Konferencja prasowa - I Memoriał Zygmunta Szelesta

Warszawa, 27 maja 2015

INFORMACJA PRASOWA

26 lipca 2015 na stadionie stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego odbędzie się 1. Memoriał Zygmunta Szelesta – zawody Lekkoatletycznego Pucharu Polski, których organizatorem jest Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki. Zawody będą ostatnimi w kalendarzu PZLA, na których będzie można zdobywać minima na najważniejszą imprezę sezonu – 15. IAAF Mistrzostwa Świata (Pekin, 22 – 30 sierpnia).

Zawody mają upamiętnić postać Zygmunta Szelesta – wybitnego trenera rzutu oszczepem, wychowawcy medalistów olimpijskich, mistrzostw Europy i rekordzistów, wieloletniego pracownika naukowego warszawskiej AWF, autora szeregu opracowań dotyczących rzutu oszczepem. Warto przypomnieć, że wśród najwybitniejszych podopiecznych Zygmunta Szelesta znajdowali się wicemistrz olimpijski i rekordzista świata Janusz Sidło oraz dwukrotny medalista mistrzostw Europy Władysław Nikiciuk. Trener Szelest nazywany jest twórcą polskiej szkoły oszczepu.

- Z radością przyjąłem inicjatywę zorganizowania w Warszawie, przez nasz Związek, zawodów, które uhonorowałby tak wybitną i zasłużoną dla polskiej lekkoatletyki postać. Zygmunt Szelest to przecież jeden z filarów polskiej myśli trenerskiej okresu Wunderteamu. – zaznacza prezes Warszawsko-Mazowieckiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki Jacek Zamecznik.

Konkurencją memoriałową będzie oczywiście rzut oszczepem mężczyzn – do udziału w tej konkurencji zaproszono najlepszych zawodników w Polsce. Na startujących czekać będą nagrody finansowe oraz rzeczowe. Dzięki współpracy z Hotelem Zdrojowym ProVita z Kołobrzegu organizatorzy przygotowali specjalny bonus finansowy za ustanowienie rekordu Polski w rzucie oszczepem. Oprócz rzutu oszczepem (mężczyzn i kobiet) o nagrody, minima na Pekin i punkty do klasyfikacji Lekkoatletycznego Pucharu Polski zawodnicy walczyć będą: wśród pań w biegach na 100, 800 oraz 100 metrów przez płotki i w skoku o tyczce, a wśród panów w biegach na 200, 1500 i 110 metrów przez płotki oraz w pchnięciu kulą.

Zawody odbędą się na wyremontowanym, niezwykle zasłużonym dla Królowej Sportu, stadionie lekkoatletycznym Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Należy zaznaczyć, że postać Zygmunta Szelesta – patrona mityngu – jest nierozerwalnie związana z obiektami stołecznej uczelni.

- Modernizacja stadionu Akademii Wychowania Fizycznego postępuje zgodnie z planem. Aktualnie montowana jest prefabrykowana bieżnia stadionu oraz trwają prace remontowe trybuny. Dokładamy wszelkich starań, aby jak wszystkie nasze inwestycje, również i ta zakończyła się pełnym sukcesem. Cieszę się, że możemy wesprzeć organizację 1. Memoriału Zygmunta Szelesta, który uświetni przekazanie wyremontowanego obiektu kolejnym pokoleniom lekkoatletów. – mówi wiceprezes firmy Tamex, prowadzącej prace na stadionie AWF, Robert Burzycki.

Honorowy patronat nad zawodami objęli prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzy Skucha oraz rektor Akademii Wychowania Fizycznego profesor Andrzej Mastalerz.

Bezpośrednią relację telewizyjną (on-line) z 1. Memoriału Zygmunta Szelesta przeprowadzi jedna z doświadczonych w transmisjach sportowych telewizji internetowych.

Galeria zdjęć z konferencji

data publikacji: 2015.05.26