Projekt - Retrokonwersja zbiorów z zakresu nauk o życiu

Biblioteka Główna AWF Warszawa w ramach działalności upowszechniającej naukę realizuje projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Retrokonwersja zbiorów z zakresu nauk o życiu: opracowanie naukowych zasobów bibliotecznych.

Celem projektu jest udostępnienie promocja i popularyzacja wyników działalności badawczo – rozwojowej i innowacyjnej z zakresu nauk o kulturze fizycznej, nauk medycznych, turystki i rekreacji oraz rehabilitacji poprzez wprowadzenie do Centralnego Katalogu NUKAT prac doktorskich i habilitacyjnych obronionych w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Cele główne:

  1. Opracowanie katalogowe prac doktorskich i habilitacyjnych z zakresu nauk o kulturze fizycznej, nauk medycznych, turystki i rekreacji oraz rehabilitacji, obronionych na AWF Warszawa i wprowadzenie opisów bibliograficznych wraz z niezbędnymi rekordami kartoteki haseł wzorcowych (KHW) do Centralnego Katalogu NUKAT w celu efektywniejszego wykorzystania księgozbioru przez użytkowników w kraju  i za granicą.
  2. Stworzenie haseł formalnych dla nazw osobowych w Katalogu Centralnym NUKAT w celu promocji naukowców i ich dzieł w środowisku naukowo-badawczym na całym świecie.
  3. Wprowadzenie prac doktorskich i habilitacyjnych do Repozytorium Cyfrowego Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie wraz ze skanami stron tytułowych i spisów treści wszystkich woluminów w celu udostępnienia online efektów pracy naukowej doktorantów Uczelni.

Cele pośrednie:

  1. Realizacja tego zadania umożliwi czytelnikom i badaczom dostęp do informacji o dorobku naukowym pracowników Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, ich działalności rozwojowo – badawczej z zakresu nauk o kulturze fizycznej, nauk medycznych, turystki i rekreacji oraz rehabilitacji.
  2. Baza ta będzie stanowić podstawę dla kolejnych etapów nowoczesnego opracowania według zasad RDA, czyli znormalizowanych wytycznych i instrukcji prezentujących spójne i elastyczne zasady opisu formy oraz zawartości różnego typu dokumentów na całym świecie.
  3. Zwiększenie dostępności dorobku naukowego doktorantów, którzy obronili prace w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
  4. Promowanie wyników badań naukowych, prowadzonych na Uczelni.
  5. Zapewnienie trwałości archiwizowanych danych.
  6. Archiwizacja cyfrowych kolekcji dokumentów będących wynikiem działalności naukowej, badawczej, dydaktycznej pracowników i doktorantów AWF Warszawa.

Projekt realizowany jest zgodnie z umową Nr 581/P-DUN/2018 w ramach działalności upowszechniającej naukę do końca 2019 r. Łączny budżet przedsięwzięcia finansowanego ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynosi ponad 33 tys. złotych.

data publikacji: 2018.08.09