Za nami wspólna Konferencja Naukowa Muzeum Sportu i Turystyki oraz AWF Warszawa

W ostatni czwartek października 2022 r. w Muzeum Sportu i Turystki w Warszawie (MSiT) odbyła się Konferencja Naukowa "Turystyka i krajoznawstwo w muzealnictwie. Tradycja – przyszłość”, której współorganizatorem była Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Konferencja została zorganizowana z okazji przypadającego w bieżącym roku jubileuszu 70-lecia MSiT i byłą pierwszą wspólną inicjatywą realizowaną w ramach podpisanego pomiędzy MSiT i AWF Warszawa porozumienia o współpracy.

Powitania gości i otwarcia konferencji dokonali Dyrektor MSiT Sławomir Majcher oraz Prorektor ds. Nauki dr hab. prof. AWF Paweł Tomaszewski. W kolejnych trzech sesjach zaprezentowano wystąpienia poświęcone szeroko rozumianym zagadnieniom turystki i krajoznawstwa, w ujęciu historycznym oraz widzianej z perspektywy działalności muzeów. Naszą Uczelnię reprezentowali w części merytorycznej dr hab. Jakub Mosz, który wygłosił prezentację zatytułowaną Podmiotowe aspekty analizy zjawiska turystyki oraz prof. Anna Pawlikowska-Piechotka i dr Anna Ostrowska-Tryzno przedstawiające pracę pt. Muzea budownictwa ludowego Mazowsza i ich oferta dla turystyki kulinarnej. W roli moderatora sesji wystąpiła dr Agnieszka Muszyńska z Katedry Turystyki i Rekreacji.

Konferencja zakończyła się sukcesem, umożliwiła wymianę poglądów i integrację osób działających w obszarze turystyki, krajoznawstwa i muzealnictwa. Wymiernym efektem spotkania będzie planowana monografia zawierająca pełne teksty prezentowanych wystąpień. W ramach obowiązującego porozumienia MSiT i AWF Warszawa, wspólne działania w obszarze nauki, dydaktyki i upowszechniania wiedzy o sporcie i turystyce będą kontynuowane.

Nieoceniony udział w organizacji konferencji ze strony naszej Uczelni miała Dyrektor Biblioteki Głównej Violetta Perzyńska odpowiedzialna za bieżący kontakt z MSiT  i sponsorami  (Santander oraz Ava Laboratorium). Podziękowania należą się również studentom II roku studiów licencjackich na kierunku Turystyka i Rekreacja, specjalność Turystyka i Hotelarstwo, w szczególności Sarze Premik; Oldze Prytce; Aleksandrze Radzikowskiej; Aleksandrze Sękowskiej; Kamili Wyrostek; Natalii Żewłakow, Adamowi Dorobie i Miłoszowi Grzybowskiemu - wolontariuszom pełniącym dyżur w dniu konferencji.

Fot. Paweł Oprządek, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, fotorelacja z perspektywy Uczelni.

data publikacji: 2022.11.03