Szkolenia

Ważniejsze informacje

  1. Godziny otwarcia poszczególnych agend biblioteki.
  2. Kontakt z pracownikami biblioteki dostępny drogą mailową i telefoniczną ze strony Adresy i telefony;
  3. Realizowane są zamówienia na skany oraz dostęp do zasobów elektronicznych (instrukcja poniżej);
  4. Biblioteka prowadzi szkolenia biblioteczne dla studentów (grupa do 10 os.) po wcześniejszym zgłoszeniu przez Opiekunów roku do sekretariatu BG p. Anna Stalmach tel. wew. 326.
  5. Wypożyczalnia realizuje wypożyczenia za pośrednictwem książkomatu oraz na miejscu w bibliotece;
  6. Zwroty użytkownicy wrzucają do wrzutni bibliotecznej;
  7. Obowiązują nadal procedury BG związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19

Library training for ERASMUS Students

Library training for ERASMUS Students

Szkolenia biblioteczne

Część 1 - Informacje ogólne

Część 2 - Wypożyczalnia

Część 3 - Katalogi

Część 4 - Czytelnia Ogólna i Naukowa

Część 5 - Pracownia Komputerowa, własne bazy danych

Część 6 - Zagraniczne bazy danych

Część 7 - Katalogi i bazy danych innych bibliotek, czasopisma, katalogi centralne, formularz informacyjny

Ankieta poprzedzająca szkolenie biblioteczne

Ankieta kończąca szkolenie bibliotecznym

Dostęp do e-zasobów BG AWF WARSZAWA oraz instrukcje wyszukiwania informacji naukowej

Zapraszamy wszystkich użytkowników do zapoznania się z zasadami wyszukiwania informacji zamieszczonymi na stronie BG AWF Warszawa. Nasze e-szkolenia są przygotowane dla użytkowników odwiedzających bibliotekę, ale też służą pomocą w pracy zdalnej. Pracownicy naukowi i studenci znajdą w nich informacje, gdzie zamieszczone są e-zasoby i w jaki sposób mogą wyszukać potrzebną informację.

Pomocne linki:

Wyszukiwanie informacji naukowej we własnych bazach danych BG AWF Warszawa

Własne bazy danych

W podobny sposób wyszukiwanie informacji można prowadzić w Katalogach i bazach danych innych bibliotek

Wyszukiwanie informacji naukowej w zagranicznych bazach danych BG AWF Warszawa.

Zagraniczne bazy danych

Zestaw danych do logowania zdalnego do baz EBSCO, w tym do Sport Discus with Full Text i Medline oraz wielu innych dostępnych na platformie EBSCOhost .

  • Login:uzytkownikawf
  • Hasło:bazy#2024#zdalny#awf

Przewodnik. Pobieranie książek z EBSCO

Hasło będzie ważne przez 365 dni do 31 grudnia 2022 roku.

Logowanie zdalne do Science Direct

Rejestracja z komputerów w sieci AWF

Dostęp ze strony BG  https://www.awf.edu.pl/biblioteka/bazy-danych/zagraniczne

lub bezpośrednio ze strony Science Direct

Konieczność logowania z sieci AWF 1 raz na 6 miesięcy!

Elsevier (ScienceDirect i Scopus) szczegółowa informacja dla użytkowników mających problem z zalogowaniem: użytkownik powinien założyć indywidulane konto poprzez opcję “Register” na serwerze sciencedirect.com lub scopus.com (konto jest wspólne dla obu serwerów), a następnie aktywować zdalny dostęp do zasobów. Powyższe operacje można wykonać poza siecią akademicką, ale aktywacja wymaga wykorzystania adresu email należącego do domeny adresowej instytucji albo logowania federacyjnego. Aktywacja z wykorzystaniem adresu email jest możliwa pod warunkiem, że dana instytucja zarejestrowała swoje domeny adresowe w Elsevier. Do tej pory Elsevier rejestrował domeny na indywidualne życzenie instytucji, ale w związku z obecną sytuacją związaną z pandemią Elsevier zarejestrował dodatkowo domeny ze wszystkich instytucji objętych licencją krajową z listy domen dostarczonej przez ICM (ostatnia aktualizacja listy 21.04.2020). W razie potrzeby lokalni administratorzy mogą zgłaszać dodatkowe domeny swoich instytucji do ICM na adres wbn@icm.edu.pl. Domeny, które zostały wcześniej zarejestrowane indywidualnie przez instytucje bezpośrednio w Elsevier, a których brakuje na liście ICM, pozostaną nadal zarejestrowane.

SpringerLink: użytkownik powinien założyć indywidualne konto przez opcję “Sign up”. Dostęp zdalny będzie automatycznie aktywowany w momencie założenia konta, pod warunkiem, że konto jest zakładane w trakcie połączenia z sieci akademickiej z numeru IP zarejestrowanego do licencji przez instytucję, a lokalny administrator włączył dla instytucji opcję automatycznej aktywacji kont poprzez numery IP. Jeśli użytkownik utworzył swoje konto w trakcie połączenia spoza sieci instytucji lub jeśli opcja automatycznej aktywacji nie jest włączona dla instytucji, to zdalny dostęp możńa aktywować za pomocą specjalnego kodu albo linku aktywacyjnego (patrz “Step 2” w instrukcji), które użytkownik może uzyskać od lokalnego administratora w swojej instytucji. Informację o tym, kto jest lokalnym administratorem w instytucji można uzyskać poprzez ICM pod adresem wbn@icm.edu.pl. Lokalny administrator może uruchomić opcję automatycznej aktywacji poprzez numery IP dla instytucji i wysyłać linki aktywacyjne do użytkowników za pomocą konta administracyjnego na serwerze SpringerLink, patrz informacje dla lokalnych administratorów. Niestety wszystkie konta użytkowników utworzone poza siecią instytucji lub przed uruchomienieniem aktywacji automatycznej wymagają aktywacji za pomocą kodu lub linku. ICM zwrócił się do Springera o uproszczenie aktywacji na czas pandemii, ale nie mamy jeszcze odpowiedzi, czy będzie to możliwe.

