Dane badawcze NCN

Polecamy Państwa uwadze webinary, publikowane na kanale YouTube Narodowego Centrum Nauki (NCN), poświęcone danym badawczym.

Webinary są organizowane przez NCN na podstawie zlecenia Ministra Edukacji i Nauki, dotyczące krajowej koordynacji partnerstwa European Open Science Cloud, w latach 2022–2023.

Zaproszeni eksperci omawiają istotne dla danej dziedziny zagadnienia związane z zarządzaniem danymi badawczymi w projektach naukowych, m.in. proces tworzenia planu zarządzania danymi oraz dostępne rozwiązania i narzędzia przydatne w pracy z danymi, np. zaufane repozytoria.

Szczególnie polecamy Państwa uwadze nagrania webinarów:

Podczas webinarium przedstawiano następujące zagadnienia: wprowadzenie do otwartej nauki, politykę NCN dotyczącą otwartego dostępu, otwarty dostęp do danych i zasady FAIR, strukturę Planu Zarządzania Danymi (ang. Data Management Plan, DMP)  oraz jak przebiega proces oceny Planów Zarządzania Danymi i raportu końcowego z realizacji Planu Zarządzania Danymi w NCN. Webinarium prowadzi: Natalia Galica, Główny specjalista ds. Otwartej Nauki, NCN.

prowadzący: Szymon Kubik, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum i dr Jakub Rusakow, Gdański Uniwersytet Medyczny

Pozostałe  nagrania i prezentacje dotyczące danych badawczych dostępne na kanale NCN:

prowadzący: dr Agnieszka Dziob-Zadworna i dr Jan Wieczorek, Politechnika Wrocławska / CLARIN-PL

prowadzący: Maciej Melon, Instytut Filozofii i Socjologii PAN

prowadzący: dr Leszek Szafrański, Uniwersytet Jagielloński

Data stewartami dla AWF Warszawa są: Pani dr Anna Katarzyna Cygańska i Pani Karolina Kierońska-Olszewska

data publikacji: 2024.04.10