśmie otwartym Science Advances, patrz program publikowania otwartego. Licencja krajowa nie obejmuje pozostałych czasopism subskrypcyjnych z serii Science (Signaling, Translational Medicine, Immunology, Robotics).

Asian Online Journals

Asian Online Journals (AOJ) skupia czasopisma naukowe dostępne w open access i obejmujące szerokie spektrum dyscyplin, w tym informatykę, inżynierię, nauki ścisłe, humanistyczne, medyczne, biznes i zarządzanie. AOJ stanowi platformę interakcji między naukowcami, badaczami, nauczycielami akademickimi, inżynierami i praktykami.
Publikowane są nie tylko artykuły poświęcone badaniom teoretycznym i empirycznym, ale także studia przypadku, recenzje książek, propozycje badawcze, analizy, opinie i komentarze.
Autorzy nadesłanych prac powiadamiani są w ciągu czterech tygodni o wyniku recenzji, dokonywanej przez specjalistów z danej dziedziny. Prace, które uzyskują pozytywną ocenę, publikowane są bezpłatnie zazwyczaj w następnym wydaniu czasopisma. Czasopisma obecnie nie są ujęte w bazach Web of Science i Scopus, ale starają się o dodanie do Emerging Sources Citation Index (ESCI) w 2021 roku.
Szczegółowe informacje na temat Asian Online Journals znajdują się na stronie internetowej www.ajouronline.com.
WorldCat - przerzucone do katalogów

WorldCat - katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center (OCLC). Jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte. Zawiera ponad 150 milionów, różnych rekordów odnoszących się do ponad 1,4 miliarda zasobów fizycznych i cyfrowych w ponad 470 językach. Jest największą na świecie bibliograficzną bazą danych. OCLC udostępnia WorldCat wszystkim bibliotekom za darmo, katalog jest jednak podstawą też innych usług - płatnych - takich jak współdzielenie zasobów i zarządzanie zbiorami.

DOAJ

Directory of Open Access Journals (DOAJ) – baza danych stworzona przez Lund University zawierająca spis międzynarodowych, recenzowanych czasopism naukowych do których dostęp jest darmowy. Baza zawiera linki do stron głównych czasopism, abstrakty lub pełne artykuły naukowe.

- Zakres: biologia, chemia, fizyka, matematyka, technika, nauki o Ziemi, językoznawstwo, literaturoznawstwo, sztuka, historia, socjologia, nauki polityczne, psychologia, filozofia, religia, edukacja, zarządzanie oraz sport i odżywianie.

- Dostęp: online bez ograniczeń.

Oxford University Press

Oxford University Press -  Czasopisma Oxford University Press (OUP) są udostępniane w ramach kolekcji FULL (od 235 do 368 tytułów zależnie od uwzględnienia nowych tytułów, które pojawiły się w latach 2012-2021), kolekcji STM (od 113 do 199 tytułów), kolekcji HHS (od 136 do 196 tytułów) lub mniejszych podkolekcji tematycznych, patrz spis tytułów w licencji OUP 2021.

- Dostęp tylko do artykułów Open Access i kolekcji FREE

Karger

Karger to platforma firmy Karger Publishers, światowego wydawcy treści naukowych i medycznych z siedzibą w Szwajcarii. Wydawnictwo zajmuje się zaspokajaniem potrzeb informacyjnych środowiska naukowego, klinicystów i pacjentów publikacjami wysokiej jakości  treści i usług z zakresu nauk o zdrowiu.

Lista czasopism A-Z to  wykaz obejmujący niemal całe spektrum medyczne. Uwzględnia tytuły takie jak Dermatologia, Kardiologia, a także czasopisma o wysokim współczynniku oddziaływania, takie jak Psychotherapy and Psychosomatics, Liver Cancer i Gerontology. Nasz program obejmuje 66 czasopism subskrypcyjnych i ponad 35 czasopism Open Access. Oprócz nowatorskich publikacji, takich jak Digital Biomarkers , wiele z publikacji powstało w czasach nowoczesnej specjalizacji medycznej i do dziś służą jako forum dla najnowszych osiągnięć i wyników badań podstawowych i klinicznych. Językiem publikacji jest język angielski, z wyjątkiem kilku niemieckich tytułów, takich jak seria Karger Kompasslub czasopismo Verhaltenstherapie. Czasopismo Complementary Medicine Research zawiera artykuły w języku angielskim i niemieckim.

Bis-p

Bundesinstitut für Sportwissenschaft w Kolonii (BISp) – platforma baz niemieckojęzycznych utworzona przez Instytut Sportu w Kolonii:

- SPOLIT - zawiera ponad 130.000 rekordów z 3.600 czasopism publikowanych w 110 krajach, większość posiada streszczenia.

- SPOFOR - baza informująca o projektach badawczych dotyczących sportu, realizowanych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii w latach 1993-1996.

- SPOMEDIA - baza danych o sportowych materiałach audiowizualnych.

Bazy o ograniczonym dostępie

Bazy zagraniczne o ograniczonym dostępie:

- Journal Storage (JSTOR) – biblioteka cyfrowa utworzona w 1995 roku. Początkowo zawierała cyfrowe kopie czasopism naukowych o wyczerpanym nakładzie. Następnie zaczęła zbierać także książki, materiały źródłowe oraz aktualne numery czasopism naukowych. Pozwala na wyszukiwanie w pełnej treści niemal 2000 czasopism naukowych. Dostęp do JSTORE posiada ponad 8000 instytucji w ponad 160 krajach. Większość instytucji uzyskuje dostęp do biblioteki JSTOR poprzez prenumeratę, choć część starszej zawartości będąca w domenie publicznej jest dostępna bez ograniczeń dla wszystkich.