Pielęgniarstwo

Badania, analizy, dokumenty, raporty

Możliwości zapewnienia opieki pielęgniarskiej i położniczej w Polsce – diagnoza i perspektywy - raport

Building better together. Roadmap to guide implementation of the Global Strategic Directions for Nursing and Midwifery in the WHO European Region

Education and Labor Markets for Nurses. July 2020 Challenges and Opportunities /  ECSA Eastern, Central and Southern African Region

Global strategic directions for NURSING AND MIDWIFERY 2021-2025

International Neonatal Nursing Competency Framework

Kodeks Etyki ICN dla Pielęgniarek

Raporty WHO

WHO Polska

Czasopisma

The British Medical Journal

Czasopisma Termedia

Czasopisma Via Medica

International Nursing Review  (INR) jest oficjalnym czasopismem Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN). Jest to recenzowany kwartalnik wydawany przez wydawnictwo Wiley, który koncentruje się głównie na kwestiach związanych z pielęgniarstwem i polityką zdrowotną mających znaczenie dla pielęgniarek. ICN przyczynia się również do ciągłego rozwoju pielęgniarstwa na arenie międzynarodowej poprzez swoją regularną sekcję dotyczącą Perspektyw Międzynarodowych. Różnorodni międzynarodowi czytelnicy INR znajdują się w ponad 130 krajach*. Publikowany zarówno w formie drukowanej, jak i online, INR jest kluczowym źródłem informacji dla pielęgniarek i decydentów zdrowotnych na całym świecie.

Journal of Nursing Scholarship (JNS)   oficjalne czasopismo Sigmy, wydawane przez wydawnictwo Wiley, zawiera recenzowane artykuły przedstawiające badania  prowadzone przez czołowych naukowców z dziedziny pielęgniarstwa, posiada IF i jest cytowane w bazie ISI Journal Citation Reports.

Nature - jest udostępniane z serwera wydawcy nature.com. Licencja obejmuje dostęp do roczników od 2010, które będą archiwizowane na serwerze krajowym w ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki.

Science ;  Science Advances- udostępniane od roku 2010 w ramach krajowych licencji akademickich koordynowanych przez ICM, obecnie w ramach umów zawartych pomiędzy ICM i wydawcami na lata 2019-2021.

Worldviews on Evidence-Based Nursing  recenzowane czasopismo pielęgniarskie wydawane przez wydawnictwo Wiley, oparte na faktach, publikuje syntetyczne artykuły oryginalne z zaleceniami dotyczącymi praktyki klinicznej, edukacji pielęgniarskiej, administracji i polityki publicznej opieki zdrowotnej, posiada IF i jest cytowane w bazie ISI Journal Citation Reports.

Ze zdrowiem - magazyn NFZ

Instytucje, stowarzyszenia - krajowe

Ministerstwo Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia  instytucja publiczna, która realizuje zadania zlecane przez Ministerstwo Zdrowia. Większość  zadań dotyczy rozliczania kosztów leczenia.  Obecnie W Polsce istnieje 16 oddziałów, po jednym w każdym mieście wojewódzkim Publikacje O NFZ łatwym językiem

Narodowe Centrum Edukacji  Żywieniowej  (NCEZ)

Instytut  Żywności i  Żywienia (IZZ)

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych

Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie

Polskie Towarzystwo Położnych

Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki

Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Neurologicznych

Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Stomijnych

Polskie Towarzystwo Pielęgniarek i Położnych Neonatologicznych

Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Angiologicznego

Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej

Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego

Towarzystwo Pielęgniarek i Położnych Operacyjnych

Sekcja Pielęgniarstwa I Techniki Medycznej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych

Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Pielęgniarzy Psychiatrycznych

Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych

Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych

Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej

Stowarzyszenie Menedżerów Pielęgniarstwa

Krajowe Stowarzyszenie Pielęgniarek Medycyny Szkolnej

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek

Karkonoskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek

Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich

Polska Federacja Edukacji w Diabetologii

Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce

Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych

Instytucje, stowarzyszenia - zagraniczne

Council of International Neonatal Nurses, INC (COINN)  organizacja pielęgniarek specjalizujących się w opiece nad noworodkami, promuje rozwój  pielęgniarstwa  noworodkowego na całym świecie

European Federation of Nurses Associations  pierwsza ogólnoeuropejska organizacja i sieć reprezentująca interesy wcześniaków i noworodków oraz ich rodziny. Skupia rodziców, ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia z różnych dyscyplin oraz naukowców ze wspólnym celem, jakim jest długoterminowa poprawa zdrowia wcześniaków i noworodków. Wizją EFCNI jest zapewnienie każdemu dziecku najlepszego startu w życiu.

