Wspólna Konferencja Naukowa Muzeum Sportu i Turystyki oraz AWF Warszawa

Współorganizacja Konferencji Naukowej "Turystyka i krajoznawstwo w muzealnictwie. Tradycja - przyszłość" to pierwsza wspólna inicjatywa wynikająca z podpisanego 27 lipca 2022 roku Porozumienia o współpracy pomiędzy Akademią Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie a Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Konferencja odbędzie się w Gmachu Muzeum Sportu i Turystki, 27 października 2022 r.

Tradycje muzealnictwa krajoznawczego sięgają w Polsce początków dwudziestego wieku. Jednak mimo prekursorskich działań do II wojny światowej nie wykształciła się żadna forma ekspozycyjna ani filozofia gromadzenia zbiorów, które można by zastosować do tak trudnego muzealnego tematu jakim jest turystyka. Problemem profesjonalnego gromadzenia i eksponowania turystyki zajęło się dopiero - powstałe w 1952 roku w Warszawie - Muzeum Sportu. W roku 1961 rozszerzyło ono swój program o zagadnienia turystyczne, co pociągnęło za sobą zmianę nazwy instytucji na Muzeum Sportu i Turystyki.

Z okazji przypadającego w roku bieżącym jubileuszu 70-lecia Muzeum z przyjemnością zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w organizowanej wspólnie z naszą Uczelnią jednodniowej konferencji naukowej poświęconej szeroko rozumianym zagadnieniom turystki i krajoznawstwa, w ujęciu historycznym oraz widzianej przez pryzmat działalności muzeów (głównie z obszaru Mazowsza).

09:30 - 10:00
Rejestracja uczestników
10:00 - 10:20
Otwarcie konferencji:
Sławomir Majcher, Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
dr hab. Paweł Tomaszewski, Prorektor ds. Nauki, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
10:20 - 10:50
Turystyka i krajoznawstwo w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Marzena Jaworska, Katarzyna Męzik (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie)
10:50 -11:10
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, jako atrakcja turystyczna, Zbigniew Kulik, (Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu)
11:10 - 11:30
Podmiotowe aspekty analizy zjawiska turystyki, dr hab. Jakub Mosz (Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Wydział Wychowania Fizycznego; Katedra Nauk Humanistycznych i Społecznych)