Maria Miecznikowska

Z ogromną przykrością zawiadamiamy, że w dniu 9 maja, w godzinach wieczornych, odeszła nasza koleżanka starszy bibliotekarz mgr Maria Miecznikowska.

Pani Maria Miecznikowska była zasłużonym pracownikiem Biblioteki Głównej im. Jędrzeja Śniadeckiego AWF Warszawa.

Zatrudniona w dniu 1 listopada 2000 roku na stanowisku bibliotekarza stale podnosiła swoje kompetencje i rozwijała pasje naukowe.

W ciągu 20 lat nabyła wiedzę teoretyczną i praktyczną wykonując prace we wszystkich działach Biblioteki, w zależności od przydzielonych jej obowiązków służbowych.

Do 2020 roku pracowała w Oddziale Informacji Naukowej i Czasopism. Była katalogerem współpracującym z Centrum NUKAT. Prowadziła inwentarze, wykonywała statystyki inwentarzy czasopism w programie „SOWA SQL”, meliorację katalogów, akcesję czasopism, udostępniała zbiory oraz szkoliła użytkowników w zakresie wyszukiwania informacji naukowej w bazach polskich, zagranicznych, ogólnodostępnych jak i specjalistycznych. Była ważnym członkiem naszego zespołu.

Brała czynny udział w realizacji projektu naukowego o znaczeniu ogólnokrajowym: tj. tworzenie Naukowej Bazy SPORT POLSKI, jak również uczestniczyła we wprowadzaniu danych do systemu Wspierającego Prowadzenie Prac Badawczo-Naukowych oraz Współdzielenie i Publikację Wyników Prac. W lipcu 2018 r. przygotowywała materiały do projektu DUN nt. „Retrokonwersja zbiorów bibliotecznych - czasopisma naukowe z zakresu nauk o życiu – kontynuacja prac” w ramach projektów DUN MNiSW, który otrzymał dotację ministerialną.

Od roku 2018 była członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy, Koła Naukowego przy Bibliotece Głównej AWF Warszawa.

Nasza Koleżanka w szczególny sposób związana była z Akademią Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Aktywnie brała udział w imprezach Uczelni np. przy organizowaniu Senioriady, Dnia Golfa czy Dnia Odjazdowego Bibliotekarza i wielu innych wydarzeniach związanych z życiem biblioteki i Uczelni. Z entuzjazmem amatorsko uprawiała różne formy aktywności fizycznej pływanie, jogging, jogę a w ostatnim czasie zumbę w ramach zajęć organizowanych dla pracowników na terenie AWF.

Podnosiła swoje kwalifikacje zawodowe poprzez udział w warsztatach, szkoleniach, konferencjach, podtrzymując tym samym kontakty zawodowe. W 2014 roku podjęła studia w Wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku informacji naukowej i bibliotekoznawstwa uzyskując w roku 2017 tytuł licencjata. Kontynuowała naukę na studiach magisterskich w specjalności dziedzictwo kulturowe. Zdobytą wiedzę potrafiła wykorzystać w pracy zawodowej na stanowisku bibliotekarza. W roku 2019 ukończyła studia magisterskie uzyskując tytuł magistra.

Jej unikalne zainteresowania pozwoliły na prowadzenie prac przy księgozbiorze historycznym czasopism.

W roku 2010 otrzymała Nagrodę Rektorską zespołową drugiego stopnia. Była także wskazana przez dyrekcję biblioteki do nagrody rektorskiej II stopnia w roku 2019.

Marię cechowała sumienność, odpowiedzialność i zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków. Była wyjątkowo aktywnym bibliotekarzem, pełnym pasji, wpisującym się w misję zawodu. Osobą o dużej wiedzy praktycznej i merytorycznej.

W naszych sercach i pamięci pozostanie jako skromna, otwarta na potrzeby zespołu koleżanka, o zdolnościach umiejętnego komunikowania się, ceniona przez użytkowników biblioteki.

data publikacji: 2020.05.12