The European Foundation for the Care of Newborn Infants (EFCNI)

European Nurse Directrors Association stowarzyszenie założone w Genewie w celu stworzenia sieci pomiędzy dyrektorami pielęgniarstwa w Europie. Za główny cel działania ENDA przyjęła rozwój sztuki pielęgniarstwa w Europie

Florence Nightingale Foundation  Międzynarodowa Fundacja im. Florencji Nightingale, powołana w Londynie w 1934 r., jako oficjalna agenda  INC Międzynarodowej Rady Pielęgniarek , jej celem jest gromadzenie funduszy na cele statutowe, organizowanie międzynarodowych seminariów i badań związanych z problematyką pielęgniarstwa.

International Council of Nurses Pierwsza międzynarodowa zawodowa organizacja kobieca powstała 1899 roku. Celem ICN jest zapewnienie jakości opieki pielęgniarskiej oraz wywieranie wpływu na światową politykę dotyczącą ochrony zdrowia. ICN skupia ok. 130 krajowych zrzeszeń pielęgniarskich. Członkiem Rady może być tylko jedno stowarzyszenie z danego kraju. Stworzyła pierwszy Kodeks dla pielęgniarek.

Sigma Nursing Global Exellence.  Druga co do wielkości organizacja dla pielęgniarek. Członkostwo w Sigma jest zaproszeniem dla maturzystów i absolwentów pielęgniarstwa, którzy wykazują wybitne osiągnięcia w nauce oraz liderów pielęgniarskich wykazujących się wyjątkowymi osiągnięciami w pielęgniarstwie.  Misją organizacji jest wspieranie edukacji, kompetencji i rozwoju zawodowego pielęgniarek.

WHO Światowa Organizacja Zdrowia  Publikacje Katalog chorób przewlekłych

WHO  Regional Office  for Europe  Biuro Regionalne WHO dla Europy (WHO/Europa) jest jednym z sześciu biur regionalnych WHO na całym świecie. Obsługuje Region Europejski WHO, który składa się z 53 krajów, obejmujących rozległy region geograficzny od Atlantyku po Ocean Spokojny. Pracownicy WHO/Europe to eksperci ds. zdrowia publicznego, naukowi i techniczni, pracujący w głównym biurze w Kopenhadze w Danii, w 7 centrach technicznych oraz w biurach krajowych w 30 państwach członkowskich (plus jeden planowany).  Publikacje

WHO  Biuro krajowe Polska powstało  w 1992 roku w Warszawie. Pełni funkcję centralnego punktu działań WHO w Polsce. Zespół krajowy składa się z dwóch członków personelu i koncentruje się na obszarach zdrowia publicznego, systemów opieki zdrowotnej, kontroli tytoniu, chorób niezakaźnych oraz środowiska i zdrowia. Priorytety Biura Krajowego są określone w dwuletnim porozumieniu o współpracy między WHO/Europa a krajem przyjmującym. Urząd realizuje porozumienie w ścisłej współpracy z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi agencjami partnerskimi.

Konferencje

Kalendarz konferencji

Konferencje dla pielęgniarek i położnych

Platformy, portale, projekty, repozytoria, serwisy

GUS  Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób

NFZ Baza Aktów Własnych

NFZ Projekty - Koordynowana opieka zdrowotna w Polsce - prezentacja  Model PZO Plus

Portal Pielęgniarek i Położnych

Sigma Repository

The Healty Newborn Network (HNN)  platforma internetowa skupiająca organizacje i specjalistów zajmujących się zdrowiem noworodków. Zapewnia dostęp do informacji medycznej, wyników badań, szkoleń.

Termedia

Via Medica

WHO  ICD-11 2019 Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób 11. Rewizja

Prawo

Internetowy System Aktów Prawnych ISAP

Narodowy Program Zdrowia  na lata 2021-2025 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 marca 2021 r.

Prawo Ogólne - ustawy, przepisy

Standardy