Biblioteka Główna AWF Warszawa członkiem IATUL

Miło nam poinformować, że Biblioteka Główna im. Jędrzeja Śniadeckiego AWF Warszawa, dzięki staraniom i zaangażowaniu Pani Dyrektor Violetty Perzyńskiej, została członkiem International Association of University Libraries. To międzynarodowe, pozarządowe stowarzyszenie powstało w 1955 r., zrzesza biblioteki uczelniane, służąc jako forum dla wymiany doświadczeń i rozwoju nowoczesnych usług bibliotecznych. Aktualnie do IATUL należy ponad 260 członków – instytucji z 70 krajów ze wszystkich kontynentów.

Celem stowarzyszenia jest inicjowanie i wspomaganie efektywnej współpracy należących do niego bibliotek, organizacja corocznych konferencji, warsztatów i projektów rozwojowych, wspieranie rozwoju standardów bibliotecznych, przygotowanie rekomendacji dla instytucji prawodawczych, organizacja kursów dokształcających. Organizacją kieruje Rada Dyrektorów (Board of Directors), składająca się z 8 dyrektorów bibliotek akademickich reprezentujących różne kontynenty i obszary geograficzne (Europa, Afryka, Ameryki, Bliski Wchód, Australia, Oceania i Azja). Na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy w historii tej organizacji prezydencję objęła osoba z Polski, Dyrektor Biblioteki Politechniki Gdańskiej, dr Anna Wałek, która rozpoczęła kadencję z początkiem br.

Każdego roku IATUL oferuje:

• dotację w wysokości do 4000 euro pracownikom bibliotek członkowskich na badanie
    i dostarczanie wyników w bieżących kwestiach ważnych dla członków IATUL. Zgłoszenia może dokonać każdy pracownik biblioteki członkowskiej IATUL przy wsparciu bibliotekarza/dyrektora uczelni.
  • znaczące zniżki m.in. za udział w konferencjach i warsztatach (w pierwszym roku dotacja 1000 Euro dla uczestnika Biblioteki, która przystąpiła do Stowarzyszenia,
  • udział w pracach grup roboczych (Special Interest Groups).
  • wpływ na opracowanie międzynarodowych standardów jakościowych, bibliotekarskich.

data publikacji: 2022.11.17