Szkolenia EBSCO – styczeń

Zapraszamy wykładowców i studentów  do udziału w dostępnych bezpłatnie, otwartych szkoleniach online w języku polskim, które firma Ebsco zaplanowała  na styczeń.

Podczas sesji w przystępny sposób zostaną przedstawione rozwiązania stosowane w bazie Ebsco, produkty oferowane przez firmę oraz ich aktualizacje.

Szczegóły styczniowych sesji, wraz z linkami do rejestracji, przedstawiamy poniżej.

10 stycznia 2024, godz. 13:30 (60 minut)
Poznaj bazy EBSCO dostępne w ramach licencji krajowej dla wszystkich uczelni w Polsce

Podczas sesji dokonany zostanie przegląd baz EBSCO, dostępnych w ramach tzw. licencji krajowej, z których mogą korzystać wszystkie uczelnie i instytucje badawcze w Polsce. Studenci i pracownicy uczelni mają dostęp do EBSCO Open Dissertations - międzynarodowej bazy prac dyplomowych i dysertacji oraz 16 obszernych naukowych baz danych refundowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wchodzące w skład pakietu bazy Academic Search Ultimate oraz Business Source Ultimate są jednymi z najczęściej wykorzystywanych zasobów naukowych na świecie przez wiodące ośrodki akademickie.

11 stycznia 2024, godz. 10:00 (45 minut)
Przegląd narzędzi EBSCOhost przydatnych w pracy badawczej

Platforma EBSCOhost to nie tylko miejsce, gdzie badacze mogą odkrywać literaturę naukową, ale również pracować z pełnym tekstem oraz bibliografią. Podczas tej praktycznej sesji dokonany zostanie przegląd funkcji tj. zapisywanie artykułów w indywidualnym folderze i dzielenie się wynikami poszukiwań z innymi, wykorzystanie historii wyszukiwań, zapisywanie danych do managerów bibliografii w tym Zotero czy Mendeley, zapisywanie artykułów do konta Google Drive.

17 stycznia 2024, godz. 11:00

Webinar: Potęga materiałów wideo w edukacji: rozwiązania od JoVE

Zapraszamy na webinarium, podczas którego przedstawiony zostanie sposób, w jaki materiały wideo zmieniają oblicze nauczania. Dowiecie się Państwo o wyróżnikach subskrypcji JoVE oraz korzyściach płynących z dostępu do zasobów wideo dla studentów, doktorantów i badaczy.

23 stycznia 2024, godz. 10:30 (60 minut)
E-książki i czasopisma z bazą Academic Research Source

Szkolenie dedykowane bazie Academic Research Source, dającej dostęp do ponad 5.300 czasopism oraz licznych wartościowych książek elektronicznych. Podczas szkolenia dowiedzą się Państwo jak wyszukiwać artykuły z czasopism oraz e-książki w bazie, jak również Poznacie rozwiązania umożliwiające korzystanie z tych materiałów offline.

24 stycznia 2024, godz. 11:30 (45 minut)
Wyszukiwanie zaawansowane dla bardziej wymagających użytkowników

Szkolenie dedykowane opcjom wyszukiwania z wykorzystaniem ekranu do wyszukiwania zaawansowanego na platformie EBSCOhost. Przyjrzycie się Państwo jak korzystać z operatów Boolean, jak odpowiednio tworzyć zaawansowaną strategię wyszukiwawczą, jak stosować znaki specjalne oraz kody pól dla bardziej precyzyjnego wyszukiwania.

25 stycznia 2024, godz. 10:00 (40 minut)
Vogue, Time, Newsweek, National Geographic, czyli popularne magazyny w wersji cyfrowej na platformie Flipster

Podczas szkolenia przyjrzycie  się  Państwo narzędziu do przeglądania i czytania popularnych tytułów magazynów i czasopism w wersji cyfrowej. Zaprezentowana zostanie platforma Flipster pod kątem użytkownika, wyjaśnione reguły dostępu do prenumeraty i przedstawione, jak bibliotekarze mogą zapoznać się z ofertą najlepiej sprzedających się tytułów.

29 stycznia 2024, godz. 12:30 (45 minut)
MEDLINE: od indeksu po bazy w wersji pełnotekstowej

Praktyczna sesja, podczas której przyjrzycie się Państwo opcjom wyszukiwania w bazach z rodziny MEDLINE: MEDLINE Ultimate, MEDLINE Complete oraz MEDLINE with Full Text. Przedstawione zostaną informacje o indeksie MEDLINE, który jest dostępny w licencji krajowej dla każdej instytucji naukowej w Polsce. Te bogate bibliograficzne i pełnotekstowe bazy artykułów z zakresu medycyny cechują się dedykowanymi opcjami wyszukiwania i zawężania wyników, które rzadko występują w przypadku innych popularnych baz EBSCO.

30 stycznia 2024, godz. 11:30 (40 minut)
Jak znaleźć polskie i anglojęzyczne materiały promocyjne i instruktażowe dotyczące narzędzi i zasobów EBSCO?

Podczas szkolenia dokonany zostanie przegląd różnych stron internetowych, gdzie użytkownicy i bibliotekarze mogą znaleźć dodatkowe przydatne materiały instruktażowe dostępne w języku polskim. Uczestnicy poznają nowe oblicze strony wsparcia EBSCO Connect dostępnej pod adresem https://connect.ebsco.com/. Przedstawiona zostanie również Akademia EBSCO, gdzie użytkownicy mogą znaleźć liczne nagrania wideo, zwiększyć swoje umiejętności wyszukiwania informacji biorąc udział w mini kursach, wyświetlić archiwalne nagrania szkoleń.

Zachęcamy  do udziału

data publikacji: 2023.12.28