Dostęp do Web of Science (WoS) nie jest przyznawany przez BG AWF Warszawa.

Użytkownik powinien założyć indywidualne konto przez wybór opcji “Register” pod opcją “Sign in”, co jest możliwe tylko w czasie połączenia z zarejestrowanego numeru IP w sieci akademickiej AWF Warszawa i zapewnia automatyczną aktywację zdalnego dostępu do licencji na 180 dni.

Patrz więcej informacji na stronie producenta.

Szkolenia z zakresu wyszukiwania informacji na platformie Web of Science (WoS) prowadzone w języku polskim przez firmę Clarivate - Szkolenia WoS

Wiley: użytkownik powinien założyć indywidualne konto przez opcję “Sign up”. Jeśli operacja ta jest wykonywana z sieci akademickiej z numeru IP zarejestrowanego do licencji przez instytucję, to dostęp zdalny będzie automatycznie aktywowany. W przeciwnym razie należy przynajmniej raz zalogować się na konto z sieci swojej instytucji, co wystarcza dla aktywacji zdalnego dostępu na 60 dni. Patrz więcej informacji na stronie producenta.

Nature i Science: serwery tych czasopism nie pozwalają niestety na dostęp zdalny spoza sieci akademickiej do pełnych tekstów za pomocą kont użytkowników z wyjątkiem kont na serwerze Science dla członków AAAS. Dostęp zdalny spoza sieci akademickiej do tych czasopism jest możliwy tylko z wykorzystaniem mechanizmów vpn, proxy, han oraz logowania federacyjnego, które mogą być zapewnione przez poszczególne instytucje dla swoich użytkowników.

Pomocnym narzędziem udostępnianym przez Główną Bibliotekę Lekarską jest dla użytkowników przeszukujących medyczne bazy zagraniczne:

Tezaurus medyczny Tez-MeSH

Ze strony Zagranicznych baz danych jest zapewniony dostęp zdalny do czasopism wydawnictwa LWW.

Link do OVID : http://ovidsp.dc2.ovid.com/

  • login: awfwarsaw
  • hasło: poland
Dostęp zdalny do aktualnie testowanych baz i narzędzi:

Testowane bazy danych

Biblioteka zapewnia też zdalny dostęp do 2301 wybranych e-książek wydawnictwa PWN zamieszczonych na platformie IBUK Libra :
Studenci i nauczyciele akademiccy mogą uzyskać drogą internetową hasło numeryczne umożliwiające korzystanie z platformy IBUK Libra.  Prośbę o przyznanie hasła należy skierować na adres:
Użytkownicy posiadający dostęp z sieci uczelnianej (np. akademiki) lub z zarejestrowanych w Centrum Informatycznym AWF Warszawa własnych laptopów posiadają również dostęp do:
w tym do :  Czasopism wydawanych w AWF Warszawa

oraz:

Polecamy też podstronę: Sprawdź sam gdzie możną znaleźć cenne informacje dotyczące wyszukiwania cytowań, wskaźników oceny czasopism, bazy Nauka Polska itp.

Zachęcamy naszych użytkowników do korzystania z informacji o szkoleniach zamieszczanych na stronie biblioteki w kalendarzu BG lub Aktualnościach

W przypadku  pytań lub problemów z korzystaniem z e-zasobów, proszę o kontakt z pracownikami Ośrodka Informacji Naukowej na adres: milena.matejkowska@awf.edu.pl lub oin@awf.edu.pl lub agnieszka.adamowicz@awf.edu.pl lub monika.kowalik@awf.edu.pl

Usługa skanowania w BG AWF Warszawa

Usługa bezpłatnego skanowania wybranych fragmentów materiałów ze zbiorów Biblioteki Głównej jest skierowana do studentów, doktorantów i pracowników AWF Warszawa oraz bibliotek krajowych i zagranicznych w ramach Wypożyczalni Międzybibliotecznej. Usłudze podlegają materiały biblioteczne niedostępne w wersji online.

Zamówieniu podlegają pojedyncze fragmenty (rozdziały) z książek oraz artykuły z czasopism. Nie skanujemy całych książek!

Ze względu na dużą liczbę zamówień, czas oczekiwania na potwierdzenie i realizację zamówień może być wydłużony. Każde z zamówień poddane jest weryfikacji uprawnień zamawiającego i kwerendzie dostępności materiałów online. Czas realizacji może być również uzależniony od umiejscowienia materiałów w magazynie bibliotecznym.

Zamówienia na skany fragmentów utworów będą realizowane wyłącznie:

  1. Na materiały znajdujące się fizycznie w bibliotece, których nie można wypożyczyć (status „tylko na miejscu”).
  2. Dla pracowników AWF Warszawa prowadzących zdalne nauczanie - w ramach dozwolonego użytku dydaktycznego (art. 27 i 27.1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r.) na pozostałe materiały znajdujące się fizycznie w bibliotece.
  3. Dla bibliotek krajowych i zagranicznych w ramach Wypożyczalni Międzybibliotecznej na materiały znajdujące się fizycznie w bibliotece.

Nie wysyłamy skanów osobom, które mają nieuregulowane zobowiązania wobec biblioteki.

W szczególnych przypadkach decyzję o wykonaniu usługi podejmie Dyrektor Biblioteki Głównej lub osoba przez niego upoważniona.