Czesław M. Kruk 1942 – 2022

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 29 lipca 2022 r. zmarł w wieku 80 lat

ŚP.

MGR CZESŁAW MARIAN KRUK

Absolwent AWF Warszawa rocznik ‘66

Wielki miłośnik i propagator golfa

Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej  Polskiej

Po studiach, dzięki stypendium naukowemu odbył staż w AWF Warszawa i podjął pracę za granicą, najpierw w szpitalu w Szwecji, a następnie jako fizjoterapeuta w Danii i Kanadzie. Realizował swoje marzenia o podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi i miejsc. Zwiedził Meksyk, Stany Zjednoczone, był w Jałcie, Moskwie, Pekinie, z brytyjską ekspedycją dotarł do Indii oraz odwiedził Turcję, Syrię, Irak, Iran, Pakistan i Afganistan. Żaden zakątek Europy nie był Mu obcy.

Ostatecznie w 1974 r. osiadł w Szkocji w Edynburgu i tam rozpoczęła się Jego przygoda z golfem, który pokochał i aktywnie uprawiał. Był członkiem szacownego klubu Royal Musselburgh, założonego w 1774 r. Uczestniczył w wielu turniejach. W 2011 r. wygrał pierwszy turniej hickory golf. To zapoczątkowało Jego pasję do gry historycznymi kijami, którą rozwijał z powodzeniem. Zakwalifikował się m.in. do drużyny Europy na hickorowy turniej w formacie Ryder Cup, który odbywał się w Karolinie Północnej.

Fascynował się historią golfa na ziemiach polskich, został członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Historyków i Kolekcjonerów Golfa (EAGHC) i Brytyjskiego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Golfa.

Jego pasja przerodziła się w marzenie, aby golfem zainteresować jak najwięcej rodaków. Dawał temu wyraz przy okazji każdej swojej wizyty w Polsce, zwłaszcza podczas zjazdów Stowarzyszenia Absolwentów AWF Warszawa, które hojnie wspierał finansowo, jak również poprzez wieloletnią współpracę z Biblioteką Główną im. Jędrzeja Śniadeckiego AWF Warszawa, której podarował wiele cennych zbiorów. To właśnie On był głównym sponsorem wystawy „Golf dawniej i Dziś”, której wernisaż odbył się zaledwie dwa miesiące temu. Oprócz naszej Uczelni, z Jego wsparcia skorzystało także Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Muzeum Historii Golfa.

Dziękujemy za wszystko!

Pamięć o Nim na zawsze pozostanie na kartach historii naszej Alma Mater.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego

składamy wyrazy współczucia i żalu

Rektor, Senat,

pracownicy Biblioteki Głównej

oraz cała społeczność

Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 10 września 2022 r. o godz. 11:00 w kościele św. Bartłomieja Wsola, ul. Leśna 2,  gmina Jedlińsk koło Radomia.

data publikacji: 2022.08.01